תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » פרופ' אורי סיון נבחר לנשיא הבא של הטכניון
פרופ' אורי סיון, נשיא הטכניון. צילום: ניצן זוהר, דוברות הטכניון

פרופ' אורי סיון נבחר לנשיא הבא של הטכניון

מחקריו לאורך השנים התפרשו על פני מגוון רחב של נושאים, הוא זכה בשלל פרסים יוקרתיים בתחומי המדעים ועבודותיו אף הובילו לפטנטים רבים ● יחליף בתפקידו את פרופ' פרץ לביא, שיסיים תקופת כהונה בת עשור

מאת 7 בפברואר 2019, 16:03 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הוועד המנהל של הטכניון, בראשות גדעון פרנק, הודיע היום (ה') על בחירתו בפרופ' אורי סיון מהפקולטה לפיזיקה לכהן כנשיא הבא של הטכניון.

בטכניון אמרו כי החלטת הוועד המנהל הסתמכה על המלצת ועדת האיתור לנשיא הטכניון, שזכתה בתמיכתה הגורפת של המליאה האקדמית. עם זאת, המינוי כפוף לאישרור חבר האמנים של הטכניון, שיתכנס בחודש יוני.

פרופ' סיון צפוי להיכנס לתפקידו כנשיא בראשית אוקטובר, והוא יחליף את פרופ' פרץ לביא, שיסיים תקופת כהונה בת עשור.

שלוש שנים במרכז המחקר של יבמ ביורקטאון

פרופ' סיון, תושב חיפה, נשוי ואב לשלושה. הוא שירת כטייס בחיל האוויר ולאחר מכן השלים תואר ראשון בפיזיקה ומתמטיקה בהצטיינות, תואר שני בפיזיקה בהצטיינות, ותואר שלישי בפיזיקה בהצטיינות יתרה, כולם באוניברסיטת תל אביב.

ב-1991, אחרי שלוש שנים במרכז המחקר של יבמ ביורקטאון הייטס שבניו-יורק, הצטרף פרופ' סיון לסגל הפקולטה לפיזיקה בטכניון והוא עומד בראש הקתדרה ע"ש ברטולדו באדלר.

מחקריו לאורך השנים התפרשו על פני מגוון רחב של נושאים, מפיזיקה של מערכות קוונטיות קטנות דרך רתימה של ביולוגיה מולקולרית לבנייה עצמית של התקנים אלקטרוניים זעירים. בשנים האחרונות הוא מתמקד בהשפעת מבנה המים ליד משטחים ומולקולות על אינטראקציות רלוונטיות לביולוגיה. במסגרת זו פיתחה קבוצת המחקר בראשותו מיקרוסקופ כוח אטומי ייחודי בעל רזולוציה מהגבוהות בעולם.

עבודותיו המדעיות הובילו לפטנטים רבים

פרופ' סיון הוא מרצה מבוקש בכנסים מדעיים בארץ ובעולם. הוא זכה בפרסים רבים ובהם פרס לנדאו מטעם מפעל הפיס, פרס ברונו מטעם קרן רוטשילד, פרס ברגמן מטעם האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים ופרס הרשל ריץ' ופרס טאוב מטעם הטכניון.

עבודותיו המדעיות הובילו לפטנטים רבים ויושמו בתעשייה. לאחרונה אף הוקמה חברת הזנק ישראלית על בסיס הטכנולוגיה שפיתח, העוסקת בדיאגנוסטיקה של תאים סרטניים בודדים.

פרופ' סיון מילא שורה של תפקידים בכירים בטכניון ובכלל, ביניהם הוא הניח בטכניון את היסודות ל"קהילת חוקרי הננו" שהובילה להקמת מכון ראסל ברי למחקר בננוטכנולוגיה (RBNI) שאותו הקים וניהל בין השנים ל2010-2005.

מכון ראסל ברי הוביל את המהפכה המדעית בתחום הננוטכנולוגיה בטכניון והציב אותו בחזית המחקר העולמי בתחום. לימים התפרסם המכון בתקשורת כאשר פרופ' סיון וד"ר אוהד זוהר חרתו את התנ"ך כולו על שבב סיליקון זעיר.

הננו-תנ"ך נכתב כחלק מתוכנית חינוכית שפותחה במכון כדי להגביר את התעניינותם של צעירים במדע ובמיוחד בננוטכנולוגיה.

ב-2009 העניק נשיא המדינה דאז, שמעון פרס, את הננו-תנ״ך לאפיפיור בנדיקטוס ה-16 בעת ביקורו בארץ. כיום יש שלושה עותקים מהשבב – בספריית הוותיקן, במוזיאון הסמית'סוניאן בוושינגטון ובמוזיאון ישראל בירושלים.

לפני כשנתיים התבקש פרופ׳ סיון להקים את ועדת ההיגוי הלאומית המייעצת לוועדה לתכנון ולתקצוב (ות"ת) של המועצה להשכלה גבוהה, בנושאי מדע וטכנולוגיה קוונטיים ולעמוד בראשה. ועדה זו התוותה את התוכנית האקדמית הלאומית בתחום, שאומצה על ידי ות״ת ויצאה לדרך בהנהגתו לפני כשנה.

בתפקידיו הלאומיים שימש בעבר כחבר במועצה הלאומית למחקר ופיתוח וחבר הוועדה המדעית המייעצת לקרן בת שבע דה רוטשילד.

כיום הוא חבר בוועדה המייעצת לקרן ״מעוף״ לקידום האוכלוסייה הערבית במוסדות להשכלה גבוהה ובוועדה המדעית המייעצת לקרן וולפסון בישראל.

בטכניון הוסיפו כי נושאי החינוך קרובים לליבו. הוא עמד בראש ועדה שמונתה על ידי משרד החינוך כדי לפתח את "מדע וטכנולוגיה לכל" – קורס אוריינות לתלמידי תיכון שאינם לומדים מדעים – ושימש אחראי למקצוע במשך כשנה וחצי.

פרופ' אורי סיון נבחר לנשיא הבא של הטכניון Reviewed by on . הוועד המנהל של הטכניון, בראשות גדעון פרנק, הודיע היום (ה') על בחירתו בפרופ' אורי סיון מהפקולטה לפיזיקה לכהן כנשיא הבא של הטכניון. בטכניון אמרו כי החלטת הוועד המ הוועד המנהל של הטכניון, בראשות גדעון פרנק, הודיע היום (ה') על בחירתו בפרופ' אורי סיון מהפקולטה לפיזיקה לכהן כנשיא הבא של הטכניון. בטכניון אמרו כי החלטת הוועד המ Rating: 0

הגיבו