תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » צעיר גרמני הודה בפריצת הסייבר לקנצלרית אנגלה מרקל
קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. צילום: BigStock

צעיר גרמני הודה בפריצת הסייבר לקנצלרית אנגלה מרקל

לפני כשבוע נחשפה פרשיית הסייבר שטלטלה את גרמניה - עיתונאים, ידוענים ופוליטיקאים, ביניהם אפילו הקנצלרית מרקל, חוו פריצה לנתוניהם הפרטיים ● החשד נפל על מפלגת הימין הקיצונית ● אבל כעת מסתמן שמדובר בהאקר יחיד, שלדבריו הדליף את הנתונים הפרטיים כיון ש"כעס" על הצהרות של קורבנותיו

מאת 10 בינואר 2019, 11:37 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

למרות חשדות שמדובר באקט רחב היקף ורבדים שמניעיו פוליטיים, כעת מתגלה כי צעיר גרמני בן 20 בלבד הודה שהוא ההאקר האחראי לשחרור מידע פרטי על מאות פוליטיקאים בגרמניה. הסיבה לדבריו – כעס על הצהרות שלהם, כך על פי סוכנות הידיעות רויטרס.

בערב יום א' ערכו אנשי ה-BKA חיפוש בביתו של החשוד, שבמרכז הסן, כחלק מחקירת חשד לריגול ולהעברת מידע אישי של פוליטיקאים, עיתונאים ואנשי ציבור, כך על פי הודעת ה-BKA. החשוד נעצר זמנית, אך שוחרר בשל היעדר ראיות.

אחרי אירועים אלו הגיעה הודאת הצעיר, ודובר המשטרה מסר בתגובה כי "הנאשם לא נמצא במעצר, אבל אישר את פשעיו. הוא עתיד לעמוד בפני הליך משפטי שעשוי להסתיים במעצר".

הדובר הסביר כי בגרמניה, כמו גם במדינות שומרות חוק וחוקה אחרות, יש הקפדה על קווים מנחים קפדניים שנועדו לשמירת פרטיות החשוד. הנסיבות במקרה זה הן שהנאשם אישר את פשעיו, ולכן אין סיכון צפוי שינסה לברוח. "מעבר לכך", הוסיף הדובר, "מגבלות המעצר לפני המשפט במקרה זה אפילו גבוהות יותר, מכיון שמדובר בצעיר בן 20 בלבד, הכפוף לחוק הפלילי לנוער".

"אירוע אבטחת המידע הגדול ביותר בהיסטוריה של גרמניה"

לפני פחות משבוע נחשפה פרשיית הסייבר שטלטלה את גרמניה – עיתונאים, ידוענים ופוליטיקאים, כולל הקנצלרית, אנגלה מרקל – הם בין אלה שנתוניהם האישיים פורסמו ברשת לאחר מתקפת סייבר, שאירעה בדצמבר האחרון, ואולם דבר קיומה לא פורסם עד לסוף שבוע זה. זהות ההאקרים לא נחשפה, והתקשורת טענה כי החשדות הן שמדובר בהאקרים תומכי מפלגת ימין קיצונית או רוסים.

הנתונים שהודלפו באירוע הם פרטי אנשי קשר, צ'טים פרטיים, כתובות מייל, מספרי טלפון ונתונים פיננסיים של מאות פוליטיקאים בכירים – מקומיים וארציים, כמו גם תמונות אישיות של ידוענים, תכתובות ווטסאפ ופרטי עיתונאים ואנשי טלוויזיה. מדובר בנתונים ששייכים לפוליטיקאים מכל המפלגות בגרמניה, למעט ממפלגת אלטרנטיבה לגרמניה (AfD) – מפלגת ימין קיצוני שחוותה בבחירות האחרונות עלייה מטאורית, עד כדי כך שמרקל נאלצה להכניס אותה לקואליציה, בניגוד לרצונה. כלל הנתונים שנגנבו פורסמו בטוויטר.

כלי התקשורת קבעו כי זהו "אירוע אבטחת המידע הגדול ביותר בהיסטוריה של גרמניה". בעקבות הפרסום מסר משרד הפנים בברלין כי אין כל עדויות לכך שמערכת מחשוב פרלמנטרית או ממשלתית נפרצה.

האקר. צילום אילוסטרציה: BigStock

האקר. צילום אילוסטרציה: BigStock

ההאקר – לא איש מחשבים וגר אצל ההורים

פרטי החשוד שהתוודה מעט מביכים בעבור כל הנוגעים בדבר, בהתחשב בחשדות המקוריים שאירוע הסייבר היה רב מתכננים וכוונות. המשטרה לא הזכירה את שמו של ההאקר הצעיר, אך אמרה ביום ג' כי הוא מתגורר עם הוריו, אינו מומחה למחשבים, וכי אין לו הרשעות קודמות.

"במהלך החקירה ציין הנאשם כי פעל לבד בריגול הנתונים ובשחרור הנתונים הלא מורשים. עד כה לא גילו החוקרים עדויות להשתתפות של צד שלישי. בנוגע למניע שלו, הנאשם ציין כי הוא פעל מתוך כעס על הצהרות פומביות של פוליטיקאים, עיתונאים ואנשי ציבור", נאמר בהצהרת המשטרה.

במהלך החקירה הראשונית שלו גילתה המשטרה, לדבריה, כי החשוד השתמש בחשבון טוויטר שנחטף וניגש לחיבור האינטרנט שלו באמצעות שירות VPN, כך הצליח לשמור על חשאיות בנוגע לזהותו. החוקרים החרימו את מחשבו של החשוד ואת פרטי הנתונים שלו, ולומדים אותם כעת לעומק.

צעיר גרמני הודה בפריצת הסייבר לקנצלרית אנגלה מרקל Reviewed by on . למרות חשדות שמדובר באקט רחב היקף ורבדים שמניעיו פוליטיים, כעת מתגלה כי צעיר גרמני בן 20 בלבד הודה שהוא ההאקר האחראי לשחרור מידע פרטי על מאות פוליטיקאים בגרמניה. למרות חשדות שמדובר באקט רחב היקף ורבדים שמניעיו פוליטיים, כעת מתגלה כי צעיר גרמני בן 20 בלבד הודה שהוא ההאקר האחראי לשחרור מידע פרטי על מאות פוליטיקאים בגרמניה. Rating: 0

הגיבו