תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » IT פיננסי » קליפורניה שוקלת להטיל מס על הודעות טקסט
הודעות טקסט. צילום אילוסטרציה: BigStock

קליפורניה שוקלת להטיל מס על הודעות טקסט

מסמכי הצעות חוק שנחשפו מעידים כי הוועדה הרגולטורית של קליפורניה בודקת תכנית להטלת המס החדש, שאם ייכנס לתוקף יוכל להניב למדינה עד 44.5 מיליון דולר בהכנסה שנתית

מאת 13 בדצמבר 2018, 14:15 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מסמכי הצעת חוק חדשה חושפים כי הגוף הממשלתי הקליפורני המכונה CPUC (ר"ת California's Public Utilities Commission), ושמסדיר שירותים וכלים שפועלים למען הציבור במדינה, שוקל למסות שליחת הודעות טקסט. מטרת המהלך המתוכנן – ההכנסות ממסים יופנו להפיכת שירותי תקשורת לזמינים לבעלי הכנסה נמוכה. במלים אחרות, מעין חוק רובין הוד.

אחת הסיבות להצעה היא המגמה של רבים כיום להמיר שיחות קוליות בהודעות טקסט ורצון למנף את הדברים לכדי הכנסה לטובת המדינה והאזרחים הנזקקים שלה.

לפי הדיווחים, משום שמשתמשי טלפונים ניידים שינו את דפוס התנהגותם מהתקשרות טלפונית לשליחת אסמסים, ההכנסות מהתקשרות קולית בתכניות ממשלתיות קיימות ירדה בכשליש, מ-16.5 מיליארד דולר ב-2011 ל-11.3 מיליארד דולר ב-2017, ומאידך, באותה תקופה, עלה תקציב הסבסוד הממשלתי לשימוש בניידים בעבור לבעלי הכנסה נמוכה מ-670 מיליון דולר לשנה ל-998 מילוני דולרים. אם יכנס החוק לתוקף, המסים יוכלו להניב למדינה עד 44.5 מיליון דולר בהכנסה שנתית – כך על פי מסמכי הצעת החוק.

לאחר פרסום החדשות על החוק המתגבש ביום ד', פנו תושבי קליפורניה לשפוך את מרתם במדיה החברתית. ההצעה, אשר מתוכננת להצבעה בחודש הבא, גרמה למשתמשים טוויטר רבים למתוח ביקורת אמביוולנטית על התכנית – מחד להתלהב מהרצון של המחוקקים להנגיש שירות סלולרי לאנשים בעלי הכנסה נמוכה, אבל מאידך להיות מזועזעים מהאמצעים שמדינה מבקשת לאמץ לשם כך.

"אני אסירת תודה על תוכניות חברתיות כגון LifeLine וסיוע נוסף למשפחות מעוטות הכנסה", צייצה משתמשת המכונה ספינג לוגן, "אבל מס על הודעות טקסט הוא לא הדרך לממן זאת". היא גם ציינה כי הודעות טקסט חיוניות במצבי חירום, בעבור גורמים ציבוריים ופרטיים.

Facebook Messenger. אילוסטרציה: BigStock

Facebook Messenger. אילוסטרציה: BigStock

הצעה – עילה למהפכה?

גורמים שמרנים במדיה חברתית זועמים במיוחד על ידי הצעת המס להודעות הטקסט, ורבים מהם רואים בה הוכחה נוספת ל"טירוף הגובר והולך של הליברליזם בתוך קליפורניה", כפי שצייץ אחד.

היו שטענו כי מדובר בקרקע פוריה להשקת "מהפכה", ואילו אחרים, כולל השחקן האמריקני ותושב קליפורניה, ג'יימס וודס, הגיעו איכשהו למסקנה כי המס יספק למהגרים לא חוקיים שירות סלולר. "קליפורניה רוצה עכשיו להטיל מסים על הודעות טקסט כדי לממן טלפונים ללא תשלום בעבור משתמשים בלתי חוקיים. לא, סורי, ל'משתמשים בעלי הכנסה נמוכה'…" צייץ וודס עם קישור לחדשות כפי שהתפרסמו ב-Fox News.

ניתן להבין את התרעומת המיידית, וזאת על אף שלא נודע בכלל עדיין כמה כסף יידרשו צרכנים פרטיים לשלם למוביל האלחוטי שלהם בעבור שירותי הודעות טקסט לאחר החקיקה, כך על פי Mercury News. כך או כך, סביר להניח שההצעה לא תכלול באמת מימון לשירות סלולרי למהגרים לא חוקיים.

המחוקקים יצביעו על ההצעה, כאמור, בינואר 2019, אבל קבוצות עסקיות כבר החלו להתקומם כנגד התוכנית. "זה רעיון מטומטם", אמר ג'ים וונדרמן, נשיא ומנכ"ל מועצת מחוז המפרץ. "כך מתנהלות שיחות ביום הזה, וזה כמעט כמו להגיד שיש מס על שיחות בינינו".

בקרב ספקיות האלחוט עלתה גם טענה כי המס יהיה בלתי הוגן מאחר ששירותי הודעות מיידיות פופולריים, כמו ווטסאפ ו-Messenger של כגון פייסבוק או iMessage של אפל לא יכללו הרי בדרישות המס.

"אילוץ ספקיות אלחוט לגבות מס על העברת הודעות טקסט, שלא ניתן להחיל על החלק הארי של העברת הודעות ומסרים מידיים, אינה הגיונית, לא תחרותית ומזיקה לצרכנים ", טענו באיגוד תעשיית הטלקום, ה-CTIA. האיגוד הדגיש שוב ושוב גם בהגשת הצעת החוק כי הודעות טקסט הן שירות מידע. ואם הודעות טקסט נחשבות כשירות מידע, המס לא יכול להיות מוטל עליהן תחת החוק של המדינה.

קליפורניה שוקלת להטיל מס על הודעות טקסט Reviewed by on . מסמכי הצעת חוק חדשה חושפים כי הגוף הממשלתי הקליפורני המכונה CPUC (ר"ת California's Public Utilities Commission), ושמסדיר שירותים וכלים שפועלים למען הציבור במדינ מסמכי הצעת חוק חדשה חושפים כי הגוף הממשלתי הקליפורני המכונה CPUC (ר"ת California's Public Utilities Commission), ושמסדיר שירותים וכלים שפועלים למען הציבור במדינ Rating: 0

תגובות (1)

  • Avatar

    אלי ויסברט

    מישהו שחושב שממשל קליפורניה נהיה סוציאליסטי שיחשב מסלול מחדש. חברת פייסבוק / ווטטסאפ הודיעה לאחרונה שהשימוש באפליקציות המסרים יהיה תלוי פרסומת וסביר שחברות המדיה החברתית האחרות ילכו בעקבותיה. המס המוצע ידחוף משתמשים לאפליקציות או לפחות ימנע משתמשים לזנוח אותן לטובת המסרון הבסיסי. כל האמירות התמימות מסביב רק מעלות את הנושא לסדר היום מחד ומסתירות את פעולות השדולות של פייסבוק ואחרים מאידך. כולנו יודעים איך מצביע הנבחר האמריקני ואולי גם שלנו בסופו של יום.

הגיבו