מחקר: 40% מהסטודנטים מאמינים שהמשרה העתידית שלהם לא קיימת

חלק מהסטודנטים שחושבים על קריירת העתיד שמצפה להם לאחר סיום לימודיהם מתכוננים למשרות שעדיין לא קיימות ● בין מקצועות העתיד: מנתח מרחוק, מומחה לאינטראקציה אדם ומכונה, ארכיטקט מציאות וירטואלית ומפתח בתים חכמים ● כך על פי מחקר של קספרסקי

בינה מלאכותית. אילוסטרציה: BigStock

שיפורים טכנולוגיים משפיעים על עולם העבודה ללא הפסק. אפילו תפקידים מסורתיים ברפואה ובחקלאות מתפתחים כל העת כדי להתאים עצמם לטכנולוגיה. על פי מחקר גלובלי שערכה באחרונה מעבדת קספרסקי, 40% מהסטודנטים החושבים על הקריירה בתום לימודיהם באוניברסיטאות מאמינים שהמשרה העתידית שלהם עדיין לא קיימת

בין המשרות העתידיות אליהם הסטודנטים של היום מתכוננים נמנית משרת מנתח מרחוק: מנתחים כבר לא יצטרכו להיות נוכחים בחדר הניתוח. במקום זאת, הם יפעילו מכונות חכמות מרחוק ללא צורך במגע ישיר עם המטופלים שלהם.

משרה עתידית נוספת היא מומחה לאינטראקציה אדם ומכונה: אם רובוטים צפויים לעבוד ולחיות לצד בני אדם, יהיה צורך ללמד אותם כיצד להתמודד עם הדקויות של רגשות אנושיים ואנשים יצטרכו ללמוד ולהתרגל לתקשורת עם מכונה.

עוד עלה מהמחקר צורך בארכיטקט מציאות וירטואלית: מציאות זו משפרת את החוויות באמצעות מיפוי של אלמנטים וירטואליים על גבי אלמנטים אמיתיים. לדוגמה, ארכיטקטים של מציאות וירטואלית יצטרכו להיות מסוגלים להציג מודל תלת מימד של בניין במיקום בו הוא ייבנה כדי ללמוד כיצד הוא ישתלב בסביבה.

מקצוע עתידי אחר הוא מפתח בתים חכמים: בית חכם דורש ליצור סביבה המותאמת להרגלים ולצרכים של אלה הגרים בו. מפתחים יצירתיים יצטרכו לפתח מערכות ואלגוריתמים שיתאימו לטווח רחב של אנשים שונים זה מזה.

מעצב אופנה בדפוס תלת מימדי

בעולם האופנה יידרש מקצוע של מעצב אופנה בדפוס תלת מימדי: יותר בגדים ייוצרו באמצעות מחשב, דבר שיביא למהפכה בתהליכי הייצור. מעצב D3 יצטרך לתכנן פריטים שניתן יהיה ליצור על ידי מכונות בצורתם השלמה.

סטיב סולי, מנהל שותף בסוכנות הגיוס הגלובלית Robert Half Technology אמר כי "מפתיע שרק 40% מהסטודנטים חשבו שהקריירות שלהם עדיין אינן קיימות. זאת מאחר וכמעט כל הקריירות בצורתן הנוכחית ישתנו לחלוטין במהלך 20 השנים הקרובות ככל שהטכנולוגיה, תעשייה 4.0, ובמיוחד הבינה המלאכותית, יעשו מהפך בעולם התעסוקה וביכולות הנדרשות".

לדבריו, "יכולת הסתגלות ושינוי והיכולת ללמוד לאורך כל החיים הן מרכזיות להצלחה בעתיד. סטודנטים צריכים לשקול כיצד היכולות שהם מפתחים תשמשנה אותם לאורך כל קריירה בה הם יבחרו בסופו של דבר".

יצירתיות בחשיבה על הגנה מפני איומי העתיד

לצד כל משרות העתיד האלה, אשר תסתמכנה לחלוטין על טכנולוגיה ומערכות מרושתות, יעמוד הביקוש למומחי אבטחת סייבר. לדברי יוג'ין קספרסקי, נשיא ומנכ"ל החברה הנושאת את שמו, "אבטחת סייבר היא חיונית כיום ותהפוך לחשובה אף יותר, ככל שהטכנולוגיה הופכת למרכיב מרכזי במשרות העתיד. החל מדאגה לבטיחות מטופלים ועד להגנה על אנשים מפני בינה מלאכותית שתשתבש  יהיה צורך חיוני לחשוב על אבטחה כחלק בלתי נפרד מהתהליכים הטכנולוגיים".

"החבר'ה הרעים תמיד ינסו לנצל הזדמנויות שנוצרות בעולם מרושת יותר. כרגע יש מחסור משמעותי ביכולות בתחום זה, ואני קורא לסטודנטים לשקול כניסה לתעשייה החשובה הזו", הוא הוסיף.

במסגרת תחרות חדשה לסטודנטים, The Secur’IT Cup, מעבדת קספרסקי מעודדת יצירתיות בחשיבה להגנה מפני איומי העתיד. התחרות פתוחה לסטודנטים מכל העולם ומכל רקע אקדמי.

למשתתפים ניתנת הזדמנות לזכות ב- 10,000 דולרים. אתגרי החשיבה השנה ממוקדים בבעיות שעד לפני כמה שנים נחשבו כבעיות העתיד אבל עם התפתחות הטכנולוגיה והתעשייה כיום הן כבר חלק מהמציאות: בריאות מרושתת – אבטחה של מכונות מרושתות לביצוע ניתוחים מרחוק מפני קוד זדוני ושליטה בלתי רצויה; IoT – מערכות של בתים חכמים צריכות להיות מאובטחות מפני איומים הנוצרים מחולשה המאפשרת לתוקף לחדור אל הרשת; בטיחות אישית – יצירת בסיס משפטי יציב ואתי לאינטראקציה בין אדם למכונה תהפוך למשרה חיונית עבור מומחי אבטחת מידע, שיידרשו להבטיח את הבטיחות של רובוטים ושל אנשים.

לפרטים על התחרות לחצו כאן

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים