מנכ"ל טוויטר לסנאט: "נספק דו"ח שקיפות של ניצול הרשת שלנו"

בשימוע שנערך אתמול (ד') נחקר ג'ק דורסי על התנהלות הרשת החברתית לנוכח החשדות למעורבות רוסית בבחירות בארצות הברית ● הוא טען שטוויטר כבר פועלת על מנת למנוע מקרים שכאלה, אבל שיש עוד מה לעשות

ג'ק דורסי, מנכ"ל טוויטר. צילום: Cellanr, מתוך ויקיפדיה

אתמול (ד') בשעות הבוקר (שעון ארצות הברית) התייצבו סמנכ"לית התפעול של פייסבוק, שריל סנדברג, ומנכ"ל טוויטר, ג'ק דורסי, להעיד בשימוע של ועדת המודיעין של הסנאט האמריקני. יצוין שבמקרה של סנדברג, היה זה היום השני של העדות. הסנאטורים חקרו את השניים על המאמצים שהרשתות החברתיות בניהולם עושות בכדי לנטרל מאמצים זרים להשפיע על הבחירות ועל השיח הפוליטי בארצות הברית.

מי שנעדר מהדיון הוא לארי פייג', מנכ"ל אלפבית, החברה האם של גוגל. פייג' סירב להשתתף בשימוע ואף לשלוח נציג בכיר אחר מטעם החברה. הדבר לא התקבל בעין יפה בסנאט, והוועדה השאירה כיסא ריק ששמו של פייג' הופיע עליו.

חברי הוועדה מתחו ביקורת על גוגל על שסירבה לשלוח מנהלים בכירים להעיד באופן כללי, ובעיקר לנוכח הסיטואציה – שבועות ספורים לפני בחירות האמצע לקונגרס, שיערכו ב-6 בנובמבר. הסנאטור הרפובליקני מרקו רוביו אמר כי ייתכן שהחברה בחרה שלא להגיע לשימוע משום שהיא "יהירה" מדי.

בדיון ביקשה הוועדה לבחון את ההשפעה הנטענת של רוסיה על הבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2016, והאם ובאיזו מידה היו הרשתות החברתיות מעורבות בכך. זאת, לאחר שהמודיעין האמריקני הגיע למסקנה שגופים הנתמכים על ידי הקרמלין ביקשו להגביר באמצעות התערבות זו את סיכוייו של דונלד טראמפ לזכות בבחירות לבית הלבן.

סנדברג ודורסי אמרו כי החברות שלהם הגבירו את המאמצים להילחם בהתערבויות שכאלה, אך המחוקקים ציינו שיש הרבה יותר מה לעשות, והיו שהציעו שהקונגרס יטיל פיקוח על התחום, לרבות פיקוח חוקי.

מבול שאלות מטעם הרפובליקנים

לפי דיווחים שונים, במהלך התשאול השיב דורסי ב-"לא" חרישי למדי כשהגיב על מבול השאלות מטעם הרפובליקנים בוועדה, שתהו האם טוויטר פועלת נגד השמרנים בארצות הברית או מוטה נגדם. מהצד השני של המפה הפוליטית, נציגים דמוקרטיים טענו שמטרת הדיון היא לנסות להפעיל לחץ על טוויטר לפקח בצורה מוגזמת על הפלטפורמה שלה, על מנת שתקדם את השמרנים וכדי שהחברה תתקשה לאכוף את מדיניותה נגד טרולים ימניים וגורמים המפיצים תיאוריות קונספירציה דרכה.

דורסי הציג נתונים שסותרים את הטענות הרפובליקניות ולפיהם ציוצים של חברי קונגרס משתי המפלגות קיבל את אותו מספר הפרסומים ביחס למספר העוקבים שלהם. למרות זאת, הוא נאלץ להכחיש שוב ושוב את הווריאציות הרבות של השאלות הרפובליקניות, שכולן ניסו לברר האם טוויטר מפלה משתמשים על בסיס אידיאולוגיה פוליטית.

הרבה עבודה: דו"ח שקיפות ושיתוף פעולה עם גורמי צד שלישי

בכמה מקרים נראה דורסי לא מוכן ולא היה מסוגל לספק נתונים או הבנה של אנקדוטות ספציפיות שהוצגו בפניו בכדי להצדיק את ההאשמות. כך, למשל, כשנשאל על ידי הסנאטור הרפובליקני ג'ף דאנקן כיצד משתמש מסוים שפתח חשבון בטוויטר קיבל המלצות לעקוב דווקא אחרי פוליטיקאים ליברליים, וכמעט שלא זכה בהמלצות למעקב אחרי שמרנים, דורסי נשמע מהוסס והודה שיש לחברה הרבה עבודה לעשות.

ניתן לסכם ולומר ששתי נקודות מהותיות בכל הנוגע במאמצים של הרשתות החברתיות למנוע התערבות בבחירות כן הופקו מהשימוע.

ראשית, דורסי אמר שטוויטר תפרסם דו"ח שקיפות בכל הנוגע למאבקה בניצול ובמניפולציות שמופעלות במסגרת השירות שלה. הוא ציין כי "יש לנו נתונים על כל ההפרות שראינו על הפלטפורמה ועל הקונטקסט של הפרות אלה. אנחנו בהחלט מתכוונים לפרסם עוד השנה דו"ח שקיפות, שיהפוך את הנתונים לציבוריים יותר, כך שכל אחד יוכל ללמוד ממנו ונוכל להיות אחראים כלפי הציבור".

שנית, המנכ"ל הסכים לכך שארגוני זכויות אדם יפקחו במידת מה על טוויטר. דורסי השיב בחיוב על שאלה של פרנק פולנד הדמוקרט האם הוא "מתחייב לעבוד עם מוסד צד שלישי עצמאי לצורך ניהול ביקורת על זכויות האזרח בטוויטר", וכן להפוך את התוצאות לציבוריות ולהשתמש בהן בכדי לשנות את המדיניות של החברה. הוא אף ציין שכבר נוצר שיתוף פעולה דומה לצורך ביקורות פנימיות כחלק מהגוף שכוננה החברה, מועצת האמון והבטיחות (ה-Trust and Safety Council).

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים