הסינים פרצו למערכת תקשורת של ה-CIA וחשפו עשרות סוכנים

תעלומת הוצאתם להורג וכליאתם של עשרות סוכני הארגון בסין החל מ-2010 נפתרה לאחרונה לאחר שנתגלה: הסינים הצליחו לפרוץ למערכת תקשורת בה השתמש הארגון לקשר עם הסוכנים

בממשל האמריקני אומרים משהו אחד - ועושים משהו אחר? אילוסטרציה: BigStock

נחשפה הסיבה לאחד הכישלונות המהדהדים של ה-CIA: במשך שנתיים, החל מסוף 2010, שירותי הביטחון בסין פירקו בשיטתיות רשת סוכנים שעבדו עבור ארגון הביון האמריקני במדינה והוציאו להורג עשרות מהם. כעת, בחלוף שמונה שנים, התגלתה הסיבה: הסינים הצליחו לפרוץ למערכת תקשורת בה השתמש ה-CIA לקשר עם הסוכנים; כך פורסם בימים אלו ב-Foreign Policy.

בינואר השנה פורסם כי עובד לשעבר בסוכנות הביון האמריקנית נעצר עם נחיתתו בנמל תעופה בארצות הברית והוא מואשם בהחזקה לא חוקית של מידע מסווג ביותר. ג'רי צ'ון שינג לי עבד בסוכנות בין 1994 ל-2007 ועזב להונג קונג לאחר מכן.

הוא נעצר בעקבות חקירת הבולשת הפדרלית את נסיבות מותם או כליאתם של 20 מודיעים של הארגון בסין. באותה התקופה לא היה ברור אם אחד הכישלונות הגדולים ביותר של המודיעין האמריקני בשנים האחרונות נבע כתוצאה מחפרפרת בסוכנות או בשל פריצה אפשרית למאגרי מידע.

שני ספרים קטנים עם רישומים סודיים

בניו יורק טיימס דווח אז כי לי, בן 53, עזב את הסוכנות ב-2007 והיה מתוסכל אחרי שהקריירה שלו נתקעה. הוא נותר בהונג קונג עד ששב לארצות הברית ב-2012 לאחר שפותה על ידי הצעת עבודה מדומה.
באותו הזמן, סוכני FBI סרקו את חדרי המלון בהם שהה בהוואי ובווירג'יניה ומצאו שני ספרים קטנים עם רישומים סודיים. הספרים הכילו הערות בכתב יד שכללו פרטים על "שמות ומספרי טלפון אמתיים של נכסים ושל אנשי CIA חשאיים". לי עזב שוב את ארצות הברית ב-2013 ונעצר עם הגעתו לביקור נוסף. הוא הואשם השנה ב"החזקה לא חוקית של מידע הנוגע לביטחון הלאומי".

כעת מסתבר כי לי לא היה המניע למהירות בה נחשפו הסוכנים הסינים שעבדו בשירות האמריקנים בסין. על פי ה-Foreign Policy, הסתבר כי מערכת התקשורת שהארגון יצר באמצעותה קשר עם הסוכנים שלו הייתה פגומה. הארגון הביא את המערכת לסין מהמזרח התיכון, שם באותן השנים הסביבה המקוונת הייתה פחות מסוכנת. אנשי הארגון, ככל הנראה, לא העריכו כראוי את יכולתם של רשויות הביטחון הסיניים לחדור אליה וסברו, בטעות, כי היא בלתי פריצה.

בשל חשיפת הרשת, סין הוציאה להורג כשלושים סוכנים. בכירים לשעבר במודיעין האמריקני העריכו כי המספר עשוי להיות גבוה יותר.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים