מטריקס תקים ותתפעל את מאגר נתוני האשראי של בנק ישראל

המאגר יכלול נתונים על משקי בית ועסקים קטנים, ויאפשר לנותני אשראי לבחון את מידת הסיכון הפיננסי שלהם ● מטריקס תכניס מהקמת המאגר 133 מיליון שקלים, ולאחר מכן היא תקבל בכל שנה 38 מיליון מהתפעול והתחזוקה שלו

אבנר זיו, מנמ"ר בנק ישראל. צילום: פלי הנמר

מטריקס זכתה במכרז של בנק ישראל להקמת מאגר נתוני אשראי, ולאחר מכן לתפעול ולתחזוקה שלו. על פי ההודעה שנמסרה לבורסה, ההכנסות למטריקס מהקמת המאגר יגיעו ל-133 מיליון שקלים, ולאחר ההקמה היא תכניס בכל שנה 38 מיליון שקלים מתפעול ותחזוקת המאגר.

הקמת המאגר באה בעקבות הצעת חוק שאושרה בכנסת במרץ בשנה שעברה. המאגר יכיל נתונים פיננסיים על משקי בית ועסקים קטנים, ויאפשר לבנקים ולמוסדות פיננסיים חוץ בנקאיים לקבל מידע מדויק על הנכסים הפיננסיים של משקי בית ועסקים קטנים ועל ההתחייבויות שלהם.

יש לציין שמאגרים כאלה קיימים במדינות מערביות והם משמשים כלי לספקי אשראי שונים, בנקאיים וחוץ בנקאיים, שבאמצעותו הם בוחנים את רמת הסיכון של משקי בית ועסקים קטנים שפונים אליהם על מנת לקבל אשראי.

"המאגר צפוי לחולל שינוי משמעותי במגזר הפיננסי"

אבנר זיו, מנמ"ר בנק ישראל, אמר לפני חודשים אחדים, במשאל סיכום השנה של אנשים ומחשבים, כי "לקחנו על עצמנו להוביל את פרויקט מאגר נתוני האשראי הלאומי, שצפוי לחולל שינוי משמעותי במגזר הפיננסי. זאת, על ידי יצירת מנגנון של דירוג אשראי סטנדרטי (Credit Scoring), המגלם את רמת הסיכון במתן אשראי ללקוח מסוים. במסגרת הפרויקט יוקם מאגר מידע מרכזי לנתוני אשראי, שיאפשר למספר 'לשכות אשראי', שיקבלו רישיון לנושא מבנק ישראל, לנתח את נתוני הלקוחות לפי הרשאה, לפתח מודלים סטטיסטיים ולחשב את דירוג האשראי של כל לקוח".

"חטיבת טכנולוגיות המידע של הבנק היא גורם דומיננטי בניהול הפרויקט, והמערך הטכנולוגי שתוכנן ונמצא בתהליך פיתוח והקמה הוא מערך מורכב ביותר, מבוסס על טכנולוגיות מתקדמות ומגלם סטנדרטים מחמירים באופן מיוחד בתחומי אבטחת המידע והפרטיות", ציין זיו.

הוא אמר שכחלק מפרויקט הקמת מאגר האשראי, הקים הבנק המרכזי אגף תשתיות פיננסיות "שעוסק במערכות ובתשתיות המשרתות יעדים של שיפור השיתוף במידע, שיפור התחרותיות וקידום החדשנות במערכת הבנקאית במקומות בהם נדרשת התערבות של בנק ישראל".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים