מפקדי (רוב) יחידות המחשוב של צה"ל לדורותיהם – במקום אחד

מפקדי (רוב) יחידות המחשוב של צה"ל לדורותיהם, שהתכנסו בערב המיוחד. פירוט שמות המצולמים - למטה.

בתקופה שבה יחידות המחשוב של צה"ל תרומות תרומה משמעותית להצלחות שלו בשדה הקרב ברצועת עזה, התכנסו לפני ימים אחדים מפקדי היחידות הללו לדורותיהם, כדי לציין זאת וכדי להעלות על נס את התרומה של המחשוב לפעילות הצבא לאורך השנים. מדובר ביחידות לוטם, ממר"ם וחושן. מקום הכינוס היה בבסיס השלישות הראשית ברמת גן – מעוז המחשוב הצה"לי מ-1959 ועד היום.

היוזמה לכינוס, שבו השתתפו כ-30 איש, הגיעה מעמותת בוגרי ממר"ם. יו"ר העמותה, יוסי מלמד, אמר לדיילי ציפי כי "היה לנו חשוב להפגיש את המפקדים לדורותיהם, שזרעו את זרעי הטכנולוגיה בצה"ל לפני עשרות שנים ואפשרו את הלחימה הדיגיטלית במלחמה הנוכחית".

האירוע התקיים במעמד מפקדת לוטם ומפקדי היחידות הכפופות ליחידה המבצעית הטכנולוגית של אגף התקשוב – ממר"ם, מצפן, שחר, מעוף, חושן ובסמ"ח. מלמד פתח אותו בפירוט על פעילויות עמותת בוגרי ממר"ם מאז תחילת המלחמה. "טבח ה-7 באוקטובר תפס את מדינת ישראל לא מוכנה. איבדנו באותה שבת שחורה שלושה בוגרים – גל נבון, אורן אלפסי ושלומי סבידיה ז"ל".

"גם אנחנו, כמו הרבה ארגונים במשק, נערכנו מחדש עם פרוץ המלחמה ועדכנו את תוכנית העבודה שלנו", ציין מלמד. "גייסנו כ-600 אלף שקלים לעמותת יוצאי הלוט"ר (היחידה ללוחמה בטרור. המנכ"ל המשותף של העמותה, סרן מיל' רועי נגרי, נפל ביום הראשון למלחמה), ואנחנו עובדים בימים אלה על הקמת מוקד שייתן מענה ראשוני בפן המנטלי ללוחמים ולחיילים הנוספים, ביחד עם כל עמותות הבוגרים. אנחנו מלווים ומסייעים ליחידות. אירחנו את יחידת ההדרכה של ממר"ם, בסמ"ח, אצלנו, במתחם העמותה, בימים שבהם אנשיה הגיעו למרכז הארץ, קיימנו ערבי הפוגה ליחידות בבסיסים השונים וסייענו באיתור אנשי מילואים למשימות מיוחדות".

"בהיבטים של האקו-סיסטם", הוסיף, "אנחנו מנתחים מחדש את הצרכים, כדי לראות איך לקיים את תוכניות היזמות שלנו באופן האפקטיבי ביותר, שייתן מענה למיזמים השונים בשלבים המוקדמים".

"אנחנו מתחברים בימים אלה גם לפרויקט החשוב של יזהר שי (ששכל במלחמה את בנו, ירון ז"ל – ד"צ), Next October, במטרה להקים 1,400 מיזמים בישראל, כשכל אחד מהם ינציח את אחד הנופלים במערכה", אמר מלמד.

"הפעילות של המפקדים לשעבר באה לידי ביטוי במלחמה"

דובר נוסף במהלך הערב היה סא"ל ג', שאמר בהתרגשות שהוא החל את שירותו בצה"ל כתוכניתן, בוגר קורס תכנות, תחת המפקדים שלוקחים חלק באירוע וכיום קוטפים את הפירות של התפיסות, הפעולות והתשתיות שהם הניחו. "אנחנו רואים את הפעילות שלהם באה לידי ביטוי במלחמה הזו", ציין.

ממלא מקום מפקד יחידת מצפן, סא"ל רותם בשי, הציג את כלי השליטה, הצ'ט המבצעי והמערכות שמאפשרות לדרג הנפרש בשטח לקבל את המידע, לבחון אותו ולהגיב באופן הטוב ביותר, בכך שהוא מאפשר שליטה במידע הרחב שנגיש היום בזמן אמת.

מפקדת יחידת מעוף, אל"מ אווה שולמן, שאחראית על המערך ההנדסי, ובין היתר על מערכות פיקוד העורף והאפליקציות, ציינה שמעל 2.5 מיליון איש משתמשים באפליקציות של הפיקוד – זינוק של מעל 220% בתוך ימים ספורים. כמו כן, היא ציינה אתגרים הנדסיים לכינון מרחבי תקשורת ברחבי רצועת עזה, שלא נרחיב עליהם את הדיבור.

מפקדת יחידת שחר, אל"מ ריטה רייך, שאחראית על הדיגיטל במערכות כוח האדם והלוגיסטיקה, דיברה באירוע על המאמץ לתמוך בשילוש כוח האדם הצה"לי, בגלל הגיוס הנרחב למילואים, בתוך ימים ספורים, הקמת מערכות ייחודיות לאיתור שבויים ונעדרים ועוד אתגרים.

מי שסיכמה את האירוע הייתה מפקדת יחידת לוטם, תא"ל יעל גרוסמן. היא הודתה למפקדי היחידות על הגעתם ועל התמיכה שהם מראים לאורך השבועות האחרונים, שבמהלכם חלק מהם התנדבו למילואים, ומלווים ומסייעים למפקדי היחידות, שעובדים מסביב לשעון. בנוסף, היא ציינה כי המאמץ של היחידה לספק מענה דיגיטלי מקיף לצה"ל – החל מהתשתיות החזקות, הן בתחום המחשוב והן בתחום התקשורת, וכלה בתשתיות האפליקטיביות ובמרחבים הדיגיטליים, שמאפשרים לכוחות לקבל את המידע עד לקצה ולעבד אותו בזמן אמת – מוכיח את עצמו.

לדבריה, "היחידה עונה היטב לצרכים המשתנים, והמענה מתאפשר בעיקר ובזכות האנשים האיכותיים שמרכיבים את היחידה שנמצאים בבסיסי היחידה וברחבי הפיקודים מסביב לשעון".

המצולמים בתמונה: בשורה הראשונה, מימין – יוסי מלמד, יו"ר עמותת בוגרי ממר"ם; תא"ל רמי מלאכי; תא"ל אופיר שהם; אל"מ (מיל') יוסי סופר; איציק מלאך; מפקדת מעוף, אל"מ אווה שולמן; מפקדת לוטם, תא"ל יעל גרוסמן; מפקדת שחר, אל"מ ריטה רייך; ממלא מקום מפקד יחידת מצפן, סא"ל רותם בשי; רמי שקד; ואמיר נויבר. בשורה השנייה, מימין: אמיר עוזיאל; אורי וייס; אלדד קפיטונליק; צביקה גלייכמן; יאיר דור; יענקל'ה קרפ; מירי קדמיאל, המפקדת הראשונה של ממר"ם; יהוא אבן זהב, המפקד הראשון של לוטם; שי בסון; אל"מ (מיל') טליה גזית, לשעבר מפקדת ממר"ם; עופר לוינגר; איילה חכים, לשעבר מפקדת לוטם; יאיר פנק; דני ברן; יעקב ורשבסקי; עדי שנאן; אבי פרי; אריה עמית; מיכאל רוף; אבי דואק; ליאור פיינה; ועומר גרוסמן.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים