האח הגדול

יונתן קורפל מנכס משמעויות גדולות לפרשה קטנה, שסביר להניח שכלל לא שמעתם עליה

כבר מעל לעשרה ימים תחנות הטלוויזיה אינן חדלות מלהקרין את תמונותיהם של חברי חוליית החיסול בדובאי. מסתבר, כי בעולמנו מרושת המצלמות, יותר ויותר מתנועותינו מונצחות. אישוניו של האח הגדול מתרחבים והולכים. במלונות המפרץ, כמו גם בחלק גדול מרחובות לונדון, יש מי שצופה בך כל העת. עובדה זו מעוררת כמובן תהיות עמוקות ועקרוניות.

פרשה אחרת שהתרחשה השבוע, קטנה לאין שיעור, מבהירה, כי הבעיה הנה אף גדולה בהרבה ממה שרוב האנשים סוברים. טכנולוגיות המחשב הטריוויאליות עלולות להפוך את המעקב אחרי הפרט לחודרני מעל ומעבר לכל דמיון. ראשיתו של האירוע בבית ספר תיכון מחוזי בפילדלפיה, בארה"ב. המוסד העמיד לרשות כל אחד מ-2,300 תלמידיו מחשב נייד. עד כאן הכל נראה חיובי ושגרתי.

כמו ברבים מהמחשבים המטלטלים בני זמננו, גם באלה בהם עסקינן, הובנו מצלמות רשת. את אלה ניתן כמובן, בהכנה מראש, להפעיל מרחוק. הטענה הנה שהנהלת המוסד החינוכי אכן ניצלה אופציה זו ולכאורה עקבה אחרי מעשי תלמידיה. הבעיה נחשפה כאשר תלמיד בשם בלק רובינס נקרא לבירור אצל סגן מנהל ביה"ס. כל זאת בשל מה שהוגדר כהתנהגות בלתי הולמת בביתו.

לביסוס הטענה, הוצגה תמונה שצולמה בדרך האמורה. לטענת המחנך מדובר היה בצריכת כדורים אסורים. התלמיד גורס, כי היו אלה ממתקים תמימים. כך או אחרת, החניך והוריו הגישו תביעה אזרחית פדראלית. התוצאה הנה פתיחה של חקירה מטעם ה-FBI, במטרה לברר אם בית הספר לא נכשל בעבירה. מנסים לבדוק אם אין כאן פגיעה בחוקים, כגון אלה המטפלים בהאזנות סתר או פריצה למחשבים.

דוברי המוסד המובכים מספקים הסברים הנשמעים לפחות מרחוק כהתנצלות מגומגמת. הם מודים, כי יכולת ההפעלה מרחוק של המצלמות קיימת ואף יושמה. אולם, מסבירים שם, כי מדובר רק בכשני אנשים להם יש גישה למערכת. הם מוסיפים, כאילו בכדי להרגיע, כי מדובר בצילום אך לא בהאזנה קולית. כמו כן הם מבהירים, כי הכוונה הייתה להפעיל המצלמות רק במקרה של מחשבים שאבדו.

הפרשה מהדהדת בבלוגים ובאתרים פרטיים, אך גם במדיה הממוסדת. חלק מהעיתונאים כינו את האירוע כאחד המקרים הביזאריים ביותר הזכורים להם. אולם אם נקדיש לכך דקותיים של מחשבה, הרי שנחשף כאן קצה קרחון. כמעט ללא השקעה כספית, כאשר רשת האינטרנט משמשת תשתית הובלה ובאמצעות ציוד זול שקיים ממילא, אפשר לעקוב אחרי כל אחד כל הזמן.

בכדי לעקוב אחריך, אינך חייב יותר להיכנס לגזרת העדשה של מצלמה נייחת, שבוודאי איננה מוצבת בכל פינה בעולם. מעתה כל אחד סוחב עמו את המצלמה, שמנציחה בזמן אמיתי כל תנועה מתנועותיו, משך כל שעות היממה. זה זול, יעיל ואפקטיבי.

רבים מודאגים כבר כיום מחיבור יכולות המעקב הגלומות במחשב האישי, הטלפון הסלולרי ומערכת האיכון של הרכב. בקרוב מאוד לכולם יהיו מחשבים משולבי טלפון סלולרי, המצוידים במצלמות מתקדמות. האפשרויות מבהילות ממש. הורים יצפו אפילו בעת שהייתם בחו"ל, להבטיח שילדיהם עושים שעורים ולא מעשנים סיגריות. נשים צדקניות יבצעו בדיקות לוודא שהבעל באמת מסתער על הגבעות במסגרת אימון כוחות המילואים ולא מבלה עם מאהבת. מעבידים יערכו ביקורות, לבדיקת מהימנות דווחי טכנאי השטח שלהם.

למרות הדחייה האינסטינקטיבית שמעורר רעיון האח הגדול, אני סבור שמדובר בבעיה סבוכה וקשה. ערך הפרטיות הוא דבר שיש לכבדו ולשמרו. אולם גם לביטחון האישי, בעולמנו שנעשה מסוכן מיום ליום, חשיבות ראשונית. יש לכן לחפש את דרך הביניים. בין אימוץ מרבי של טכנולוגיה להגנת הפרט, לגילוי רגישות לצנעתו והגנה קפדנית עליה. זאת, באמצעות חקיקה מדוקדקת שתקבע את המותר והאסור.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים