בניסיון לרסן אנטישמיות בשירותיה: מטא תסיר את המילה 'ציונים'

גם המושג 'ציוני' יוסר - אבל רק במקרים שבהם נעשה במושגים אלו שימוש שמטרתו להשמיץ יהודים ● השינוי יחול בפייסבוק, אינסטגרם וביתר שירותי המדיה החברתית של הענקית ממנלו פארק

תצנזר את הביטוי "ציונים" שבו נעשה שימוש כנגד יהודים. מטא.

מטא (Meta) – חברת האם של פייסבוק, אינסטגרם ושירות מדיה חברתית אחרים – הודיעה היום (ג') כי תחל להסיר את המונח "ציונים" מהפלטפורמות שלה. ההחלטה מגיעה לאחר עלייה בתוכן אנטישמי בשירות החברה, אשר סומן על ידי משתמשים וארגוני זכויות אדם.

בהצהרה מטעמה אמרה מטא כי המונח "ציוני" משמש יותר ויותר כהשמצה של משתמשים יהודים. לדבריה בהודעתה היום, בכוונתה להסיר תוכן מהפלטפורמה במקרים שבהם הוא משתמש בסטריאוטיפים אנטישמיים או בדברי שנאה לגבי יהודים או ישראלים, תחת מסגרת של התנגדות לציונות (לדוגמה: "הציונים חזירים"). החברה הוסיפה והצהירה כי תעבוד עם מומחים כדי לפתח קווים מנחים חדשים לזיהוי והסרה של תוכן שנאה.

ההחלטה עשויה להיות שנויה במחלוקת, מכיוון שחלק מהמשתמשים יכולים לטעון שהיא מגבילה את חופש הביטוי. עם זאת, מטא הגנה על החלטתה בתוקף. "יש לנו אחריות ליצור סביבה בטוחה ומכילה עבור כל המשתמשים, וזה כולל הגנה על משתמשים יהודים מפני הטרדה והתעללות", אמר דובר החברה.

עדיין לא ברור כיצד תאכוף מטא את המדיניות החדשה הזו. מלבד התייעצות עם מומחים לצורך זיהוי והסרה של תוכן שנאה, הסתמכות על סוקרים אנושיים ואלגוריתמים שהיא מתכנתת, יש להניח שמטא תשתמש גם ביכולות בינה מלאכותית מתקדמות על מנת לזהות ולהסיר באופן אוטומטי פוסטים המכילים את המונחים 'ציוני' או 'ציונים', אבל כשאלו נאמרים בקונטקסט לעגני או גזעני במכוון.

החלטתה זו של ​​מטא צפויה לעורר עוד יותר את הדיון בנוגע למה לגיטימי או לאו בכל הקשור לזכות הביטוי של המשתשמים, ויש להניח שתרגיז במיוחד פלסטינים ופרו-פלסטינים, שיטענו שזו סוג של צנזורה שלהם בעידן הטעון הנוכחי. מנגד יהיו רבים שיטענו כי זהו צעד חשוב בהגנה על משתמשים יהודים מפני הטרדה מקוונת בשירותי מטא.

סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל CAM, התנועה למאבק באנטישמיות.

סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל CAM, התנועה למאבק באנטישמיות. צילום: יח"צ

"מקווים שרשתות חברתיות נוספות ינקטו בצעדים דומים"

סשה רויטמן-דרטווה, מנכ"ל התנועה למאבק באנטישמיות, מסר בתגובה להודעת: "ההחלטה שקיבלה מטא (פייסבוק) מבורכת, והיא הצעד הראשון בדרך להבנה שלשימוש במונח 'ציונים' כדרך של אויבינו להסתיר שנאת יהודים היא פסולה ובוטה, ואין לכך מקום. במשך זמן ארוך מדי, יכלו גורמים אנטישמיים ופרו-פלסטינים להשתמש במילה 'ציוני' ברשתות החברתיות באופן חופשי, כאשר ברור כי הכוונה שלהם היא לייחס אותה כגנאי, ולהשתמש בה כ'נשק' במלחמת ההסברה שמתקיימת נגדנו. מאז ה-7 באוקטובר, ועוד קודם לכן, ראינו כיצד שיח מסית, אלים ואנטישמי המתקיים באינטרנט הופך לתקריות אלימות וטרור נגד יהודים, וצריך לעצור את השיח הזה בזמן. מדובר בצעד חשוב מצד 'מטא', ואנו מקווים שרשתות חברתיות נוספות ינקטו בצעדים דומים. נמשיך לפעול באופן יומיומי כדי שזה יקרה".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים