סנואודן הזהיר את הציבור מפני OpenAI ו-ChatGPT שלה

חושף השחיתויות נזעק והתריע לאחר שחברת ה-GenAI המובילה מינתה באחרונה את פול נקאסוני - קצין אמריקני בדימוס שכיהן כראש ה-NSA, כמפקד פיקוד הסייבר של ארצות הברית וכראש שירות הביטחון המרכזי (CSS), לדירקטור

אדוארד סנואודן נכנס בהם והזהיר מפניהם. OpenAI וסם אלטמן, מנכ"לה.

חושף השחיתויות המפורסם בעולם, אדוארד סנואודן, הוציא באחרונה אזהרה חריפה נגד OpenAI ושירות הבינה המלאכותית הפופולרי שלה, ChatGPT. 

הדברים החמורים של סנואודן הגיעו בעקבות מינויו של פול נקאסוני – מנהל הסוכנות לביטחון לאומי האמריקנית, ה-NSA, לשעבר – לדירקטוריון במועצת המנהלים של מפתחת ה-GenAI המגה-מצליחה. נקאסוני הוא בעל רזומה עשיר בשירות ארה"ב – מלבד היותו ראש ה-NSA הוא קצין בדימוס בדרגת גנרל בצבא האמריקני, ואף כיהן כמפקד פיקוד הסייבר של ארצות הברית וכראש שירות הביטחון המרכזי, ה-CSS.

"בגידה בזכויות של כל אדם על פני כדור הארץ. ראו הוזהרתם"

סנואודן, שהתפרסם בזכות חשיפת מידע מסווג של ה-NSA, פנה לרשתות החברתיות כדי להביע את חששותיו לגבי ההשלכות של מינויו של נקאסוני בחברה, המובילה כיום את שוק ה-AI.

בציוץ שהעלה ל-X הזהיר סנואודן כי: "הם הסירו את המסיכה: אל תסמכו לעולם על OpenAI או על המוצרים שלה (ChatGPT וכדומה). יש רק סיבה אחת למינויו של מנהל ה-NSA לדירקטוריון שלכם. זו פעולה מכוונת ומחושבת. בגידה בזכויות של כל אדם על פני כדור הארץ. ראו הוזהרתם".

מינויו של נקאסוני, ששימש כראש ה-NSA מ-2018 ועד ממש לאחרונה ופרש מהסוכנות בפברואר 2024, הרים גבות רבות ועורר ביקורת חריפה, הן מסנואודן והן מטעם גורמים אחרים. המהלך הגיע בתוך בדיקה פנימית מתמשכת של תרבות הבטיחות של OpenAI, ולנוכח שיתוף הפעולה שלה עם צבא ארה"ב בפרויקטים של אבטחת סייבר.

לא נמסרה כל הצהרה רשמית מטעם OpenAI או מהמנכ"ל שלה, סם אלטמן, בתגובה לאזהרה הכל כך חריפה של סנואודן, או בנוגע להאשמות המשתמעות ממנה. עם זאת, החלטת החברה לערב את ראש ה-NSA לשעבר בהנהגתה עוררה דיון לגבי ההשלכות האפשריות של המהלך על פרטיות ואבטחת המידע בחברה.

חשף את שיטות הביון של ה-NSA ונמצא בגלות ברוסיה

נזכיר כי סנואודן, עובד ה-CIA לשעבר ועובד קבלן ב-NSA, זכה לתשומת לב בינלאומית ועשה כותרות ענק ב-2013 בגין הדלפת מידע מסווג של הסוכנות לביטחון הלאומי, שחשף את היקף תוכניות המעקב העולמיות שלה. כתוצאה מכך, הוא התמודד עם אישומי ריגול בארצות הברית, מה שגרם לו לבקש מקלט ברוסיה, שבה הוא מתגורר כיום.

OpenAI – אשר הוקמה ב-2014 על ידי אילי טכנולוגיה, כולל היזם המאוד דומיננטי אילון מאסק ו-אלטמן, בכלל כעמותה במקור – ידועה בפיתוח טכנולוגיות בינה מלאכותית יוצרת מתקדמות, ובהצעת כלי AI, כולל ChatGPT, המבוססים כולם על מודל שפת גדול (LLM) שפיתחה החברה. כליה שנחשפו רק בשנה וחצי האחרונות זוכים כיום לשימוש נרחב והחברה נמצאת, כידוע, בשת"פ מוביל עם מיקרוסופט ועשויה להיכנס לאחד נוסף כזה עם אפל ממש בקרוב, כך לפי דיווחים שונים.

האזהרה של אדוארד סנואודן מעלה שאלות משמעותיות לגבי המפגש בין AI, אבטחת מידע ופרטיות, ומושכת את תשומת הלב להשלכות הפוטנציאליות של שילוב אנשים עם רקע מודיעיני ורקע בתחום האבטחה של מדינות בחברות שבחזית הפיתוח והפריסה של ה-AI בעולם כולו.

תגובות

(6)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

 1. כתבת עילגת

  הבחור בוגד ולא חושף שחיתויות.

 2. ג'ון דויטש

  איזה בן *π:' הוא נגד העולם איזה מין חושף שחיתות

 3. יפה יוסף

  איפה אימפריית ההייטק... איפה גאוניה...?! אין זו אלא בועה מתוצרת ישראל, שאינה יודעת לייצר פלטפורמה חלופית לבעיות קיימות... להשתקה הרבתית ...

 4. אייל

  איך הפכתם אותו לחושך שחיתות , הוא סתם מרגל עלוב

 5. ישראלי

  חושף שחיתויות? אולי בוגד עלוב שחי בדיקטטורה

אירועים קרובים