מייסד בינאנס נשלח לכלא לארבעה חודשים

צ'אנגפנג ז'או, מי שהקים והיה המנכ"ל של בורסת הקריפטו המובילה בעולם, הודה באי יישום פרוטוקולים נאותים לאיסור הלבנת הון - מה שאפשר לפעילות בלתי חוקית כמו הלבנת כספי טרור להתבצע דרך בינאנס

נשלח לכלא לארבעה חודשים. צ'אנגפנג ז'או, מייסד בינאנס ומנכ"לה לשעבר.

בית משפט מחוזי של ארה"ב גזר אתמול (ג') ארבעה חודשי מאסר על המייסד והמנכ"ל לשעבר של בינאנס (Binance), צ'אנגפנג ז'או, (המכונה CZ).

השופט האמריקני ריצ'רד ג'ונס ציין בנוסף כי ז'או כבר שילם גם את הקנס שהוטל עליו, בסך 50 מיליון דולר. בנוסף, השופט גם הודיע כי לא יטיל חמישה חודשי מאסר על תנאי על ז'או, כפי שהומלץ על ידי קצין המבחן שלו.

עונש המאסר שנקבע ל-ז'או קצר בהרבה משלוש השנים שמשרד המשפטים האמריקני ביקש לגזור עליו, אך מהווה בכל זאת תבוסה לסנגוריה שביקשה ש-ז'או לא ישלח לכלא כלל.

 CZ הכה על חטא בפני בית המשפט במעמד גזר הדין, ואמר: "נכשלתי כאן. אני מתחרט עמוקות על כישלוני, ומצטער".

עקב הפרשה נדרשו בינאנס וז'או, בן ה-47 – שהודה במשפטו, בנובמבר האחרון, בסעיף אחד של אי קיום תוכנית נגד הלבנת הון (AML – ר"ת Anti Money Laundering) – לשלם 4.3 מיליארד דולר, כדי ליישב האשמות קשורות מצד ממשלת ארה"ב. קנס העתק הוא הגבוה ביותר שהוטל אי פעם על ידי משרד המשפטים האמריקני בגין הפרות הלבנת הון. בנוסף, ז'או אולץ, כאמור, גם לפרוש מתפקידו כמנכ"ל ולשלם למדינה את הקנס שסוכם מולו. הסדר זה אפשר ל-בינאנס להמשיך ולפעול למרות כל שקרה.

ההודאה באשמה של ז'או והקנסות הם כולם חלק מהחלטות מתואמות שאליהן הגיעו הוא ובינאנס עם מספר סוכנויות פדרליות – זרוע משרד האוצר לאכיפת פשיעה פיננסית, ה-FinCEN; המשרד לבקרת נכסים זרים, ה-OFAC; והוועדה האמריקנית למסחר בחוזים עתידיים בסחורות, ה-CFTC.

נשלח ל-25 שנים בכלא. סם בנקמן פריד, מייסד ומנכ"ל בורסת הקריפטו FTX.

נשלח ל-25 שנים בכלא. סם בנקמן פריד, מייסד ומנכ"ל בורסת הקריפטו FTX. צילום: עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה. מקור: ויקימדיה ו-BigSotck

"שימוש בטכנולוגיה חדשה להפרת החוק לא הופך אותך למשבש – אלא לפושע"

המכה לבינאנס הגיעה חודשים ספורים לאחר הקריסה הדרמטית של FTX, שהייתה בורסת הקריפטו השנייה בגודלה בעולם, בניהולו של סם בנקמן-פריד (סב"פ).

סב"פ, שהוכתר בעבר ל"מלך הקריפטו" ונחשב כ"ילד פלא" בתחום, נמצא אשם בהונאה מסיבית של משקיעים. שווי ה-FTT – מטבע הקריפטו של הבורסה שלו – צנח לאחר גילויים של חשבונאות מפוקפקת ומיזמים מסוכנים, מה שגרם להתרסקות רחבה יותר של שוק הקריפטו בנובמבר 2023. סב"פ קיבל עונש חמור משמעותית מזה של ז'או – 25 שנה בכלא – כנראה בשל היקף הפשעים שלו, כמו גם משום שלא הודה באשמה והמשיך לשקר לבית המשפט.

אם לחזור לפרשת בינאנס – במשפט בנובמבר אשתקד אמר מריק גרלנד, התובע הכללי של ארצות הברית בממשלו של הנשיא ג'ו ביידן: "בינאנס הפכה לבורסת מטבעות הקריפטו הגדולה בעולם בין השאר בגלל הפשעים שהיא ביצעה – כעת היא משלמת את אחד מהעונשים הארגוניים הגדולים ביותר בהיסטוריה של ארה"ב". התובע הכללי גרלנד הוסיף ואמר כי "רק בחודש האחרון, משרד המשפטים העמיד לדין בהצלחה את המנכ"לים של שתיים מבורסות הקריפטו הגדולות בעולם בשני תיקים פליליים נפרדים. המסר כאן צריך להיות ברור: שימוש בטכנולוגיה חדשה כדי לעבור על החוק לא הופך אותך למשבש – זה הופך אותך לפושע".

"בינאנס העלימה עין מהמחויבויות המשפטיות שלה במרדף אחר רווח. הכישלונות המכוונים שלה אפשרו לכסף לזרום לטרוריסטים, לפושעי רשת ולמתעללים בילדים דרך הפלטפורמה שלה", אמרה שרת האוצר האמריקנית ג'נט ילן על הפרשה. "העונשים והניטור ההיסטוריים של היום יבטיחו ציות לחוקים ולתקנות של ארה"ב ומסמנים אבן דרך לתעשיית המטבעות הווירטואליים. כל מוסד, בכל מקום שהוא, שרוצה לקצור את היתרונות של המערכת הפיננסית של ארה"ב, חייב גם לפעול לפי הכללים ששומרים על כולנו מפני טרוריסטים, יריבים זרים ופשע – או להתמודד עם ההשלכות".

שני המקרים של FTX ובינאנס גרמו, כך מסתמן, לפגיעה קשה בתדמית תעשיית המטבעות הקריפטוגרפיים, וחשפו את היעדר התקנות או הרגולציה עליה, כמו גם את הפוטנציאל שלה לסייע לפעילות פלילית ו/או טרוריסטית.

עקב הפרשות הרגולטורים ברחבי העולם בוחנים כעת מקרוב את תחום הקריפטו וסביר להניח שבקרות מחמירות יותר עליו יגיעו בהמשך. מה שברור כבר כעת הוא שהמשקיעים במטבעות הדיגיטליים – שחלקם הפסידו הון בגלל FTX ובינאנס ומייסדיהן – יצטרכו לבנות מחדש את האמון בתעשייה, והיא מצידה תיאלץ להתאמץ לבנות מחדש את המוניטין שלה.

ל-CZ עצמו אין צורך לדאוג יותר מדי, הוא יכנס לכלא עם הטייטל "האסיר העשיר בעולם" כשבכיסיו התפוחים הון המוערך בכ-43 מיליארד דולר.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים