יום הגיבוי העולמי: מתי גיביתם את המכשירים שלכם לאחרונה?

היום (א') מצוין בעולם יום גיבוי המידע – האם אתם מוכנים לכל מקרה של אובדן מידע? ● רצוי לדעת על האפשרויות השונות לגיבוי ולאמץ אחת או יותר מהן, כדי שחלילה לא נתמודד עם אובדן של תמונה או זיכרון יקרים

מומלץ לא להיתפס לא מוכנים. יום הגיבוי העולמי.

המושג 'גיבוי' מתייחס להעתקת קבצים פיזיים ווירטואליים, או מסדי נתונים, למיקום משני, לשם הגנה במקרה של כשל בציוד או קטסטרופה, וגיבוי נתונים הוא מרכיב מרכזי בכל תוכנית מוצלחת להתאוששות מאסון. ההגדרה הזו לגמרי מספיקה כדי לשקול גיבוי של הקבצים והמידע שלנו. עם זאת, חשוב שנרענן את החשיבות והדרכים שבהן אפשר לגבות את הנתונים.

בכיס שלכם אתם מחזיקים מכשיר שמכיל מידע כמעט על כל היבט בחיים שלכם: זיכרונות בצורת תמונות, הערות אישיות, תזכורות, סיסמאות ועוד. מרגיש אישי, נכון? מה אם הטלפון שלכם יינעל על ידי מתקפת כופר או חלילה יהרס? אם דבר כזה קורה, האם אתם מאבדים את כל המידע, או שאתם דואגים לגבות אותו באופן קבוע? אם התשובה היא לא, חשוב להתחיל לעשות זאת מיד.

מנקודת מבט של אבטחה, גיבויי נתונים חשובים כמעט כמו הגנה דיגיטלית או תוכנת אבטחה לתחנת הקצה.  בעיקרו של דבר, גיבוי צריך להיות חלק בלתי נפרד מצעדי ההגנה על מידע שאתם או הארגון שלכם נוטים לעשות.

אובדן מידע לצמיתות איננה חוויה נעימה. באופן כללי, ככל הנראה תרצו לשמור את כל התמונות והסרטונים הלוכדים את הזיכרונות היקרים שלכם, כמו גם הוכחות רכישה שחברות מסוימות שלחו לכם (מטעמי אחריות), או מסמכים חיוניים מכל סיבה שהיא.

שיטות הגיבוי השונות

חברת אבטחת המידע ESET פירטה אודות אפשרויות הגיבוי השונות, כך שתוכלו לבחור מתוכן אחת או יותר ולדאוג ליישם אותה, על מנת שלא תאבדו מידע יקר.

בכל הנוגע בגיבויים פיזיים

  • כוננים חיצוניים/משניים – בדרך זו ייתכן שיהיה צורך באחסון נוסף עם אמצעי אחסון גדול יותר; עם זאת, זוהי אולי השיטה נטולת הטרחה ביותר. פשוט בחרו תיקיה והעתיקו אותה לכונן אחר.
  • משתמשי MacOS, השתמשו ב-Time Machine כדי ליצור גיבוי בהתקן אחסון אחר.
  • משתמשי Windows, יכולים לגבות את מערכת ההפעלה כתמונה (באמצעות גיבוי ושחזור) בכונן אחר, או להשתמש ב'היסטוריית קבצים', היוצרת באופן אוטומטי גיבויים מצטברים של קבצים המאוחסנים בספריות להתקן אחסון אחר.
  • משתמשי מכשירים ניידים מבוססי אנדרואיד יכולים לחבר אותם למחשב Windows ולהעתיק את התיקיות הרצויות אליו, וזה הכי טוב עבור תמונות/קטעי וידיאו/מסמכים. לחלופין, יצרן הטלפון עשוי לספק תוכנת מחשב ליצירת גיבויים מקומיים.
  • עבור מכשירי iOS, התקינו את iTunes וצרו גיבוי מוצפן מקומי במחשב ה-PC. ניתן גם לסנכרן את הטלפון באמצעות Wi-Fi בשיטה הזו.

בכל הנוגע בגיבויים בענן – 

אפשרות זו אינה דורשת רכישה של כונן נוסף, או שמירה של מספיק שטח אחסון במחשב כדי להכיל קבצים מהמכשיר הנייד. אחסון נתונים בענן מספק שיטה שבאמצעותה ניתן, אפילו בדרך אוטומטית, לאחסן ולאחר מכן לשחזר נתונים במקרה חירום.

מה שחשוב לציין הוא שלתשתיות ענן יש עלויות, כך שככל הנראה תצטרכו לשלם בעבור השירות, אבל היתרון הוא שניתן לגשת לקבצים המאוחסנים מכל מקום, כל עוד יש חיבור לאינטרנט.

  • משתמשי Windows, באפשרותכם לבחור בין ספקי ענן שונים, אך האפשרות המיידית ביותר היא OneDrive, המותקן מראש במחשב. כאן תוכלו לבחור את הספריות שברצונכם לגבות מעת לעת, או לבחור את התיקיות או הקבצים שתרצו לגבות ולמקם אותם בתיקיית OneDrive. זכרו שרק 5GB הם בחינם, ושטח אחסון נוסף הינו בתשלום.
  • עבור macOS ו-IOS, iCloud זו האפשרות שלכם. עם זאת, אתם יכולים לשמור את שולחן העבודה והספריות שלכם מעת לעת, ולבחור אילו קבצים ברצונכם לשמור ב-iCloud Drive. זכרו ש-5GB הם בחינם, ושטח אחסון נוסף הוא בתשלום. היתרון הוא המשכיות חלקה של מכשירי אפל והצפנה.
  • משתמשי אנדרואיד יכולים לגבות את הטלפונים שלהם באופן חופשי באמצעות חשבון הגוגל שלהם, אך שוב, רק 15GB הם בחינם, ותוספת שטח אחסון – בתשלום.

לא צריך מומחה כדי להשתמש באפשרויות מקומיות או בענן לצורך גיבוי המידע, אבל כן צריך מוח סקרן כדי לחקור את כל הספקים והמקומות שבהם אפשר להשתמש על מנת לאחסן את הקבצים בבטחה.

בכל מקרה, עדיף להישאר בטוחים מאשר להצטער אחר כך. אם אתם יכולים, גבו נתונים (ובדקו אותם באופן קבוע), מכיוון שאחרת יש בהחלט סיכון ממשי לקיום הדיגיטלי שלכם. בהצלחה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים