לא ייאמן: טיקטוקרים אנטי ישראלים גייסו לקמפיין שלהם את… בן לאדן!

הטרוריסט - העומד מאחורי אסון התאומים - כתב שישראל ותמיכת ארה"ב בה יצרו סבל במזה"ת, שהוליד את פיגועי 9/11 ● בין המיליונים שצפו, יש אמריקנים המזדהים עם המסר המוטה שנלווה לו ● ישראלים פועלים נגד התופעה

משפיען טיקטוק חדש?אוסאמה בן לאדן, מנהיג אל קעידה, שחוסל בידי ארה"ב.

ההתפתחות ההזויה האחרונה, הקשורה למאבקי הגרסאות והתפישות בין תומכי ישראל לתומכי התנועה לשחרור פלסטין, היא הפיכתו של מכתב משנת 2002 לוויראלי. ולא מדובר בסתם מכתב, אלא בזה שניסח לא אחר מאשר אוסאמה בן לאדן – מנהיג ארגון הטרור אל קאעידה, אשר חוסל על ידי הקומנדו האמריקני ב-2011. בן לאדן נחשב כמוח מאחורי פיגועי ה-11 בספטמבר ואסון התאומים. הטקסט של הארכי-טרוריסט, שצץ לפתע בטיקטוק (TikTok), זוכה בימים אלו בתמיכה של צעירים אמריקנים ומופץ על ידם לכל עבר.

המכתב, שהופנה במקור לעם האמריקני, ניסה להצדיק את הפיגועים על ידי האשמת ארצות הברית בתמיכתה בישראל ובמעורבותה בסכסוכים במזרח התיכון, וכעת יש מי שמוצאים בו "צדק" ומסכימים עם שנאמר בו בדבר אחריותה ישראל לאסון שפקד את האמריקנים ב-2001. במכתבו האשים בן לאדן את ארצות הברית בהיותה "מעצמה צבועה ותוקפנית", שגרמה ל"סבל ואי צדק" בכל העולם. הוא הדגיש בדבריו במיוחד את תמיכתה של ארה"ב בישראל, בטענה שהיא הובילה לעקירת פלסטינים מבתיהם ולסכסוך המתמשך באזור כולו. בן לאדן גם מתח ביקורת על מדיניות החוץ של ארה"ב, בטענה שהיא ערערה במכוון את היציבות במדינות רבות במזרח התיכון ויצרה את התנאים לעלייתן של קבוצות קיצוניות, שבסך הכל, לדידו, ניסו להיאבק ברוע הגזרה.

המכתב נכתב שנה לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר, שכזכור הוציא ארגון אל קאעידה לפועל ושכללו ארבעה מטוסים חטופים שהוטסו לתוך בנייני מרכז הסחר העולמי בניו יורק, כמו גם אל הפנטגון. היו גם מטוסים שרוסקו מחוץ לוושינגטון די.סי. ובשדה בשאנקסוויל, פנסילבניה. ההתקפות הביאו למותם של כ-3,000 בני אדם, גרמו לנזק של מיליארדי דולרים, שינו את תפישת ביטחון הפנים בארה"ב וגרמו בזמנו לאמריקנים ולרבים בעולם המערבי לשבר גדול.

מיליוני צפיות – האם זה הרבה במונחים אמריקנים?

אלא שהשבוע התוכן הוותיק שעליו חתום בן לאדן – שניסה להצדיק את מתקפת הטרור מהחמורות שאירעו בעולם המערבי מזה שנים רבות – התחיל להסתובב ולהיות מופץ לפתע בפלטפורמת המדיה החברתית טיקטוק. סרטוני הווידיאו והפרסומים שהדהדו את תוכן המכתב זכו, כך לפי דיווח של CNN, ללפחות 14 מיליון צפיות עד יום ה' האחרון.

TikTok בישרה ביום ה' כי הסרטונים המקדמים את המכתב מפרים את הכללים שלה נגד "תמיכה בכל צורה של טרור", הצהירה כי מספר הסרטונים שמקדמים את המכתב היה "קטן", והוסיפה ש-"הדיווחים על כך שהוא הפך לטרנדי בפלטפורמה שלנו אינם מדויקים".

הוושינגטון פוסט דיווח עם זאת כי רוב הסרטונים המדוברים הוסרו בכלל בידי טיקטוק בסופו של עניין ולדבריו הפעולה הזו של החברה מקשה להבין בדיעבד את היקף תפוצתם. לפי הדיווח של הפוסט, חיפוש אחר המכתב שביצע כתב מטעם האתר ביום ה' בבוקר, חשף כ-700 סרטוני טיקטוק בנושא, שרק מעטים מהם זכו ליותר ממיליון צפיות. לפי דיווח זה, פחות ממיליון צפיות בסרטון אינה תופעה נדירה בטיקטוק, שם סרטונים מונגשים למשתמשים במתכונת מהירה ולכן נצרכים בהיקפים גבוהים. הפוסט דיווח כי המשתמש הממוצע בארה"ב צופה בתכני טיקטוק במשך יותר משעה ביום.

הטענה: ישראל ותמיכת ארה"ב בה – המניע לטרור הערבי

הופעתו המחודשת של המכתב, ופרסומו הנפוץ כיום בטיקטוק, קשורים ישירות למלחמת ישראל-חמאס ולהתנגשות הישראלית-פלסטינית שמטלטלת מאז אירועי השבת השחורה ב-7 באוקטובר את העולם.

התוכן המסוים והנרטיב שהציג בן לאדן במכתבו עוררו ויכוח עכשיווי בקרב צעירים אמריקנים וגרמו לחלקם – באופן מתמיה במיוחד – להביע אהדה דווקא לדעותיו של המחבל האכזר. אנשים אלו טוענים כי פעולותיה של ארצות הברית במזרח התיכון אכן תרמו לעליית הטרור העולמי, וכי מכתבו של בן לאדן מעלה סוגיות ותהיות חשובות לגבי מדיניות החוץ של ארה"ב.

כך קרה שפלטפורמת הסרטונים הקצרים והפופיים באופיים הופצצה פתאום בקליפים שהפיצו את המכתב ובהם מופיעים אנשים הטוענים כי למדו ממנו דברים חדשים ומטלטלים.

סרטון אחד שכזה, שכבר אינו זמין בפלטפורמה אחרי שנחשף ליותר מ-1.6 מיליון צופים, כלל דברים של משפיען טיקטוק ניו יורקי בתחום הלייף סטייל, שעודד אנשים לקרוא את המכתב ואמר, "אם קראתם אותו, הודיעו לי אם גם אתם עוברים משבר קיומי ממש ברגע זה, כי ב-20 הדקות האחרונות השתנתה כל נקודת המבט שלי על כל החיים שהאמנתי בהם וחייתי".

בסרטון אחר, שנצפה יותר מ-100 אלף פעמים, משתמש טיקטוק שמפרסם בקביעות ביקורת על הממשל האמריקני התייחס למכתב וציין כי "אם אנחנו מתכוונים לקרוא לאוסאמה בן לאדן טרוריסט – כזו היא גם הממשלה האמריקנית". אותו בחור טען למעשה שהמכתב, בקריאה כיום, מספק פרספקטיבה חלופית על אירועי ה-11 בספטמבר ומאתגר את הנרטיב האמריקני המרכזי הטוען כי העולם המוסלמי נאבק בארה"ב מבחינה אידיאולוגית בלבד.

בסרטון אחר, שגם הוא הוסר מאז, אמריקנית צעירה הביעה את אהדתה לדעותיו של בן לאדן וטענה כי תמיכת ארה"ב בישראל היוותה גורם מרכזי בסכסוך המתמשך במזרח התיכון. לדבריה, מה שכתב מנהיג אל קעידה, שכבר אינו בחיים שנים רבות, מעלה כיום שאלות חשובות לגבי התנהלות ארה"ב כמעצמה עולמית.

כאמור, בין האמריקנים שמזדהים עם דעותיו של בן לאדן נשמעת הטענה ש"ישראל אשמה" באירועי ה-11 בספטמבר, בטענה שכיבוש השטחים הפלסטינים ופעולותיה הצבאיות נגד תושביהם הם שיצרו טינה וכעס בקרב המוסלמים וזה מה שהוביל לעלייתן של קבוצות קיצוניות כמו אל-קאעידה או חמאס. המצדדים בתפישה זו גם סבורים כי תמיכתה הבלתי מעורערת של ארה"ב בישראל האיצה את התוקפנות שפיתחו ארגוני ההתנגדות לישראל בכל רחבי העולם הערבי.

הסרטונים בנידון גרמו לאמריקנים רבים לומר כי ידעו מעט על בן לאדן ולהעלות תהיות אודות מה שלימדו אותם בנוגע למעורבות הצבאית-מדינית האמריקנית ברחבי העולם. תגובת טיקטוקר אחד שכתב כי "שיקרו לנו כל חיינו" היא למעשה המייצגת את הטענה שגרמה להפיכת התוכן לוויראלי.

יצוין כי הסרטונים שבהם מופיע תוכן המכתב זוכים להתייחסות של משתמשי טיקטוק ישראלים, שמנצלים אותם כדי להמשיך לעשות הסברה למצבה של ישראל, להזכיר את מתקפת הדמים הנוראה של החמאס בשמחת תורה ולהציג את התפישה ההפוכה שהאלימות מקורה בפלסטינים ובארגוני הטרור התומכים בהם.

מטיקטוק ישראל נמסר בתגובה: "קידום המכתב על גבי הפלטפורמה מפר בבירור את הכללים שלנו נגד תמיכה בכל צורה של טרור ואלימות. אנו מסירים באופן יזום ואינטנסיבי את התוכן הזה ומשקיעים משאבים רבים כדי לבחון כיצד הוא הגיע לפלטפורמה שלנו".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים