אפל ומיקרוסופט נאבקות על הגדרת שירותיהן באירופה – מדוע?

ענקיות הטק נערכות לפרסום רשימת שירותים שהם "שומרי סף" באירופה מחר (ד'), כחלק מחוק השווקים הדיגיטליים ● החברות נאבקות (בנפרד) כדי ש-iMessage (אפל) ומנוע החיפוש בינג (מיקרוסופט) לא יוכנסו תחת ההגדרה

לא מת על עסקת אמזון-iRobot? האיחוד האירופי.

הפרלמנט האירופי צפוי לפרסם מחר (ד') את רשימת השירותים הדיגיטליים (פלטפורמות אונליין) שתויגו על ידיו כ"שומרי סף" (Gatekeeper) במסגרת חוק השווקים הדיגיטליים (DMA) של היבשת. 

רשימה זו צפויה לכלול את שירותיהן של מספר חברות טכנולוגיות גדולות, ובהן אפל ומיקרוסופט, ולכלול אותם במסגרת החוק החדש והקשוח של האיחוד האירופי, שנועד לרסן את סמכויותיהן של ענקיות הטכנולוגיה.

נזכיר כי התקנות החדשות – ה-DMA ואיתו תקנה נוספת ששמה חוק השירותים הדיגיטליים (DSA), שעברו ביולי אשתקד בפרלמנט האירופי – נועדו בעיקר לרגולציה וטיפול בעוצמתן הגדולה של ענקיות הטכנולוגיה האמריקניות – גוגל, מטא (החברה האם של פייסבוק), אמזון וכן מיקרוסופט ואפל. בנוסף עתידים החוקים החדשים, שיחלו להיאכף בחודשים הקרובים, להגן טוב יותר על אזרחים ועל זכויות היסוד שלהם באינטרנט ובעיקר לבלום שנאה והקצנה פוליטית.

כעת דווח כי אפל ומיקרוסופט נערכות לקראת פרסום הרשימה, בניסיון למנוע מהנציבות להגדיר שניים מהשירותים שלהן כ"שומרי סף", כך דיווח הפייננשל טיימס.

לפי פירוט של הנציבות האירופית, "חוק השווקים הדיגיטליים קובע סדרה של קריטריונים אובייקטיביים, מוגדרים ומצומצמים להגדרת פלטפורמה מקוונת גדולה בתור מה שמכונה 'שומרת סף'". הנציבות מציינת כי "קריטריונים אלה יתקיימו אם חברה (והשירות שהיא מספקת – ג"פ) היא בעלת מעמד כלכלי חזק, השפעה משמעותית על השוק הפנימי ופעילה במספר מדינות באיחוד האירופי; אם היא (או השירות שלה – ג"פ) בעלת עמדת תיווך חזקה, כלומר מקשרת בין בסיס משתמשים גדול למספר רב של עסקים; האם יש לחברה (או שהיא עומדת לקבל) עמדה מושרשת ועמידה בשוק, כלומר – יציבה לאורך זמן; וכן אם החברה עמדה בשניים מהקריטריונים לעיל בכל אחת משלוש שנות הכספים האחרונות.

כאמור, הבחינה היא לא רק של התאגידים עצמם אלא גם של שירותים ספציפיים שלהם, שצברו עמדה מונופוליסטית והשתלטו, לכאורה, על תחום מסוים, כמו למשל בדוגמה של מנוע החיפוש של גוגל, Google Search.

מותקנים כברירת מחדל במוצרים. בינג של מיקרוסופט ו-iMessage של אפל.

מותקנים כברירת מחדל במוצרים. בינג של מיקרוסופט ו-iMessage של אפל.

מה רוצות אפל ומיקרוסופט?

במקרה של אפל, הנציבות האירופית בוחנת את האפשרות להגדיר את iMessage – שירות ההודעות המיידיות שלה, כ"שומר סף". iMessage הוא שירות פופולרי מאוד, עם יותר מ-1.5 מיליארד משתמשים פעילים ברחבי העולם. הוא מאפשר למשתמשים לא רק לשלוח הודעות טקסט, אלא גם לשתף אלו עם אלו תמונות, סרטונים, מיקומים ועוד.

הנציבות האירופית טוענת כי iMessage הוא "שומר סף" בהגדרה, מכיוון שהוא מונע ממשתמשים להשתמש באפליקציות הודעות מיידיות מתחרות, כמו ווטסאפ או טלגרם, משום שהוא השירות שמוגדר כברירת מחדל במכשירי ה-iPhone, ה-iPad וה-Mac מבית אפל. בנוסף, היא טוענת כי iMessage נותן לאפל יתרון תחרותי על מתחרותיה בתחום הטלפונים החכמים.

אפל, מנגד, מתעקשת ש-iMessage אינו "שומר סף". החברה טוענת כי משתמשים יכולים לבחור להשתמש באפליקציות הודעות מיידיות מתחרות, וכי iMessage אינו מעניק לה את היתרון התחרותי המיוחס לו על המתחרות בתחום.

במקרה של מיקרוסופט, הנציבות האירופית בוחנת את האפשרות להגדיר את מנוע החיפוש שלה בינג (Bing) כ"שומר סף". בינג הוא מנוע החיפוש השלישי בגודלו בעולם, עם נתח שוק "דל" של כ-2.5%, אך עם זאת הנציבות טוענת כי הוא כן זכאי להגדרה "שומר סף", מכיוון שהוא מונע ממשתמשים להשתמש במנועי חיפוש מתחרים, כגון גוגל ו-יאנדקס. בנוסף, היא טוענת כי בינג מעניק למיקרוסופט יתרון בתחרות בתחום הדפדפנים, משום שהוא מותקן כברירת מחדל בדפדפן אדג' (Edge) של החברה מרדמונד.

מיקרוסופט מבקשת לשכנע את פקידי האיחוד האירופי ש-בינג אינו "שומר סף", כשלטענתה המשתמשים יכולים תמיד לבחור להשתמש במנועי חיפוש מתחרים.

יצוין כי אפל ומיקרוסופט גם טוענות כי חוק השווקים הדיגיטליים אינו חוקתי ופוגע בחופש ההתאגדות ובחופש העסקים.

עברו סופית באיחוד האירופי. תקנות ה-DSA וה-DMA. עיבוד ממוחשב.

עברו סופית באיחוד האירופי. תקנות ה-DSA וה-DMA. עיבוד ממוחשב. צילום: BigStock

מה יקרה אחרי שהרשימה תפורסם?

ההחלטה הסופית של הנציבות האירופית באשר להגדרת iMessage ו-Bing כ"שומרי סף" צפויה הייתה כבר להתגבש, אך לעת עתה מי ומה שהוגדרו כשומרי.ות סף לא קיבלו בינתיים הודעות על כך, למרות שבעקרון הם אמורים לקבל אזהרה לפני שהנציבות תפרסם את הרשימה מחר.

בכל מקרה, אם אירופה תחליט להגדיר את השירותים של אפל ומיקרוסופט שנמצאים במחלוקת כ"שומרי סף", הדבר עשוי להוביל לשינויים משמעותיים בפעילותן של החברות שמאחוריהן, ולהשפיע על התחרות בשווקים הדיגיטליים.

כך או כך, רשימת שומרי הסף שתפורסם תספק לכולנו סקירה מלאה על החברות והשירותים הכפופים לרגולציה הדיגיטלית החדשה של האיחוד האירופי, וכבר כעת ברור כי בנוסף לחברות שכבר צוינו קודם, גם שירותים מבית בייטדאנס וסמסונג צפוים להיכלל ברשימת שומרי הסף הצפויה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים