הביטקוין צנח בסוף השבוע עד לשווי 33,633 דולר ליחידה

רגולציה שמסתמנת כמתהדקת בארה"ב, דה-לגיטימציה בסין, ונושא הנזק הסביבתי שבכריית ביטקוין, שהעלה באחרונה אילון מאסק, הם ככל הנראה הסיבות לצניחה ● הבוקר (א') עם זאת כבר נרשמה עלייה בשווי האסימון וחזרה לערכו שלפני ה"משברון" של סופ"ש

מקבל אישור אמריקני... מסוים. ביטקוין. צילום: BigStock

הביטקוין צנח ביום ו' האחרון לשווי הנמוך ביותר שלו מזה שבוע, שהגיע לכ-35,800 דולרים ליחידה. למחרת, ביום ש', הוא המשיך בצלילתו, והגיע לערך הנמוך ביותר שלו באחרונה – 33,633 דולר. נזכיר כי רק באמצע אפריל האחרון חצה הביטקוין את רף 63,000 הדולרים לאסימון, והגיע לערך שיא שלו.

הנפילה הזו, שגרמה מן הסתם להפסדים למשקיעי הקריפטו המפורסם, נובעת לפי הסברה, מכמה וכמה סיבות.

הראשונה היא יחסה ההולך ומחמיר של סין כלפיי הקריפטו המפורסם. המסחר במטבעות קריפטו לא היה חוקי בסין מאז 2019, במטרה לרסן הלבנת הון, אבל התושבים עדיין מסוגלים לסחור במטבעות כמו ביטקוין באינטרנט, ועניין זה מטריד את שלוותה של בייג'ינג.

ביום ד' האחרון, כך לפי ה-BBC, שלושה ארגונים הנתמכים על ידי המדינה – בהם האגודה הלאומית למימון אינטרנטי בסין, איגוד הבנקאות בסין ועמותת התשלומים והסליקה של סין – פרסמו אזהרה ברשתות החברתיות בנושא. בהודעתם ציינו כי לצרכנים לא תהיה שום הגנה, אם הם יקלעו להפסדים מעסקאות השקעה במטבע הקריפטו. הארגונים הוסיפו כי תנודות פרועות אחרונות במחירי מטבעות קריפטו "מפרות את בטיחות הנכסים של האנשים" ומשבשות את "הסדר הכלכלי והפיננסי הרגיל".

בנוסף, הצעת התקציב של נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, לשנת 2022, שהתפרסמה ביום ו', כוללת כמה דרישות דיווח קריפטו חדשות. התקציב החדש והראשון של ממשל ביידן כולל, על פי הדיווחים ומסמכים שפורסמו בתקשורת, שתי הצעות שיעניקו למשרד האוצר האמריקני אפשרות לקבוע דרישות נוספות סביב איזה סוג מידע מוסדות פיננסיים חייבים לדווח לשירות הכנסות הפנים של ארה"ב, ה-IRS, או למחלקות משנה אחרות של האוצר. בהצעה הראשונה, שהוזכרה בתקציב הבית הלבן עצמו, נכתב כי זו "תרחיב את דיווחי המידע של הברוקר ביחס לנכסי קריפטו".

טלטלות דרמטיות בשווי הביטקוין באפריל האחרון. צילום מסך מאתר CoinDesk

טלטלות דרמטיות בשווי הביטקוין באפריל האחרון. צילום מסך מאתר CoinDesk

סיבה אחרת ולא פחות משמעותית היא התגברות החששות הסביבתיות שנלוות לכריית המטבע, עניין שעלה לכותרות באחרונה בזכות, או בגלל, אילון מאסק, מנכ"ל ומייסד טסלה ו-SpaceX, העוסק במטבעות הווירטואליים כל העת.

לפני כשבועיים הודיע היזם הדרום-אפריקני הכל כך מדובר, שנחשב כתומך הפופולרי ביותר של הביטקוין, בציוץ פעוט כי הוא מתחרט וחוזר בו – טסלה לא תקבל עוד תשלומים בביטקוין בעבור המכוניות החשמליות שלה, משום שכרייתו גורמת, כאמור, נזק לאיכות הסביבה. הודעה זו גרמה למטבע הדיגיטלי כמעט מיידית לאבד מערכו. עם זאת, מאסק הודיע באחרונה כי נפגש עם כורי ביטקוין ואלו התייחבו להשתדלות לכרייה יותר ירוקה בקרוב.

כל אלו יחדיו הם שגרמו לירידה של כמעט 40 אחוזים בשווי המטבע בתוך כחודש, כך סבורים אנליסטים בתחום, שלא סיפקו הערכות האם מגמת הירידה תימשך. ואולם הבוקר (א') כבר שב הביטקוין ומתאושש, וערכו עומד על כ-36 אלף דולר לאסימון, נכון לשעה 12:00 בצהריים ועל פי נתוני אתר CoinDesk.

אגב יצוין כי ביום ו' גם מחירי מטבעות קריפטו מוכרים אחרים, כמו האת'ריום והגדוג'קוין נפלו. האת'ריום צנח ב-9.3% ל-2,501.16 דולר למטבע, בעוד שמחירו של הדוג'קוין צנח ב-4% ל-32 סנט ליחידה. נכון להבוקר מחיר האת'ריום אף נמוך יותר והגיע ל-2,460 דולרים ליחידה, ואילו שווי הדוג'קוין עומד על כ-30 סנט כעת, וזאת על פי נתוני CoinDesk.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים