חנינות טראמפ: המהנדס שגנב סודות, היועץ שגנב כספים והמפעיל הישראלי של פולארד

ביממה האחרונה לפני שהוא עוזב את הבית הלבן, הספיק הנשיא היוצא, דונאלד טראמפ, להעניק 73 חנינות ועוד 70 הקלות בעונש לאנשים שיש נגדם הליכים משפטיים ופושעים מורשעים, בהם כמה דמויות מפורסמות: המהנדס שגנב סודות מסחריים מגוגל, היועץ שגנב כספים מתורמים שהאמינו שהכסף יועבר לבניית החומה בגבול מקסיקו, והמפעיל הישראלי של המרגל ג'ונתן פולארד

יום החנינות של נשיא ארצות הברית היוצא, דונלד טראמפ. צילום: BigStock

ביממה האחרונה לפני שהוא עוזב את הבית הלבן, הספיק הנשיא היוצא, דונאלד טראמפ, להעניק 73 חנינות ועוד 70 הקלות בעונש לאנשים שיש נגדם הליכים משפטיים ופושעים מורשעים, בהם כמה דמויות מפורסמות.

אחד ממי שקיבלו חנינה הוא המהנדס אנתוני לבנדובסקי, מי שנאשם בגניבת סודות מסחריים ממעסיקיו בוויימו (Waymo) של אלפבית (Alphabet), החברה האם של גוגל (Google) לבנדובסקי נידון ל-18 חודשי מאסר באוגוסט האחרון, לאחר משפט שזכה לפרסום רב ועורר סערה גדולה בעמק הסיליקון, שתואר על ידי השופט כ"פשע של גניבה מסחרית הגדול ביותר שראיתי אי פעם".

לבנדובסקי עבד בפרויקט הרכב האוטונומי של גוגל בשנותיו הראשונות של הפרויקט, ועזב את גוגל לאובר, לאחר שלקח עימו אלפי קבצים שגנב מגוגל.

בהודעת החנינה של הבית הלבן צוין, כי השופט שדן במקרה כינה אותו "מהנדס מבריק ופורץ דרך שהמדינה שלנו זקוקה לו". "לבנדובסקי שילם מחיר משמעותי על פעולותיו, והוא מתכנן להקדיש את כישרונותיו לקדם את טובת הציבור", צוין עוד בהודעת החנינה.

עוד שם בולט ברשימת החנינות של טראמפ הוא יועצו ואיש סודו לשעבר, סטיב באנון, שכפר באישום נגדו. באנון הואשם בשנה שעברה בקשירת קשר לביצוע הונאה במסגרת קמפיין אינטרנטי לגיוס כספים לבניית החומה בגבול מקסיקו. באותו קמפיין גויס סכום של יותר מ-25 מיליון דולר. באנון הואשם כי הונה, יחד עם שותפים למעשה, מאות אלפי תורמים, שהאמינו שהכסף יועבר ישירות למאמצים לבניית החומה ולקח לכיסו מאות אלפי דולרים.

טראמפ חנן גם את אביאם סלע, הישראלי שהפעיל את המרגל ג'ונתן פולארד, שעלה לאחרונה לישראל. סלע הואשם ב-1986 בעבירות ריגול, אך לא הועמד לדין בארה"ב, כי ישראל מעולם לא הסכימה להסגיר אותו לוושינגטון. הבקשה שלו לחנינה על ידי מדינת ישראל נתמכה על ידי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שגריר ישראל בארצות הברית, רון דרמר, שגריר ארה"ב בישראל, דייוויד פרידמן, וד"ר מרים אדלסון, במטרה  לסגור את הפרק האומלל הזה ביחסי ארה"ב וישראל.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים