הצמיד שמסייע לאנשים עם מוגבלות להפעיל מכשירים חכמים

6Degrees, המשתתפת בתוכנית סיטיזון שבפארק עתידים, פיתחה צמיד חכם, המאפשר לאנשים בעלי מוגבלות, בעיקר אלה המתקשים במוטוריקה עדינה, לעשות שימוש במכשירים חכמים ומעניק להם אפשרות לעצמאות אישית, חברתית וכלכלית

הצמיד של 6Degrees. צילום: יח"צ

בתזמון מתאים לרגל היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות, המצוין היום ברחבי העולם, הודיעה חברת 6Degrees, המשתתפת בתוכנית סיטיזון שבפארק עתידים, על השלמת הפיתוח של צמיד, המאפשר לאנשים בעלי מוגבלות, בעיקר אלה המתקשים במוטוריקה עדינה, לעשות שימוש במכשירים חכמים ולאפשר להם עצמאות אישית, חברתית וכלכלית.

הצמיד לומד את התנועה הייחודית של המשתמש ומתאים עצמו ליכולות האישיות, האלגוריתם יודע לפצות על תנועה מוגבלת ומתרגם אותה לטווח תנועה מלא, ובנוסף מסנן רעד. הצמיד מתרגם תנועה לשליטה על מכשירים חכמים, כמו עכבר או אצבע על מסך מגע. מעבר לכך, לטכנולוגיה יכולות ניתוח תנועה מתקדמות – דבר משמעותי מאוד בתהליך של שיקום. הצמיד מנטר את התנועה של המשתמש ונותן אינדיקציות על שינויים בזמן אמת. כאשר משלבים את הטכנולוגיה עם ציוד VR, המטופל עובר טיפול באמצעות משחק ומקבל אינדיקציות על הצלחת הטיפול וקצב התקדמותו, וכך מתאפשר תרגול מהבית ומעקב של הגורם המטפל, וחשוב מכל – מגביר את המוטיבציה אצל המטופל ואת מעורבותו בתהליך.

מייסדי החברה הם מירי ברגר ואריה כ"ץ, זוג נשוי. כ"ץ הוא מהנדס חשמל במקצועו, נכה צה"ל, שעבר תהליך שיקומי ארוך כתוצאה מפציעה, וברגר היא מעצבת תעשייתית. בתהליך השיקום נחשפו בני הזוג לקושי בתנועתיות שאנשים בתהליכי שיקום חווים. הידע המקצועי של שניהם הביא אותם לפתח מוצר עבור אנשים שאיבדו את המוטוריקה העדינה ובשל כך לא יכולים להשתמש במכשירים חכמים, כמו מחשבים וסמארטפונים.

הבעיה העיקרית שזיהו ברגר וכ"ץ היא אי היכולת להשתמש במכשירים חכמים ולבצע פעולות בסיסיות, כמו שליחת הודעות למשפחה, שימוש בזום, או הזמנה מהסופרמרקט – ועד השלכות רחבות, כמו מניעה להשתלב בשוק התעסוקה. לפני נתונים של משרד המשפטים, אנשים עם מוגבלויות מועסקים באחוזים נמוכים, ובדרך כלל מתחת לשכר המינימום. הם חווים דעות קדומות וחסמים רבים בשוק התעסוקה, ורבים לא מצליחים לפרנס את עצמם בכבוד, ובעקבות כך נתמכים על ידי המדינה ומשתייכים לקבוצות חלשות בחברה.

בקרוב תתחיל החברה פיילוט עם בית החולים שיב"א, ותיקח חלק בניסוי קליני עם אנשים שעברו קטיעות בטיפול בכאבי פנטום. הטיפול החדשני של החברה יחליף את טיפולי המראה המסורתיים ויאפשר טיפול מהנה יותר ומלווה בתוצאות אמת. בנוסף, החברה פועלת בשיתוף עם עמותות בית הגלגלים ובית הלוחם בתל אביב, שם היא עובדת בשיתוף עם חברי הבתים לצורך למידת הצרכים והשגת תובנות.

גבי קמינסקי, מנהל הסיטיזון, ציין, כי "בין האתגרים שעבורם אנו מחפשים פתרונות ישנם אתגרים הנוגעים לנגישות בעיר – עבור רובנו, משמעותה של נגישות כזו מסתכמת ברמפות לכיסאות גלגלים, במתקנים לבעלי צרכים מיוחדים בגינות המשחקים, בהנגשת רחוב אבן גבירול לכבדי שמיעה, או בלחצנים עבור כבדי ראייה ברמזורים. אך נגישות של עיר יכולה לבוא לידי ביטוי באופנים נוספים, אשר יהפכו אותה לעיר ״מכילה״ עבור כל תושביה. לקשיים במוטוריקה עדינה יש קשר ישיר ליכולת להתנהל במרחב הדיגיטלי, ובתוך כך לעבוד במשרות אשר דורשות שימוש במחשבים, בטאבלטים או בטלפונים חכמים. בדיוק לשם כך צירפנו למעבדת החדשנות של סיטיזון בפארק עתידים תל אביב חברת 6Degrees, המפתחת צמיד לביש, אשר מאפשר לכל אותם אנשים המתמודדים עם אתגרים סביב המוטוריקה העדינה לעשות שימוש בטכנולוגיה. לצמיד נדרשות חמש דקות בלבד על מנת ״ללמוד״ את המשתמש, את טווח התנועה שלו ואת האופן שבו יש לתרגם תנועה זו למחוות על גבי מסך המגע, או לתנועת עכבר במחשב. הטכנולוגיה של 6Degrees מאפשרת הנגשה ושוויון הזדמנויות בתעסוקה עבור כל אותם אלו, שבשל המגבלה שלהם כלל לא הגישו מועמדות לתפקידים הכוללים שימוש במחשב או בטלפון נייד.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים