תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אבטחת מידע וסייבר » לידיעת ה-NSA: אדוארד סנואודן קיבל אשרת שהייה קבועה ברוסיה
אדוארד סנואודן. צילום: היץ' אט נונק, מתוך ויקיפדיה

לידיעת ה-NSA: אדוארד סנואודן קיבל אשרת שהייה קבועה ברוסיה

מדליף המסמכים של הסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי יוכל לשהות ברוסיה מבלי חשש לגירוש או שהאשרה שלו לא תחודש ● בשלב זה, הוא לא מעוניין לקבל אזרחות רוסית

מאת 26 באוקטובר 2020, 17:14 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

אדוארד סנואודן, העובד לשעבר בסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) ואחראי להדלפה גדולה של מסמכים ממנה, קיבל מרוסיה, שם הוא שוהה, אשרת שהיית קבע. סוכנות הידיעות הממשלתית טאס ציטטה את עו"ד אנטולי קוצ'רנה, בא כוחו של סנואודן, כאומר שהלקוח שלו קיבל "אשרת שהייה פתוחה של תושב קבוע", משמע – שהיא לא מוגבלת במועד לסיום התוקף שלה.

סנואודן בן ה-37 התפרסם בהדלפת מידע סודי על תוכניות המעקב של ה-NSA, באמצעות תוכניות ריגול מסווגות. ביוני 2013 הוא העביר לגרדיאן ולוושינגטון פוסט חומר מסווג על תוכניות סודיות ביותר של ה-NSA, כולל תוכניות המעקב PRISM ו-Muscular. עוד באותו החודש הגישה מחלקת המשפטים של ארצות הברית אישומים פליליים נגדו, באשמת עבירה על חוק הריגול וגניבת מידע ממשלתי. אלא שבאוגוסט השנה הודיע נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, כי הוא שוקל לתת לסנואודן חנינה. ההכרעה בנושא זה טרם התקבלה.

רצה לקבל מקלט מדיני באיסלנד

סנואודן נמלט מארצות הברית במאי 2013 וטס להונג קונג, שם שהה במשך זמן מה בנמל התעופה הבינלאומי של העיר וקיווה לקבל מקלט מדיני באיסלנד. אלא שבסופו של דבר, הוא טס למוסקבה כדי לבקש מקלט מדיני שם, שאותו קיבל מאוחר יותר באותה השנה באופן זמני. ב-2014 הוא קיבל מהקרמלין היתר שהייה למשך שלוש שנים, ולאחר מכן הוארך התוקף שלו בשלוש שנים נוספות. היתר זה אמור היה להסתיים באפריל האחרון, אולם הביורוקרטיה של ההגירה הרוסית פעלה באופן איטי, בשל משבר הקורונה, ומעמדו של סנואודן הובטח עד יוני השנה. עו"ד קוצ'רנה אמר כי הגיש בקשה להארכה של האשרה בהקדם האפשרי וכי בקשה זו נענתה כעת.

נראה כי ההיתר לשהות קבועה של סנואודן ברוסיה התאפשר עקב רפורמות הגירה שנערכו במדינה בשנה שעברה. אלה הקלו על עובדים מיומנים, בעלי התמחויות מקצועיות ספציפיות, לאמץ את רוסיה כמגורי הקבע שלהם. מגורים קבועים הם הדרך לקבלת אזרחות רוסית, אולם לדברי קוצ'רנה, אין לסנואודן כל אינטרס לקבל דרכון רוסי בשלב זה.

כאשר סנואודן הגיע לרוסיה הוא קיבל עבודה כתומך טכני, על פי הדיווחים. מאז 2016 הוא מכהן בדירקטוריון של קרן חופש העיתונות. בהמשך הוא כתב ספר, Permanent Record – משחק מילים על "הקלטה" ו-"רישום רשומות". הספר תיאר את חייו כמדליף. בחודש הנוכחי קבע בית משפט בארצות הברית כי המדינה יכולה לחלט את כספי התמלוגים שהרוויח מהספר, כמו גם כספים שקיבל כשכר על הרצאות שנשא לקהל במדינות שונות בעולם, בהן ישראל.

לידיעת ה-NSA: אדוארד סנואודן קיבל אשרת שהייה קבועה ברוסיה Reviewed by on . אדוארד סנואודן, העובד לשעבר בסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) ואחראי להדלפה גדולה של מסמכים ממנה, קיבל מרוסיה, שם הוא שוהה, אשרת שהיית קבע. סוכנות הידיעות ה אדוארד סנואודן, העובד לשעבר בסוכנות האמריקנית לביטחון לאומי (NSA) ואחראי להדלפה גדולה של מסמכים ממנה, קיבל מרוסיה, שם הוא שוהה, אשרת שהיית קבע. סוכנות הידיעות ה Rating: 0

הגיבו