תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » "חוק הפקסים" אושר סופית בכנסת – פה אחד
כנסת ישראל. מקור: BigStock

"חוק הפקסים" אושר סופית בכנסת – פה אחד

החוק מחייב גופים ציבוריים לאפשר לפנות אליהם גם בפקס ● זאת, לאחר שכמה מהם ביטלו את הפנייה בדרך המסורתית לאחר שהתקבל החוק שמחייב אותם להעמיד אמצעי קשר דיגיטליים לפנייה אליהם

מאת 23 בספטמבר 2020, 17:36 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מליאת הכנסת אישרה היום (ד') אחר הצהרים את "חוק הפקסים", שמחייב גופים ציבוריים לאפשר לאזרחים לתקשר אתם לא רק באמצעים דיגיטליים, אלא גם בדרך המסורתית יותר. החוק, שיזמו הח"כים מיכאלי מלכיאלי ומשה אבוטבול מש"ס, עבר בקריאה שלישית פה אחד – ברוב של 15 תומכים, ללא מתנגדים.

החוק החדש מעורר שאלות על הצורך בהשארת אמצעי הקשר הישנים כשיש מיילים, ווטסאפ ושאר דרכים דיגיטליות לתקשר. אלא שהוא נותן מענה לאוכלוסייה רחבה שאין לה גישה לאינטרנט או שלא מסתדרת עם האמצעים הטכנולוגיים. יצוין כי הפקסים לא באים בחוק החדש במקום האמצעים הדיגיטליים, אלא לצידם.

בדיון שהתקיים אתמול בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, לקראת עלייתו של החוק במליאה היום, נטען שיש גופים ציבוריים ומשרדי ממשלה שסבורים שהאמצעים הדיגיטליים, שהחוק הקיים מחייב אותם לאפשר פנייה אליהם באמצעותם, מחליפים את דרכי הפנייה המסורתיות. לכן, צוין, הם ביטלו את האפשרות לפנות אליהם בפקס, ובכך השאירו מאחור אזרחים רבים.

בדברי ההסבר להצעת החוק שעברה היום נכתב כי "כוונת המחוקק בחקיקת החוק הקיים הייתה להוסיף על אמצעי הקשר הקיימים בפנייה לגוף ציבורי ולא לגרוע מהם. החלטתם של אותם גופים ציבוריים (שביטלו את אפשרות הפנייה אליהם בפקס – י"ה) לא הביאה בחשבון שיש ציבורים שאמצעי הקשר הנוח או הזמין להם אינו בהכרח דיגיטלי. למשל, אנשים עם מוגבלות, אזרחים ותיקים, עולים חדשים ואנשים שמתוך בחירה אינם מחוברים לרשת האינטרנט."

ח"כ עינב קאבלה, יו"רית ועדת המדע והטכנולוגיה, הציגה את החוק בדיון היום בכנסת ואמרה כי "הדרך היעילה והמתקדמת לפניה לגופים ציבוריים ולגופים בכלל היא באמצעים דיגיטליים, אין מחלוקת על כך וצריך להמשיך ולכוון לשם. אולם, לא ניתן להתעלם מהמציאות וצריך להתחשב גם באוכלוסיות שעדיין לא שם מבחינה טכנולוגית. בעת הזו חשוב לרוץ עם הקדמה, אבל צריך לזכור לא להשאיר אף אחד מאחור".

"חוק הפקסים" אושר סופית בכנסת – פה אחד Reviewed by on . מליאת הכנסת אישרה היום (ד') אחר הצהרים את "חוק הפקסים", שמחייב גופים ציבוריים לאפשר לאזרחים לתקשר אתם לא רק באמצעים דיגיטליים, אלא גם בדרך המסורתית יותר. החוק, מליאת הכנסת אישרה היום (ד') אחר הצהרים את "חוק הפקסים", שמחייב גופים ציבוריים לאפשר לאזרחים לתקשר אתם לא רק באמצעים דיגיטליים, אלא גם בדרך המסורתית יותר. החוק, Rating: 0

הגיבו