תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » רעידת אדמה מתקרבת? טלפונים מבוססי אנדרואיד יזהירו אתכם
ניידים מבוססי אנדרואיד יהפכו למיני-סיסמוגרפים ויתריעו אודותיה. רעידת אדמה. צילום אילוסטרציה: BigStock

רעידת אדמה מתקרבת? טלפונים מבוססי אנדרואיד יזהירו אתכם

גוגל הודיעה כי היא מכניסה לכל המכשירים הפועלים על מערכת ההפעלה שלה את גלאי רעידות האדמה, שיכולים להתריע בטרם האירוע ואף להציל בכך חיים ● הפיצ'ר כבר מוצע לכולם, גם לישראלים שחוששים מתופעת הטבע ההרסנית

מאת 13 באוגוסט 2020, 12:27 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מכשירי אנדרואיד הפכו בקרוב גם לגלאי רעידות אדמה. בפוסט שפרסמה גוגל (Google) בבלוג שלה, החברה בישרה על השינוי והחידוש שעשוי אפילו להציל חיים.

מארק סטוגהיטיס, מהנדס תוכנה בכיר במחלקת אנדרואיד של הענקית ממאונטיין וויו, החתום על הפוסט, פתח וכתב כי "רעידות אדמה מתרחשות מדי יום ברחבי העולם, כאשר מאות מיליוני אנשים חיים באזורים המועדים לרעידת אדמה. אזהרה מוקדמת יכולה לעזור לאנשים להתכונן לזעזוע, אך התשתית הציבורית לגילוי ולהתרעה של כולם אודות רעידת אדמה היא יקרה לבנייה ולפריסה. ראינו הזדמנות להשתמש באנדרואיד בכדי לספק לאנשים מידע מועיל על מועדי רעידת אדמה כשהם מחפשים כזה, כמו גם לתת להם אזהרה של מספר שניות (לפני האירוע – ג"פ), בכדי שיכולו להביא את עצמם ואת יקיריהם למקום מקלט במידת הצורך".

גוגל הודיעה על מערכת התראת רעידת האדמה החדשה שלה לאנדרואיד, המכונה Android Earthquake Alerts System, שהיא חלק משיתוף פעולה שלה עם ה-USGS (ר"ת U.S. Geological Survey) וכן עם משרד שירותי החירום של מושל קליפורניה.

גוגל הסבירה כיצד העניין עובד וכתבה כי "כל הסמארטפונים מגיעים עם מדי-תאוצה זעירים שיכולים לחוש אותות המצביעים על רעידת אדמה שאולי מתרחשת. אם הטלפון מגלה משהו שהוא חושב שהוא רעידת אדמה, הוא שולח איתות לשרת איתור רעידות האדמה שלנו, יחד עם מיקום-גס לאזור בו התרחש הזעזוע. לאחר מכן, השרת משלב מידע מטלפונים רבים, כדי להבין אם אכן מתרחשת רעידת אדמה". כותב הפוסט הסביר כי "אנו בעצם מתחרים במהירות האור (שהיא בערך המהירות בה אותות מטלפון נעים) מול מהירות רעידת אדמה. למזלנו, מהירות האור הרבה יותר זריזה!".

בקליפורניה – יישום דומה לא זכה ליותר מדי עניין

בקליפורניה מוצעת אפליקציית ShakeAlert בניידים מבוססי אנדרואיד כבר מזה זמן-מה, ומי שמתקינים אותה מקבלים אזהרות על רעידת אדמה שנשלחו לטלפון שלהם על ידי יותר מ-700 סיסמוגרפים הפועלים ברחבי המדינה, שכידוע מועדת לרעידות אדמה.

ריצ'רד אלן, מנהל מעבדת הסיסמולוגיה של אוניברסיטת ברקלי (UC Berkeley Seismology Lab) הגיב לחידוש שמציעה גוגל ואמר ש-"כעת, כל מי שיש לו טלפון אנדרואיד עשוי לזכות בכמה רגעים נוספים כדי להגן על עצמו מפני רעידת אדמה קרבה".

התרעות בטרם רעידת אדמה ישירות לניידים. איור אילוסטרציה: גוגל

התרעות בטרם רעידת אדמה ישירות לניידים. איור אילוסטרציה: גוגל

אלן היה עוד אחד מאנשי האקדמיה שעבדו עם גוגל כחוקרים אורחים המסייעים בפיתוח מוצריה החדשים, ולדבריו "זו התפתחות מרגשת מאוד, מכיוון שפתאום נוכל לקבל את ההתראות האלה לאנשים רבים יותר בקליפורניה".

אלן התייחס למעשה לשינוי היותר לוקאלי, בהשוואה ליכולות ShakeAlert, שהייתה זמינה לראשונה כבר בשנת 2018, ושמסרה אזהרות על רעידות אדמה לסוכנויות מעבר ולעיריות, אך שלא הייתה זמינה לציבור עד אוקטובר האחרון, אז הציגה מדינת קליפורניה את אפליקציית הטלפון הסלולרי MyShake – מערכת האזהרה המוקדמת הראשונה שהמדינה הנגישה לציבור הרחב. אלא שההורדות של MyShake, על אף שהיו זמינות הן בעבור משתמשי iOS דרך iTunes והן בעבור משתמשי אנדרואיד דרך חנות GooglePlay מאז אוקטובר 2019, זכו, לדברי אלן, ל"כמיליון" הורדות בלבד. הוא סבור כי "כעת, מכיוון שהמערכת תדחוף אוטומטית את ההתרעות לטלפונים, חלק גדול בהרבה מהאוכלוסייה בקליפורניה יהנה מכך".

רעידות אדמה בארץ ישראל

בית חרב ברובע היהודי, אחרי רעידת האדמה הגדולה של 1927. צילום: וויקיפדיה

בית חרב ברובע היהודי, אחרי רעידת האדמה הגדולה של 1927. צילום: וויקיפדיה

בארץ, יש לציין, מתרחשות רעידות אדמה כל העת, ואולם הן לרוב קלות ולא מורגשות כמעט. כך למשל, לפי אתר המכון הגיאולוגי לישראל, התרחשה רעידת אדמה בעוצמה קלה (3.3 בסולם ריכטר) ממש ביום ג' האחרון באזור הגליל המערבי.

על אף שבארץ מרבית הרעידות כיום הן כאמור "עדינות", ולא מסבות נזקים, ארץ ישראל ממוקמת מעל אזור המגע של שני לוחות טקטונים, הלוח האפריקאי והלוח הערבי, היותר מוכר לרובנו בשם 'השבר הסורי אפריקני'. לפיכך, המדינה דווקא נחשבת כמועדת לרעידות אדמה, ואלו אכן התרחשו בה במהלך ההיסטוריה. רעידת האדמה הגדולה ביותר שפקדה את ישראל במאה השנים האחרונות התרחשה ב-11 ביולי 1927 – מוקדה היה בצפון ים המלח והיא פגעה קשות בערים: ירושלים, יריחו, רמלה, לוד, טבריה ושכם. הרעידה נקלטה אז ב-79 תחנות סייסמוגרפיות ברחבי העולם. באירוע נרשמו, בכל הארץ ובעבר הירדן, 285 הרוגים וכ-940 פצועים. תחזיות לסכנה האורבת לתושבי חבל ארץ זה נשמעות על העת, ומדברות על רעידה חזקה שעלולה להמיט אסון על האזור כולו. על אף שהתרעה מוקדמת עשויה בהחלט להציל חיים, בארץ ההיערכות לאירוע שכזה מועטה ולפיכך החששות הן שאם או כשיתרחש יהיה הרה אסון.

כך או כך, הפעלת הפיצ'ר היא לבחירת המשתמשים, והוא זמין החל מאתמול (ד’) גם בעבור המשתמשים בישראל.

רעידת אדמה מתקרבת? טלפונים מבוססי אנדרואיד יזהירו אתכם Reviewed by on . מכשירי אנדרואיד הפכו בקרוב גם לגלאי רעידות אדמה. בפוסט שפרסמה גוגל (Google) בבלוג שלה, החברה בישרה על השינוי והחידוש שעשוי אפילו להציל חיים. מארק סטוגהיטיס, מהנ מכשירי אנדרואיד הפכו בקרוב גם לגלאי רעידות אדמה. בפוסט שפרסמה גוגל (Google) בבלוג שלה, החברה בישרה על השינוי והחידוש שעשוי אפילו להציל חיים. מארק סטוגהיטיס, מהנ Rating: 0

הגיבו