18 חודשי מאסר לאנטוני לבנדובסקי, שגנב סודות מסחריים מגוגל

הוא הוביל את פיתוח טכנולוגיית הרכב האוטונומי של הענקית, אבל עזב והקים מיזם דומה, שעסק במשאיות אוטונומיות ונרכש בידי אובר, שבדיוק פיתחה אף היא מכוניות ללא נהג ● אחרי שהואשם שגנב מסמכים סודיים מגוגל וסולק משורות אובר - כעת הוא נשלח לכלא

אתוני לבנדובסקי. הורשע בגניבת סודות מסחריים מגוגל. צילום: ויקימדיה

אנתוני לבנדובסקי, מהנדס בכיר בגוגל (Google) לשעבר, שעמד בראש Waymo – חברת הבת שמפתחת את טכנולוגיית הנהיגה האוטונומית בעבור הענקית ממאונטיין וויו – נידון ל-18 חודשי מאסר בגין גניבת מסמכים פנימיים בתביעת מטעם פרקליטות המדינה.

בנוסף קבע בית המשפט הפדרלי בארה"ב שעליו לשלם למעסיקתו לשעבר פיצוי בגובה 750 אלף דולר, ועוד קנס למדינה בגובה 90 אלף דולר.

חברת הבת של גוגל לפיתוח מכוניות אוטונומיות. Waymo

חברת הבת של גוגל לפיתוח מכוניות אוטונומיות. Waymo

היה לו כל מה שאפשר לרצות – והוא רצה יותר

הסיפור המכוער שמאחורי הפרשה מתחיל דווקא באופן אופטימי ויפה – לבנדובסקי היה ממקימי ומובילי חטיבת הרכבים האוטונומית של גוגל, Waymo, ונחשב לעילוי בתחום. החטיבה הפגינה הצלחות והרכבים האוטונומיים נטולי הנהג של גוגל החלו לקרום גלגלים ומערכות חכמות במיוחד. אלא שאז חלו פיתולים בעלילה.

ב-2016, לאחר תשע שנים שבהן כיהן כמהנדס בכיר ב-Waymo, עזב לבנדובסקי את המחלקה הסודית שבה שקדו על פיתוח היכולות למכוניות ללא נהג, על מנת להקים סטארט-אפ משלו, שלו קרא אוטו (Otto) ושהתמחה במשאיות אוטונומיות. כעבור חצי שנה אוטו נקנה ב-600 מיליון דולר על ידי הענקית אובר (Uber), שגם היא חשקה ועודה חושקת בהצלחה בפיתוח יכולות הנהיגה האוטונומית לכלי רכב. המיזם של לבנדובסקי שולב ביחידה של אובר העוסקת בתחום.

אלא שאז, בפברואר 2017, הגישה גוגל תלונה נגד אובר, שהאשימה את לבנדובסקי בכך ש"הוריד יותר מ-14,000 קבצים" שהיו סודיים ולקח אותם איתו לעסקיו החדשים, מה שגוגל הציגה כגניבת הסודות המסחריים שלה. גוגל חשדה ב-אובר שהנדסה ותזמרה הכל, וטענה שהחברה – המתמחה בעיקר בשירותי נסיעות שיתופיות – תכננה לרכוש את אוטו מלכתחילה, על מנת לשים את ידיה על סודות תעשייתיים הקשורים למכוניות אוטונומיות.

שתי ענקיות הטכנולוגיה הסכימו אז ליישב את המחלוקת באמצעות בוררות, ולא במשפט ציבורי. אובר ו-Waymo הגיעו להסכם ידידותי בפברואר 2018 – אובר העניקה ל-Waymo סכום השווה 244.8 מיליון דולר במניות, או מה שהיווה 0.34% מההון שלה, בהתבסס על הערכת שווי כוללת של אובר מאותה תקופה, שעמדה על 72 מיליארד דולר.

179 מיליון דולר לגוגל, במשפט אחר

לבנדובסקי, כך נקבע באותו משפט, יצטרך לשלם 127 מיליון דולר כפיצוי על מהלכיו. הנתבע בחר לערער על גזר הדין, מה שגרם לכך שלסכום הפיצויים העצום בלאו הכי התווספו עוד 50 מיליון דולר, כפי שפסק במרץ האחרון בית משפט בסן פרנסיסקו, שלא קיבל את הערעור. לאחר הפסיקה, שהתקבלה במרץ, לבנדובסקי הכריז על פשיטת רגל וטען שלא יוכל לשלם את הסכום.

אבל זה לא היה סוף הפרשה. בנוסף לסוגיית הפיצוי הכבד לגוגל, באוגוסט האחרון האשימו תובעים פדרליים מטעם המדינה את לבנדובסקי ב-33 סעיפי גניבה, וניסיון לגניבת סודות מסחריים מגוגל. כעת נגזר דינו במשפט השני והוא יישלח לכלא.

במהלך המשפטים בעניינו אמר לבנדובסקי: "שלוש וחצי השנים האחרונות אילצו אותי להשלים עם מה שעשיתי. הייתי רוצה לנצל את הזמן הזה כדי להתנצל בפני חברי לקבוצה בגוגל בגין הפרת האמון שלהם, כמו גם לכל משפחתי על המחיר ששילמו וימשיכו לשלם עבור מעשי".

לבנדובסקי יחל לרצות את גזר הדין לאחר סיום מגיפת הקורונה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים