תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » Big Data » מכון ויצמן פיתח שיטה מבוססת ביג דטה לניבוי התפשטות הקורונה
להפיק מהנתונים ערך. ביג דטה. אילוסטרציה: BigStock

מכון ויצמן פיתח שיטה מבוססת ביג דטה לניבוי התפשטות הקורונה

בשיתוף חוקרים מהאוניברסיטה העברית ושירותי בריאות כללית, המדענים מהמכון פיתחו אלגוריתם המנתח ביג דטה שמגיע מתשובות לשאלונים ● ניתוח הנתונים הביא לזיהוי עלייה משמעותית בסימפטומים שמדווחים תושבים בשכונות שבהן עברו חולי קורונה מאומתים

מאת 22 במרץ 2020, 15:25 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

מדענים ממכון ויצמן פיתחו שיטה לניבוי מראש של התפשטות נגיף הקורונה באמצעות ביג דטה – כך מסר המכון היום (א'). לדברי החוקרים, השיטה עשויה לאפשר לרשויות להתמקד באזורים שבהם צפויה התפרצות של הנגיף ולהקל על אזורים מסוימים. כמה מדינות, לרבות ארצות הברית, כבר אימצו את השיטה החדשה

שיטת זיהוי ולניבוי אזורי התפשטות נגיף הקורונה פותחה על ידי מדעני מכון ויצמן בשיתוף חוקרים מהאוניברסיטה העברית ושירותי בריאות כללית, ובתיאום עם משרד הבריאות.

השיטה מתבססת על שאלונים לכלל הציבור, שעוקבים אחר התפתחות תסמינים שנגרמים מהנגיף, ועל ניתוח הנתונים שמתקבלים משאלונים אלה, באמצעות אלגוריתמים של ביג דטה ובינה מלאכותית. התפשטות הנגיף מתרחשת בצבירים, אשכולות (Clusters), של הידבקות, ולכן – זיהוי מוקדם של הצבירים עשוי לאפשר פעולות שונות שיכוונו להאטת התפשטות הנגיף.

פיילוט שהושק בישראל לפני כשבוע על ידי הפרופסורים ערן סגל ובנימין גיגר ממכון ויצמן, עם פרופ' יובל דור מהאוניברסיטה העברית, זכה להיענות גדולה יחסית של הציבור. עד כה, כ-60 אלף ישראלים מילאו את השאלונים. מניתוח ראשוני של הנתונים הצליחו המדענים לזהות עלייה משמעותית בסימפטומים שמדווחים על ידי האוכלוסייה בשכונות שבהן עברו חולי קורונה מאומתים. מיפוי מדויק זה – ברמה של שכונות – עשוי לאפשר לרשויות הבריאות להתמקד באזורים שבהם צפויה התפרצות והתפשטות של הנגיף, תוך מתן הקלות לאזורים שבהם לא צפויה התפשטות.

מפה אזורית של ממוצע סימפטומים המאפיינים את הקורונה. במפה מוצגים אזורים בערים שונות, שבהם יש לפחות 30 מגיבים לשאלון, או שכונות עם לפחות 10 מגיבים. כל אזור נצבע על פי קטגוריה שנקבעה בהתאם לכמות הממוצעת של סימפטומים שדווחו על ידי המגיבים באזור זה: ירוק - אחוז סימפטומים נמוך, אדום - אחוז גבוה. מקור: מכון ויצמן

מפה אזורית של ממוצע סימפטומים המאפיינים את הקורונה. במפה מוצגים אזורים בערים שונות, שבהם יש לפחות 30 מגיבים לשאלון, או שכונות עם לפחות 10 מגיבים. כל אזור נצבע על פי קטגוריה שנקבעה בהתאם לכמות הממוצעת של סימפטומים שדווחו על ידי המגיבים באזור זה: ירוק – אחוז סימפטומים נמוך, אדום – אחוז גבוה. מקור: מכון ויצמן

"הכלי היחיד שיכול לספק תמונה כללית של התפרצות הנגיף"

"שאלונים אלה", אמר פרופ' סגל, "הם הכלי היחיד שיכול לספק תמונה כללית של התפרצות הנגיף ברחבי המדינה. חשוב לציין שהם לא נועדו להחליף את המאמץ להגדלת מספר הבדיקות לאיתור חולים ונשאים. עם זאת, כושר הבדיקה לעולם לא יוכל להקיף את כלל האוכלוסייה – מסיבות לוגיסטיות וכלכליות כאחד. אנחנו מאמינים שהשיטה שלנו עשויה להוות כלי אסטרטגי עבור משרד הבריאות לטיפול במשבר".

המדענים המשיכו בתהליך הפיתוח יחד עם פרופ' רן בליצר ממכון כללית למחקר וחוקרים נוספים. באחרונה הם פרסמו מאמר באתר MedrXiv על השיטה וקראו למדינות נוספות ליישם אותה. זאת, לצד מדינות רבות, ובהן ארצות הברית, הודו, לוקסמבורג, מלזיה, ספרד, גרמניה, איטליה ובריטניה, שהתחילו לאמץ אף הן את שיטת השאלונים. בימים אלה פועלים המדענים להקמת פורום בין לאומי, בהובלת פרופ' סגל וחוקרים מארצות הברית, במטרה לשתף נתונים ותובנות, ולבנות ביחד כלים לניבוי ולהשוואה בין המדינות השונות.

לשאלונים, בחמש שפות, לחצו כאן.

ממכון ויצמן מבקשים להבהיר כי "אין בשאלון זה כדי לאבחן הידבקות בנגיף. כמו כן, השאלון אנונימי וכל הנתונים ישמשו אך ורק לצורך מעקב אחרי התפשטות הנגיף. המדענים נוקטים בכל האמצעים כדי לשמור על פרטיות השולחים ועל ביטחון המידע".

מכון ויצמן פיתח שיטה מבוססת ביג דטה לניבוי התפשטות הקורונה Reviewed by on . מדענים ממכון ויצמן פיתחו שיטה לניבוי מראש של התפשטות נגיף הקורונה באמצעות ביג דטה - כך מסר המכון היום (א'). לדברי החוקרים, השיטה עשויה לאפשר לרשויות להתמקד באזו מדענים ממכון ויצמן פיתחו שיטה לניבוי מראש של התפשטות נגיף הקורונה באמצעות ביג דטה - כך מסר המכון היום (א'). לדברי החוקרים, השיטה עשויה לאפשר לרשויות להתמקד באזו Rating: 0

תגובות (9)

 • Avatar

  אלי ברנדיס

  מה דעתכם?

 • Avatar

  נורית טבעוני

  לפרופסורים המכובדים שלום,

  תהיו ברוכים על חיבור השאלון.

  הבקר קבלתי בווטסאפ תקציר , בו יש פנייה למלא שאלון. אכן מילאתי אותו מייד. ואמלא כל יום , כמבוקש.

  בהיותי אזרחית ותיקה, אני בבידוד כבר כמה ימים, בהתאם לבקשה, שהשלטונות היפנו אלינו, הגיל המבוגר.
  חשבתי שיהיה מן הנכון, להכניס לשורת האפשרויות בנושא הבידוד, גם שאלה כזו, בניסוח כזה או אחר:
  האם אתה שוהה בבידוד עקב היותך בקבוצת גיל 60 שנה ומעלה.

  בכבוד רב,
  נורית טבעוני

 • Avatar

  אורלי ניצן

  שלום לכם. ראשית, תודה רבה! על פניו, נראה שפיתחתם כלי חיוני ביותר למאבק הרב-מערכתי בנגיף הקורונה (מעקב התפשטות, צפי ועוד). אם הבנתי נכון אז יש גם טופס/שאלון נוסף למילוי שיכול לעזור. אשמח למלא אותו אם תיידעו היכן ניתן למצוא אותו (אני לא הצלחתי).

  שבוע טוב והמשך מחקר ועבודה פוריים, יעילים ואפקטיביים.

  בכבוד רב,
  אורלי ניצן

 • Avatar

  שפרה

  יוזמה מבורכת וחשובה, מוכנה להשתתף בסקר החשוב.
  איפה ניתן לראות את מפת התפשטות הקורונה ?

 • Avatar

  ישראל אמיר

  מעולה תודות תודות על הרעיון והשיתוף

 • Avatar

  דורון

  שלום
  כמה דברים שיש לשפר בדחיפות.
  1. כאשר השאלון עבור ילדים מדוע נשאלים שאלות על עישון ועל מקום עבודה.
  2. לגבי תסמינים חסר לכם
  2.1 חום
  2.2 תפליטים בגרון
  2.3 איבוד טעם וריח
  2.4 קוצר נשימה

  3. תוסיפו שאלה האם ביקשתם בדיקה וסורבתם – זה מאוד חשוב בכדי לדעת ולבקר את משרד הבריאות וההתנהלות הלא מובנת שלא מעט בציבור מרגישים שמי שמנווט את הספינה חא בטוח שיודע את הכיוון.

  תודה רבה
  דורון

 • Avatar

  תמי

  לא ברורות חלק מהשאלות בשאלון.

  1. בידוד – האם הכוונה שלא יוצאים כלל מהבית? יציאה לשרות רפואי/קניית מזון נחשבת יציאה מבידוד?

  2. למה הכוונה האם אני נותן שירות ליותר מ-10 אנשים? האם כוונתכם לימים שבשגרה או בימים אלו? אני מניחה שאתכם מתכוונים לימי הקורונה.. כדאי לדייק את השאלה.

  תודה על פועלכם

 • Avatar

  דוד ברוט

  איך משיגים את השאלון

 • Avatar

  יאיר

  שלום רב.,
  ברשימת "מחלות הרקע" חסרה האפשרות אחר
  שכן יש מחלות נוספות שבגינן למשל מקבלים תרופות לדוגמה נוגדי קרישה.
  הרופאים המטפלים אשר מתייחסים לעניין הגיל 60 ומעלה לא מתייחסים אליו רק ככזה אלא לדברים המעלים את הסיכון למה שעשוי לקרות במקרה של הדבקות.
  תודה

הגיבו