תוכן פרסומי
ראשי » חדשות » אינטרנט » אחרי כמה ימי ניתוק: ממשלת איראן מחזירה את החיבור לאינטרנט
האיראנים על גדרות התעשייה. אילוסטרציה: BigStock

אחרי כמה ימי ניתוק: ממשלת איראן מחזירה את החיבור לאינטרנט

מועצת הביטחון הלאומי של המדינה ניתקה אותה מהרשת לפני חמישה ימים, עקב המחאה על עליית מחירי הדלק ● החיבור הוחזר היום (ה') בחלקים מטהרן ובכמה פרובינציות איראניות

מאת 21 בנובמבר 2019, 16:19 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

ממשלת איראן החלה היום (ה') להחזיר בהדרגה את החיבור לאינטרנט, לאחר כמה ימים שבהם תושבי המדינה לא יכולים היו לגלוש, כולל לא להיכנס לרשתות החברתיות – כך מדווחים תושבים וסוכנות הידיעות החצי רשמית פארס.

הממשלה בטהרן ניתקה את המדינה מהרשת לפני כחמישה ימים, בעקבות מחאת הדלק ששטפה אותה באחרונה. המפגינים מוחים על המצב הכלכלי, לרבות על עליית מחירי הדלק – תוצר של הסנקציות שארצות הברית הטילה על איראן. כמו במקרים אחרים, בפרט במדינות לא דמוקרטיות, השלטון בטהרן חשש שהגישה למידע ולרשתות החברתיות יתסיס עוד את האווירה וילבה את ההפגנות, עד כדי ביצוע הפיכה.

בינתיים, יכולים שוב לגלוש ברשת תושבים בחלקים מטהרן ובכמה מהפרובינציות האיראניות – כך על פי הדיווח, שצוטט בסוכנות הידיעות רויטרס. בפארס צוטטו מקורות, ששמם לא נמסר, שלפיהם מועצת הביטחון הלאומית, שהורתה על ניתוק המדינה מהאינטרנט, החליטה גם על החיבור מחדש בכמה אזורים. על פי נטבלוקס – ארגון שעוקב אחרי חסימות של האינטרנט ברחבי העולם – הגישה לרשת הושבה עד כה רק ב-10% מהמדינה.

הגישה לאינטרנט מוחזרת לאחר שהממשלה בטהרן הכריזה על ניצחון על המפגינים ובטלוויזיה האיראנית דיווחו כי "השקט מושב למדינה". על פי הערכה של אמנסטי אינטרנשיונל, כ-100 מפגינים נהרגו בעימותים בינם לבין משמרות המהפכה.

חסימת הגישה לרשת, במלואה או בחלקה, היא שיטה ידועה של מדינות לא דמוקרטיות כדי למנוע את התפשטותן של מחאות. הדבר מקשה על המפגינים להעביר מסרים כתובים, תמונות וסרטוני וידיאו, שיכולים לשכנע אחרים להצטרף אליהם ולהביע את קולם. ממשלת איראן עשתה זאת, למשל, במהומות הרחבות שהיו במדינה ב-2009 – שבסופו של דבר דוכאו.

אחרי כמה ימי ניתוק: ממשלת איראן מחזירה את החיבור לאינטרנט Reviewed by on . ממשלת איראן החלה היום (ה') להחזיר בהדרגה את החיבור לאינטרנט, לאחר כמה ימים שבהם תושבי המדינה לא יכולים היו לגלוש, כולל לא להיכנס לרשתות החברתיות - כך מדווחים תו ממשלת איראן החלה היום (ה') להחזיר בהדרגה את החיבור לאינטרנט, לאחר כמה ימים שבהם תושבי המדינה לא יכולים היו לגלוש, כולל לא להיכנס לרשתות החברתיות - כך מדווחים תו Rating: 0

הגיבו