תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » מיי הריטג': מהי הגנטיקה של כוכבי הרוגבי העולמיים?
מה אומרת הגנטיקה של שחקני הרוגבי הבכירים? צילום אילוסטרציה: BigStock

מיי הריטג': מהי הגנטיקה של כוכבי הרוגבי העולמיים?

חברת הסטארט-אפ הישראלית בדקה את ה-DNA של גדולי הרוגבי וגילתה תוצאות מרתקות במיוחד, למשל שכוכב נבחרת ניו זילנד לשעבר, שון פיטזפטריק, יותר אירי מכוכב וקפטן נבחרת אירלנד לשעבר, ג'יימי האסליפ

מאת 4 בנובמבר 2019, 14:15 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

חברת הסטארט-אפ הישראלית מיי הריטג', המתמחה בחקר שורשים וגנטיקה, ערכה בדיקה גנטית של כוכבי הרוגבי העולמיים, בהם כריס רובשאו, קפטן נבחרת אנגליה לשעבר, שון פיטזפטריק, מגדולי שחקני ניו זילנד, ג'יימי האסליפ, אחד השחקנים המעוטרים ביותר בהיסטוריה של נבחרת אירלנד, וסרג' בטסן מצרפת, מגדולי שחקני הרוגבי בכל הזמנים.

כוכבי הרוגבי שהשתתפו במחקר. צילום: מיי הריטג'

כוכבי הרוגבי שהשתתפו במחקר. צילום: מיי הריטג'

במסגרת שיתוף הפעולה ביצעו הארבעה בדיקת DNA שחשפה את מקורותיהם האתניים ותחקירני מיי הריטג' ביצעו בעבור ארבעת הכוכבים מחקר מדוקדק על ההיסטוריה המשפחתית שלהם. המטרה – לגלות את השורשים האמיתיים של השחקנים. תוצאות המחקר וה-DNA הדהימו את הארבעה. הדוגמא הטובה ביותר, היא התוצאות שקיבל פיטזפטריק. מי שנחשב לאגדה חיה בניו זילנד, הוא בעצם אירי.

תוצאות ה-DNA העלו כי מוצאו של פיטזפטריק הוא 95% אירי/סקוטי – יותר אירי מקפטן נבחרת אירלנד לשעבר, האסליפ, שקיבל רק 83% אירי בפילוח מוצאו האתני. "אני בעצם יותר אירי מג'יימי, זה פשוט ביזארי", אמר פיטזפטריק כשקיבל את התוצאות. אם לא די בכך, פיטזפטריק קיבל התאמת DNA לבן דוד שלא ידע על קיומו, וגילה כי סבתא רבתא שלו הותירה אף היא חותם על ההיסטוריה הניו זילנדית, כפעילה מובילה למען זכויות נשים.

רובשאו, קפטן נבחרת אנגליה לשעבר, גילה כי מבנה גופו החסון איננו מקרי, כי אחד מאבותיו היה ויקינג וב-DNA שלו יש לא פחות מ-17% סקנדינבי. "אני מניח שבגלל זה אני בלונדיני", אמר בתגובה לתוצאות. "לא היה לי מושג שיש לי שורשים סקנדינביים". תחקירני מיי הריטג' הצליחו להתחקות אחר שורשיו של רובשאו ובנו עבורו אילן יוחסין של תשעה דורות, שחוזר עד המאה ה-17. רובשאו גילה בנוסף שסבא רבא שלו היה גיבור מלחמה בריטי, שנלחם בצרפת במלחמה העולם הראשונה וזכה לעיטור כבוד על פועלו ושהמשפחה התגוררה לפני דורות בהייבורי שבלונדון. "זו כנראה הסיבה שאני אוהד ארסנל", אמר רובשאו המופתע. "תמיד הייתי גאה במקום שממנו הגעתי, אבל עכשיו יש בזה היגיון".

האסליפ, שזכה בלא פחות מ-95 גביעים בקריירה המקצוענית שלו בנבחרת אירלנד, גילה שורשים רבים דווקא במזרח אירופה, ונדהם לגלות שאין בו ולו אחוז אחד אנגלי. במפתיע או שלא, גילה כי סבו עבד במפעל הבירה האירית גינס.

כוכב צרפת, בטסן, גילה כי שורשיו נטועים בניגריה, קניה וסיירה לאון – משם הגיעו אבותיו – ובנוסף, אחד מאבותיו הקדמוניים הגיעו דווקא ממזרח אסיה – סין או ויאטנם. המחקר ההיסטורי הוביל למציאת הבית שבו התגוררו אבותיו בקמרון – ממצא שריגש מאד את השחקן הקשוח.

"אליפות העולם ברוגבי היא אחד מאירועי הספורט הגדולים בעולם, ותמיד מעניין לבחון את היריבויות הספורטיביות בין מדינות סביב אירועים כאלה", אומר אבירם לוי, סמנכ"ל השיווק של MyHeritage. "אנחנו יודעים להסתכל על היריבויות מכיוון קצת שונה, ששם את הכל בפרופורציה. כשמתברר שקפטן נבחרת ניו זילנד לשעבר הוא יותר אירי מקפטן נבחרת אירלנד לשעבר, זה רק מוכיח את העובדה שיש לנו הרבה יותר במשותף ממה שמבדיל בינינו. אם נפנים זאת, נדע לקחת את היריבויות והשנאה בין מדינות בפרופורציה, ולא רק בספורט".

החברה העלתה סרטון מלא אודות מחקר ה-DNA ליוטיוב

מיי הריטג': מהי הגנטיקה של כוכבי הרוגבי העולמיים? Reviewed by on . חברת הסטארט-אפ הישראלית מיי הריטג', המתמחה בחקר שורשים וגנטיקה, ערכה בדיקה גנטית של כוכבי הרוגבי העולמיים, בהם כריס רובשאו, קפטן נבחרת אנגליה לשעבר, שון פיטזפטר חברת הסטארט-אפ הישראלית מיי הריטג', המתמחה בחקר שורשים וגנטיקה, ערכה בדיקה גנטית של כוכבי הרוגבי העולמיים, בהם כריס רובשאו, קפטן נבחרת אנגליה לשעבר, שון פיטזפטר Rating: 0

הגיבו