תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » נדרש: מס מופחת למפתחי תוכנה
אופיר אנג'ל, שותף ויו"ר AUREN ישראל. צילום: אלון סיגוי

נדרש: מס מופחת למפתחי תוכנה

מפתחי אפליקציות, מפתחי תוכנה, כותבי קוד למיניהם, בוני אתרי מסחר, מפיקי סרטים ביוטיוב ויצרנים אחרים במגוון תחומים יהיו זכאים להטבות מס עבור יצוא לחו"ל ● מומלץ מאוד ללמוד את ההחלטה החדשה ולרוץ ולקבל את ההטבות

מאת 29 ביולי 2019, 13:38 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הפחתת המס היא משמעותית, כאשר חברה רגילה משלמת 23% מס חברות (נכון לשנת 2019), הרי חברה שתעמוד בקריטריונים תוכל להגיע לשיעור מס חברות נמוך של 16%, ואפילו לרדת עד לשיעור של 7.5% מס על רווחיה. בנוסף, בעלי המניות ישלמו 20% מס על הדיבידנד, במקום 30% מס על דיבידנד, במשיכת הכספים מהחברה לביתם

החלטת מיסוי חדשה שפרסמו רשויות המס בישראל קובעת כי גם חברות קטנות יהיו זכאיות להטבת מס. הנושא הוסדר לאחר מחלוקת ארוכה ואחרי שבית המשפט העיר לרשויות המס לגבי האופן הלא מאוזן של פרשנותם המחמירה.

בעקבות זאת, רשות המסים פרסמה החלטת מיסוי שמשנה ומקלה על חברות טכנולוגיה ומו"פ קטנות, שמייצאות לחו"ל, להיות זכאיות להטבות המס של תשלום מס חברות מופחת.

כמה מס פחות?

הפחתת המס היא משמעותית, כאשר חברה רגילה משלמת 23% מס חברות (נכון לשנת 2019), הרי חברה שתעמוד בקריטריונים תוכל להגיע לשיעור מס חברות נמוך של 16%, ואפילו לרדת עד לשיעור של 7.5% מס על רווחיה. בנוסף, בעלי המניות ישלמו 20% מס על הדיבידנד, במקום 30% מס על דיבידנד, במשיכת הכספים מהחברה לביתם.

לצורך קבלת ההטבות קיימים שני תנאים בסיסיים שיש לעמוד בהם. חברה שלא עומדת בהם יכולה לפתח תכנית עסקית מתאימה, על מנת להגיע ליעד זה בצורה מובנית וקלה, גם זאת בעזרת הטבות מהמדינה.

ראשית, על החברה לעמוד בהגדרת "מפעל תעשייתי", זאת אומרת שהחברה עוסקת בפעילות של ייצור של מוצרים מוחשיים או מוצרים לא מוחשיים, במקרה זה פיתוח אפליקציות, מוצרי תכנה וכדומה; הקריטריון הבסיסי השני הוא לעמוד על יצוא של לפחות 25% מהכנסות החברה לשוק משמעותי.

לשני קריטריונים בסיסיים אלו יש פרשנויות רבות ואכן ניתן להציג את הנתונים במגוון אופנים. למשל, מה קורה כאשר החברה היא חברה צעירה ואין לה הרבה מכירות, הרי שכמעט כל לקוח מחו"ל יביא את החברה לכך שרוב הכנסותיה יהיו מחו"ל.

כמה עובדים אמורה החברה להעסיק?

בשנים האחרונות הייתה מחלוקת בין רשות המסים, משרד האוצר והציבור, מחלוקת שהגיעה אף לבתי המשפט. עיקר המחלוקת הייתה סביב כמות העובדים שחברה שרוצה לקבל את הטבות המס, עבור יצוא, צריכה להעסיק.

רשות המסים קבעה כלל, שעל פיו חברה שמעסיקה פחות מעשרה עובדים לא תהיה זכאית להטבות המס, כמובן בהנחה שעמדה בכל הקריטריונים האחרים. לאחר מספר הערות מבית המשפט, גם רשות המסים החליטה להגמיש את כלליה, כפי שניתן לראות בהמשך מפרטי החלטת המיסוי, לפיו גם חברות קטנות יותר המעסיקות פחות מעשרה עובדים יכלו להנות מהטבת המס.

פרטי החלטת המיסוי

מפרטי החלטת המיסוי "מפעל תעשייתי הפועל בתחום התוכנה", המפורטת להלן, ניתן ללמוד גם לגבי חברות דומות אחרות.

  • חברה ישראלית אשר מפתחת תוכנה המאפשרת ללקוחותיה בכל העולם לבצע בדיקות לקמפיינים של פרסום. הכנסות החברה נובעות מדמי שימוש בתוכנה, הנגזרים מהיקף שאילתות המידע אותו הלקוח מעוניין לקבל מהתוכנה.
  • החברה מעסיקה 6 עובדים, מתוכם 3 עובדי פיתוח במשרה מלאה, וכן 3 עובדים נוספים העוסקים בשיווק ותפעול.
  • מתחילת פעילות הייצור של החברה, כל עובדי הפיתוח מועסקים כשכירים בחברה, והשכר שלהם נרשם כהוצאות מחקר ופיתוח בחברה.
  • העובדים פועלים במשרדים של החברה הממוקמים בתל אביב.
  • כל הציוד שמשמש את פעילות הייצור של החברה, כמו: מחשבים, תוכנות וכדומה, נמצא בבעלותה ורשום על שמה.
  • כל הסכמי ההתקשרות עם הלקוחות והספקים נחתמים במישרין מול החברה.
  • הקניין הרוחני הנובע מפיתוח התוכנה, נרשם במלואו בבעלותה של החברה בישראל.

החלטת המיסוי קבעה כי:

  • "מפעלה של החברה הינו 'מפעל תעשייתי', וזאת בהתבסס על פעילותה של החברה שהינה פעילות ייצורית של פיתוח תוכנה ובהתבסס על מלוא הצהרותיה…"
  • "הכנסותיה של החברה הינן "הכנסה מועדפת" מאחר והן נובעות ממתן זכות שימוש בתוכנה".

הפרשנות והמסקנה היא שהרבה מאוד חברות פיתוח תוכנה ואפליקציות, שנמצאות סביבנו בישראל, יכולות בעזרת בניית תכנית ממוקדת ומהירה, להיכנס למסגרת הטבות המס ולחסוך אלפי שקלים בתשלומי המסים שלהן.

הכותב הוא שותף ויו"ר AUREN ישראל

נדרש: מס מופחת למפתחי תוכנה Reviewed by on . החלטת מיסוי חדשה שפרסמו רשויות המס בישראל קובעת כי גם חברות קטנות יהיו זכאיות להטבת מס. הנושא הוסדר לאחר מחלוקת ארוכה ואחרי שבית המשפט העיר לרשויות המס לגבי האו החלטת מיסוי חדשה שפרסמו רשויות המס בישראל קובעת כי גם חברות קטנות יהיו זכאיות להטבת מס. הנושא הוסדר לאחר מחלוקת ארוכה ואחרי שבית המשפט העיר לרשויות המס לגבי האו Rating: 0

הגיבו