אינטל ביצעה בעשור האחרון רכישות בישראל בשווי 40 מיליארד דולר

הסכום ב-2018 עמד על 1.7 מיליארד דולר - כך עולה מדו"ח האחריות התאגידית השנתי, שהחברה פרסמה הבוקר (ג') ● עוד עולה מהדו"ח כי היצוא של אינטל ישראל עומד על 1% מהתל"ג וכי כמחצית מכלל עובדיה מתנדבים למען הקהילה

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל. צילום: סטודיו שייקה איתן

היקף הרכש של אינטל בכלכלה הישראלית הסתכם בעשור האחרון ב-40 מיליארד דולר – כך עולה מדו"ח האחריות התאגידית ה-13 במספר של החברה, שאותו היא פרסמה הבוקר (ג'). עם זאת, ב-2018 עמד הסכום על 1.7 מיליארד דולר בלבד, כאשר שלושת רבעי מהסכום הגיע מספקים קטנים ובינוניים. כך או כך, אינטל היא המעסיקה הרב לאומית הגדולה ביותר בישראל ואחת החברות הבינלאומיות הבולטות בפעילותה בארץ, ומשכך היא מבצעת כאן רכש רב, שתורם לכלכלה הישראלית.

על פי הדו"ח, שמציין 45 שנות פעילות של אינטל בישראל, היצוא שלה ב-2018 הסתכם ב-3.9 מיליארד דולר, והיווה 1% מהתל"ג של מדינת ישראל וכ-7.5% מהיצוא של ההיי-טק הישראלי. עוד ציינה החברה כי ההשקעה המצטברת שלה בהקמה ושדרוג מרכזי פיתוח וייצור בישראל לאורך השנים הסתכמה ב-20 מיליארד דולר, וכי היא השקיעה יותר מ-350 מיליון בחברות ובמיזמים בשלבים הראשונים של מחזור חייהם. בסך הכל, מעריכים באינטל את ערך ההשפעה של יוצאיה על הצלחת תעשיית ההיי-טק בישראל בלפחות 100 מיליון דולר בשנה.

נשים – רק כרבע מעובדי אינטל ישראל

בצד הפחות חיובי, נשים מהוות כרבע (24%) בלבד מעובדי אינטל בישראל. עם זאת, ב-2018 היא גייסה לשורותיה 800 נשים ישראליות, 90% מהן לתפקידים טכנולוגיים. עוד עולה מהדו"ח שבשנה שעברה היא קנתה בסכום של 102 מיליון דולר מספקים מגוונים ישראליים – שם קוד לעסקים בבעלות נשים ובני מיעוטים. מדובר בזינוק של כ-36% לעומת 2017. בסך הכל, אינטל מעסיקה בישראל 12,800 איש, יוצרת תעסוקה עקיפה בהיקף של 42 אלף עובדים ומשפיעה על 55 אלף בתי אב.

מספר עובדי אינטל ישראל שהתנדבו ב-2018 לפחות יום אחד צמח ב-40% והגיע לכמעט מחצית מכלל העובדים – 6,000 איש. מספר השעות שהם הקדישו להתנדבות זינק בשליש ועמד על 60 אלף. אחת הפעילויות החברתיות שמפעילה אינטל היא יוזמת 5 פי 2, שמתקיימת זו השנה החמישית, במטרה לחזק את החינוך המדעי-טכנולוגי. החברה מסרה כי פעילות זו השיגה את יעדיה והכפילה את מספר המשתתפים בה שלומדים לחמש יחידות במתמטיקה. מספר התלמידים בוגרי המיזם שניגשו לבחינת בגרות בחמש יחידות במתמטיקה עלה ב-13% ומספר בתי הספר שהשתתפו בו זינק בכ-85%.

השנה כוללת אינטל בדו"ח את פעילותה למען איכות הסביבה, בהתאם ליעדי הקיימות שהתווה האו"ם. הנתונים מעלים כי כתוצאה מהשקעות בפרויקטים להתייעלות אנרגטית, החברה הפחיתה אשתקד את פליטת גזי החממה מהמפעלים שלה בישראל ב-5,400 טון.

בלה אברהמס, סמנכ"לית קשרי חוץ באינטל ישראל, מסרה כי "אנחנו יוזמים ומניעים כל העת תהליכים חדשניים, שמשדרגים את האופן שבו אנחנו משפיעים על הכלכלה, החברה והסביבה בישראל. פעלנו בהרחבה להגברת ההתנדבות במפעלים שלנו בקריית גת, חיפה וירושלים. כמו כן, אנחנו מחויבים ליעדים שהציב האו"ם לפיתוח בר קיימא, שמקדמים את היעדים שרלוונטיים לפעילותנו".

יניב גרטי, מנכ"ל אינטל ישראל, אמר כי "45 שנים אחרי הקמת אינטל ישראל, היסודות שהניח המקים, דב פרוהמן, גדלו לחברה שמעסיקה מעל ל-12 אלף עובדים, ומספקת תרומה אדירה לישראל ולאינטל העולמית. אינטל ישראל היא גורם בעל השפעה מהותית על הכלכלה הישראלית, על האקו-סיסטם הטכנולוגי המקומי ועל החברה בישראל".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים