תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » מכרז הענן הענק: בית המשפט דחה את תביעת אורקל נגד הפנטגון
עוד התפתחות סביב מכרז הענן הענק של הפנטגון. צילום: BigStock

מכרז הענן הענק: בית המשפט דחה את תביעת אורקל נגד הפנטגון

השופט קבע כי הליך המכרז התנהל כחוק ודחה את טענות אורקל, שלפיהן הוא "נתפר" עבור AWS ● בכך הוסר אחד המכשולים העיקריים בדרך לבחירה הסופית בין שתי המתמודדות שנותרו - AWS ומיקרוסופט

מאת 14 ביולי 2019, 14:30 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

בית משפט בארצות הברית דחה ביום ו' האחרון את תביעת אורקל נגד משרד ההגנה האמריקני על הליך המכרז לבניית ענן עבור הפנטגון בעלות של 10 מיליארד דולר. השופט הפדרלי אריק ברוגינק פסק לטובת הממשל האמריקני ו-AWS, שהצטרפה מרצונה כנתבעת בתיק. בכך הוסר אחד המכשולים העיקריים בדרך לבחירה הסופית בין שתי המתמודדות שנותרו – AWS ומיקרוסופט.

בנימוק קצר לפסק הדין כתב השופט כי קריטריון הסף במכרז, "לזמינות גבוהה ולנפילה", שאותו ביקשה אורקל להחריג מהמכרז – ניתן לאכיפה. אורקל הודתה כי לא תוכל לעמוד בסעיף זה כשהגישה את הצעתה בהתמודדות במכרז בשנה שעברה. החברה טענה כי סעיף סף זה ושני סעיפי סף נוספים – שלושה משבעה – נועדו על מנת להגביל את המתמודדות במכרז וליצור יתרון תחרותי משמעותי ל-AWS.

משמעותו של המכרז שהוציא משרד ההגנה האמריקני, המכונה JEDI (ר"ת Joint Enterprise Defense Infrastructure), היא, הלכה למעשה, אספקת שירותי ענן למגזר הביטחוני-ציבורי בארצות הברית. ההכרזה על הזוכה תקרה באוגוסט הקרוב – כחודש לאחר המועד המקורי שקבע משרד ההגנה.

אורקל גרסה שאמזון דוחפת לתפיסה מאוד מצומצמת של מחשוב ענן, כזו שתשרת אותה בדרכה לזכות בחוזה הפנטגון. ענקית ה-IT טענה כי "הרעיון של 'ענן אחד בגודל אחד' מקודם על ידי אמזון, אבל הוא מגביל את תפיסת הענן, ומביא לכך שהיא זו שתזכה במכרז".

חוזה IT שהוא יותר מחוזה IT

מאז שהפנטגון הכריז על פרויקט JEDI, לבניית פלטפורמת מחשוב ענן לתמיכה במערכות נשק ולאחסון נתונים מסווגים עבור צבא ארצות הברית, החל מרוץ סוער במיוחד לזכייה, שבו השתתפו בתחילה מרבית חברות הטכנולוגיה הגדולות, בכללן יבמ, גוגל, מיקרוסופט, AWS ואורקל. כולן היו להוטות לזכות בחוזה הרווחי, שלמעשה הנו חוזה IT שהוא יותר מחוזה IT – ענן מסחרי כולל, שבכירי המשרד מציגים כאמצעי לחולל מהפכה ביכולות הצבא לבצע ביעילות משימות ולהגן על המולדת. הוא מתאפיין בנפח בלתי מוגבל ויהיה הענן הגדול ביותר שנמצא בשימוש הפנטגון.

במהלך שלבי המכרז השונים צצה התפיסה, אותה קידמו כמה מהמתמודדות, ולאחר מכן הובילה אותה אורקל, שלפיה חוזה JEDI "נתפר" ל-AWS. זאת, לצד טענות לגבי הענקת חוזה עצום ממדים וארוך טווח לספקית ענן אחת.

בדצמבר האחרון אורקל הגישה, כאמור, תביעה נגד משרד ההגנה. מיד לאחר מכן AWS ביקשה – ובקשתה התקבלה – להצטרף לתביעה מרצון, כנאשמת, תוך פיתוח התפיסה שלפיה אורקל טועה בהבנתה את החוק.

אורקל, לעומתה, טענה שהליך הגשת ההצעות למכרז נוהל תוך ניגודי אינטרסים, וזאת לאחר שקיבלה, לדבריה, פרטים אודות עובד ממשל פדרלי אחד, דיפ אובהי, ששימש כמנהל פרויקט מחשוב הענן במשרד ההגנה, ושקרא לעמיתים שתמכו ביריבי AWS "טמבלולים" ו-"טיפשים". עוד טענה החברה כי לאובהי ולאנטוניו דמרטינו, ראש הסגל של סגן שר ההגנה, יש ניגוד אינטרסים, בשל מערכות היחסים שלהם עם AWS. אובהי, אמרה אורקל, עבד עבור AWS, ואילו דמרטינו שימש בעבר כיועץ לחברה, בטרם החל לעבוד במשרד ההגנה.

השופט דחה את הטענות הללו. הוא כתב כי חיפש אחר ניגודי אינטרסים המערערים את שלמות התהליך המכרזי. לדבריו, החקירה שערך מנהל המכרזים של הפנטגון, שקבע כי "אין ניגוד עניינים ארגוני" וכי "ניגודי עניינים אישיים לא השפיעו על ההליך" נעשתה באופן שאינו "שרירותי, גחמני, מנצל לרעה שיקול דעת, או שאינו בהתאם לחוק".

בתגובה להחלטת בית המשפט פרסמה דבורה הלינגר, דוברת אורקל, הודעה שלפיה "תשתית הענן אורקל 2.0 מספקת יכולות ביצועים ואבטחת מידע משמעותיות על פני ספקי הענן מהדור קודם, ואנחנו מצפים לעבוד עם משרד ההגנה, קהילת המודיעין וסוכנויות המגזר הציבורי. זאת, כדי לפרוס פריסה מודרנית ומאובטחת של פתרונות ענן שעונים על צרכי הלקוחות". אורקל לא השיבה לשאלה האם בכוונתה לערער על החלטת השופט. אמזון לא הגיבה לפסיקה. אליסה סמית, דוברת הפנטגון, מסרה כי "אנחנו מרוצים מהנחישות של בית המשפט לתביעות פדרליות. פסק הדין משקף את עמדת הפנטגון: תהליך הרכש במכרז הענן נערך כתחרות הוגנת, מלאה ופתוחה, ונוהל בהתאם לחוק".

מכרז הענן הענק: בית המשפט דחה את תביעת אורקל נגד הפנטגון Reviewed by on . בית משפט בארצות הברית דחה ביום ו' האחרון את תביעת אורקל נגד משרד ההגנה האמריקני על הליך המכרז לבניית ענן עבור הפנטגון בעלות של 10 מיליארד דולר. השופט הפדרלי ארי בית משפט בארצות הברית דחה ביום ו' האחרון את תביעת אורקל נגד משרד ההגנה האמריקני על הליך המכרז לבניית ענן עבור הפנטגון בעלות של 10 מיליארד דולר. השופט הפדרלי ארי Rating: 0

הגיבו