בכיר באורקל: אמזון יוצרת ויכוח שקרי סביב מכרז הענן בפנטגון

קן גלוק, המנהל הראשי של אורקל בוושינגטון, טוען ש-AWS מנסה להסיט את הוויכוח מזהות הזוכה במכרז הענק לשאלה מהו מחשוב הענן - כדי לשפר את סיכוייה לזכות ● יש לזכור שמשרד ההגנה האמריקני ניפה את אורקל מהמכרז באפריל השנה

ביטול פרויקט הענן של הפנטגון. צילום: BigStock

אמזון יוצרת ויכוח שקרי, על מנת שהיא תהיה זו שתזכה במכרז הענן של הפנטגון, בעלות של 10 מיליארד דולר – כך לפי בכיר באורקל.

קן גלוק, המנהל הראשי של אורקל בוושינגטון הבירה, האשים את אמזון בפיתוח ושיווק של תפיסה שגויה ושקרית לגבי מהו מחשוב ענן. בראיון לביזנס אינסיידר הוא הסביר כי התפיסה השקרית נועדה לקדם את סיכוייה של אמזון לזכות במכרז JEDI (ר"ת Joint Enterprise Defense Infrastructure) של הפנטגון.

משמעותו של המכרז שהוציא משרד ההגנה האמריקני היא, הלכה למעשה, אספקת שירותי ענן למגזר הביטחוני-ציבורי בארצות הברית. ההכרזה על הזוכה צפויה בחודש הבא – כחודש לאחר המועד המקורי שקבע המשרד.

על פי גלוק, סגן נשיא בכיר באורקל ומי שמוביל את המאבק שלה בנושא, "אמזון דוחפת לתפיסה מאוד מצומצמת של מחשוב ענן, כזו שתשרת אותה בדרכה לזכות בחוזה הפנטגון. הבעיה היא שאנחנו ניצבים מול ויכוח שקרי: ענן אחד מול סביבה מרובת עננים. לקוחות ארגוניים רוכשים עננים שמתאימים לצרכיהם הפרטניים. כמעט תמיד זה יותר מענן אחד". הוא הוסיף כי "הרעיון של 'ענן אחד בגודל אחד' מקודם על ידי אמזון. אלא שהוא מגביל את תפיסת הענן ומביא לכך שהיא זו שתזכה במכרז. התפיסה הזו מתאימה לצרכי אמזון".

הבחירה בזוכה במכרז הענק תיעשה בנפרד מפסיקת בית המשפט הפדרלי בגין תביעתה של אורקל, שערערה על הליך המכרז שלטענתה, נעשה שלא באופן הגון ותוך הענקת עדיפות לחברת הענן של אמזון – AWS.

מרוץ סוער במיוחד לזכייה במכרז

דבריו של גלוק הם חלק מקרב שמתנהל בין שתי החברות. מאז שהפנטגון הכריז על פרויקט JEDI, לבניית פלטפורמת מחשוב ענן לתמיכה במערכות נשק ולאחסון נתונים מסווגים עבור צבא ארצות הברית, החל מרוץ סוער במיוחד לזכייה, שבו השתתפו בתחילה מרבית חברות הטכנולוגיה הרלוונטיות הגדולות, בכללן יבמ, גוגל, מיקרוסופט, AWS ואורקל. כולן היו להוטות לזכות בחוזה הרווחי, שלמעשה הוא חוזה IT שהוא יותר מחוזה IT – ענן מסחרי כולל, שבכירי המשרד מציגים כאמצעי לחולל מהפכה ביכולות הצבא לבצע ביעילות משימות ולהגן על המולדת. הוא מתאפיין בנפח בלתי מוגבל ויהיה הענן הגדול ביותר בשימוש הפנטגון.

במהלך שלבי המכרז השונים צצה התפיסה, אותה קידמו כמה מהמתמודדות ולאחר מכן הובילה אותה אורקל, שלפיה חוזה JEDI "נתפר" למידותיה של AWS. זאת, לצד טענות לגבי הענקת חוזה עצום ממדים וארוך טווח לספקית ענן אחת. הטענות האלה קיבלו חיזוק לאחר שבאפריל השנה הודיע הפנטגון כי מספר המתמודדות במכרז צומצם לשתיים: AWS מבית אמזון ו-Azure, הענן של מיקרוסופט – שתי ספקיות הענן הגדולות בתעשייה.

עוד לפני כן, בדצמבר האחרון, הגישה אורקל תביעה נגד משרד ההגנה. מיד לאחר מכן AWS ביקשה – ובקשתה התקבלה – להצטרף לתביעה מרצון, כנתבעת, תוך פיתוח התפיסה שלפיה אורקל טועה בהבנתה את החוק.

אורקל, לעומתה, טענה כי הליך הגשת ההצעות למכרז נוהל תוך ניגודי אינטרסים. כהוכחה טענה אורקל שהיא קיבלה פרטים אודות עובד ממשל פדרלי אחד, דיפ אובהי, ששימש כמנהל פרויקט מחשוב הענן במשרד ההגנה, ושקרא לעמיתים שתמכו ביריבי AWS "טמבלולים, טיפשים". עוד טענה החברה שלאובהי ולאנטוניו דמרטינו, ראש הסגל של סגן שר ההגנה, יש ניגוד אינטרסים, בשל מערכות היחסים שלהם עם AWS. אובהי, על פי אורקל, עבד עבור AWS ודמרטינו שימש כיועץ לה, בטרם החל לעבוד במשרד ההגנה.

החלטת בית המשפט בנושא צפויה השבוע.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים