ג'ק מא: מועסקי עליבאבא צריכים לעבוד 12 שעות ביממה

מייסד ומנכ"ל ענקית המסחר האלקטרוני הסינית, עליבאבא, התבטא באחרונה והביע תמיכה בפרקטיקת העבודה הסינית, הידועה בכינוי "996" - מספר שמתייחס לעבודה מ-9 בבוקר עד 9 בערב במשך 6 ימים בשבוע ● יצוין כי מא לא מסתיר את היותו שייך למפלגה השלטת, הקומוניסטית

ג'ק מא, המייסד והבעלים של עליבאבא וקבוצת ANT. צילום: יח"צ

מנכ"ל ומייסד עליבאבא, ג'ק מא, הסעיר את הסינים אחרי שבאחרונה העניק לעובדיו עצה ואמר כי עליהם לעבוד 12 שעות ביממה אם הם רוצים להצליח.

מא נאם מול קולגות בסין ביום ה' שעבר, והתייחס בדבריו לפרקטיקת העבודה הסינית הידועה בכינוי "996" – מספר שמתייחס לעבודה מ-9 בבוקר עד 9 בערב במשך 6 ימים בשבוע – הנהוגה בתעשיית הטכנולוגיה הסינית.

בפוסט שפרסם בחשבונות ברשת החברתית הסינית, ווייבו, למחרת הנאום שיתף מא את תוכן דבריו לצד עוד הסברים מדוע, לפי הלך מחשבתו, "מאמץ יביא לכם אושר".

עבדות מודרנית או מימוש עצמי?

מא אמר בין השאר כי: "לגבי 996 – שהוא כרגע נושא חם במדינה, ושלחברות רבות יש את הבעיה הזו במקום העבודה – אני אישית חושב שלקיים את 996 זו ברכה גדולה, אבל חברות רבות ואנשים חושבים ש-996 אינו מספק שום הזדמנות טובה. אם אתם צעירים ולא עובדים 966, מתי תוכלו? אם אתם לא עובדים 996 בחיים האלה, אתם חושבים שתרגישו גאווה?".

"בעולם הזה", הוסיף מא בדבריו, "כל אדם מקווה להצלחה, מקווה לחיים יפים ומקווה להרוויח כבוד. אז אני שואל את כולכם, אם אתם לא משקיעים יותר זמן ומאמץ מאחרים, איך אתם יכולים באיזו שהיא דרך לממש את ההצלחה שאתם רוצים להשיג?".

מדובר למעשה בתמיכה של מא במה שבתרבות המערב נתפש על ידי רבים כ"עבדות מודרנית" אבל באופן מפתיע גם בסין הציתו דבריו שיח של עובדים צעירים אודות הדרישות שמציבים בפניהם מקומות העבודה המודרניים, במיוחד בתעשיית הטכנולוגיה.

משתמשים ב-ווייבו הגיבו באופנים שונים להתבטאויותיו של מא בנושא. היו מי שהסכימו עם הפילוסופיה שלו. למשל, משתמשת אחת שכתבה בתגובה: "מה שאבא מא אמר מאוד הגיוני, כי האושר נגרם על ידי הפעלת עצמך, אבל אם מוציאים את דבריו מהקשרם, יש מי שלא מסכים לחלוטין. הוא הנציג של עליבאבא, ואחרי הכל, אי אפשר אפילו להשוות את העושר החומרי שעליבאבא השיגה להישגי חברות אחרות". בין תומכי דברי מא היו רבים שציינו שהפרקטיקה לא מפריעה להם כמו העובדה שאינם זוכים לתשלום ראוי בעבור השעות הנוספות בעבודה.

מנגד, באופן די מפתיע בהתחשב בצנזורה הסינית המוכרת ובריסון והאיפוק המאפיינים את התושבים, היו גם מבקרים, אחדים מהם אפילו בהומור ובציניות. משתמש ווייבו אחד פרסם תמונה של חולצת טריקו ועליה הכיתוב "996", ושעליה נכתב: "לך לישון ב-9, תתעורר ב-9, עבוד יומיום 6 שעות".

בין המתנגדים לשעות העבודה הארוכות היו מי שטענו כי מאמץ שגוזל כל כך הרבה שעות עבודה מחייו של אדם כמעט שולל את חיי הפרט, את הזמן ללמוד ולהתקדם בחיים, את הזמן המשפחתי, וכדומה. "לבזבז שעות ארוכות בעבודה יכול באמת להביא ערך רב יותר לחברה, אבל אם יותר חברות יתחיל לחקות את הסגנון הזה, זה יהיה רק צורה אחרת של ניצול ", הביע עצמו אחד המגיבים.

יודע דבר או שניים על עבודה קשה

הקונספט התעסוקתי שהציג המנכ"ל המפורסם – שהוא גם האיש העשיר ביותר בסין ודמות נערצת על רבים – בא ממש זמן קצר לפני שמא בן ה-54 יפרוש מתפקידו כיו"ר משותף של הקבוצה. הוא יעשה זאת בספטמבר השנה, ומי שיתפוס את מקומו יהיה דניאל ז'אנג בן ה-46, שבשלוש השנים האחרונות מכהן כמנכ"ל עליבאבא.

מא, שנחשב ל-Self-made man, בהחלט יודע דבר או שניים על עבודה קשה. הוא התחיל את דרכו והקים את עליבאבא לאחר שפרש מעבודתו כמורה לאנגלית, בדירה קטנה וצנועה בעיר האנגג'ואו. אפשר להניח שמא עבד לפחות 12 שעות ביממה בכדי להפוך את החברה שהקים לענקית מסחר אלקטרוני עולמית העוסקת, מלבד במכירות, גם במחשוב ענן ובעסקי משלוחים מסיביים.

יצוין כי מא נחשף בתקשורת המקומית בארצו באופן רשמי כחבר המפלגה הקומוניסטית הסינית, ה-CPC כשה-People's Daily, היומון הרשמי של המפלגה, פרסם בציבור מאמר שבו ציין כמה יזמים, כולל מא, שהממשלה מתכוונת לכבד על תרומתם לרפורמה ולפתיחת הכלכלה של סין. בהתחשב בשיוך הזה, דבריו כנראה מובנים יותר. אם כי לא פחות מטרידים, במיוחד בהקשר למדינה שנודעת ב"סדנאות היזע" שלה ובמוסר העבודה הטוטאלי שהיא דורשת מאזרחיה.

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים