תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » הבלוקצ'יין כפילוסופיית חיים, או: דיווחים משדה הקרב של המידע
ד"ר מילי פרי. צילום: גיל ארצי

הבלוקצ'יין כפילוסופיית חיים, או: דיווחים משדה הקרב של המידע

כשאומרים בלוקצ'יין, האסוציאציה הראשונה שעולה היא טכנולוגיה ● אלא שהוא הרבה מעבר לכך – מדובר במהפכה של ממש, שיכולה לשנות את הדרך שבה אנחנו חיים את חיינו מהקצה אל הקצה ● הכיצד?

מאת 17 בינואר 2019, 16:42 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

הדרך של היחיד למנף את מהפכת הבלוקצ'יין היא להשתתף בה. כל אדם יחליט על הזמן, האנרגיה והכסף שישקיע כדי לקחת בה חלק. השתתפות האזרח תעביר את הכח לידיו - לא רק כסיסמה ריקה מתוכן, אלא כמראה של מהפכת מידע צרכנית אמיתית

אחת ההתפתחויות הבולטות של התקופה האחרונה היא הבלוקצ'יין. האסוציאציה הראשונה שעולה במוחו של השומע הסביר למשמע המילה הזאת היא טכנולוגית. אלא שהבלוקצ'יין הוא הרבה מעבר לכך: חידוש מהותי של הטכנולוגיה הזו הוא בכך שהיא מציעה לנו נגישות לכלים לביזור הכוח החברתי-גלובלי, בדרך שעד לא מכבר לא יכולים היינו אפילו לדמיין. הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים משפיעים על מערכות כוח אליטיסטיות, ועל השטחת חלוקת הכוח והתמריצים הכלכליים בחברה. שינוי פרדיגמה בשיעור כזה נזקק לתמיכה של מיליוני בני אדם. ללא תפיסת הרעיונות והבנתם, תשמש המהפכה הטכנולוגית את חוליי החברה הקיימים.

הבלוקצ'יין הוא יציר הרשת. בעליו הוא רשת של אנשים המנוהלת מהמחשב האישי שבו נשמרת רשומה (בלוק) מוצפנת וחתומה דיגיטלית, שמופעלת באמצעות אלוגריתם חכם. כל בלוק קשור לאלה שלפניו ואחריו באופן כזה שאי אפשר לשנותו, לפצחו או לזייפו. בכך, מתייתר מקומו של המתווך בפעולות השונות ונחסכת עלותו. הבלוקצ׳יין, כלומר – שרשרת בלוקים, הוא פרוטוקול טכני, המאפשר לבצע עסקות בין שני צדדים בצורה אמינה ובטוחה, ללא תיווך של גורם שלישי. מאגר נתונים מבוזר כזה נמצא על מספר רב של מחשבים המסתנכרנים זה עם זה – להבדיל ממאגר שנמצא בידי גוף אחד. האופן המורכב שבו הוא מבוזר ומאובטח מאפשר לו לפעול ללא גורם מרכזי שתפקידו לנהל את הפעילות או לפקח עליה.

טכנולוגיית הבלוקצ'יין היא מוכוונת משתמשים. היא מעבירה את ההחלטה והשליטה בביצוע תהליכים כלכליים לידי ציבור המשתמשים ככלל וליחיד בפרט – לא כקלישאה יח"צנית, אלא כיישום ממשי של המושגים דמוקרטיה ושוויון. אם רוצים שהביזור, השקיפות, יכולת השליטה והניהול העצמי יהפכו למציאות, יש לשתף את האזרח בשיח ולשלבו ביישום, על מנת שיגלה בעצמו כיצד משפיע הבלוקצ'יין על חייו, ויעריך את תרומתו לחיזוק מעמדו כמשפיע.

הבלוקצ'יין כמהפכה

כדי להשפיע על החברה, אנחנו יכולים לקחת חלק במערכת הפוליטית המקומית, לסייע למועמד המייצג את עמדותינו להיבחר ולצפות שהוא יישם את הבטחותיו. ואולם, המערכת הפוליטית הוכיחה שוב ושוב את חוסר התוחלת שבמהלך הזה. הבלוקצ'יין נותן בידינו כוח להשפיע על חיינו ובפועל, הוא מהווה מהפכה פוליטית-כלכלית-חברתית.

יש למהפכה הזאת רעיונות מגוונים, שכאמור – עיקרם הוא ביזור ודמוקרטיזציה של היכולת לשלוט במידע של עצמנו. המידע והנתונים הם שדה הקרב החשוב ביותר בכלכלת הידע הנוכחית והעתידית. המלחמה כבר ניטשת ועדויות לה עולות בעיתונות חדשות לבקרים. המידע משפיע, מעצב ומגן על מוקדי כוח פוליטיים וכלכליים, ומעניק שליטה ויכולת להוביל מהלכים ברמה הלוקלית והגלובלית כאחד. אם בעבר, הבעלות על קרקע, מבנים ומכונות היא שנתנה בידי בעליה כוח כלכלי ופוליטי, כיום המידע עושה זאת.

המהפכה החברתית שבבלוקצ'יין כבר כאן. ההחלטה האם להשתתף בה או לא היא שלנו. אילוסטרציה: BigStock

המהפכה החברתית שבבלוקצ'יין כבר כאן. ההחלטה האם להשתתף בה או לא היא שלנו. אילוסטרציה: BigStock

לפיכך, כל מיזם בלוקצ'יין מייצג ערכים רחבים הרבה יותר מאלה הנתפסים בעיני מוביליו או משתמשיו. הבלוקצ'יין מוביל תנועה לשינוי שהיא פוליטית באופייה. רשתות מבוזרות אלה מספקות כלים טכנולוגיים לקבלת החלטות ולהפצתן באופן דמוקרטי בקרב אוכלוסיית העולם כולה, ללא צורך במבני הכוח הקיימים בדמות דירקטוריונים של בנקים, רשויות מקומיות וממשלתיות או חברות ענק, ששולטות בחיינו בלי שיש ביכולתנו לקחת חלק בתהליכים, להשמיע את קולנו ולהסתייג מפעולתן הריכוזית.

מה כל זה אומר בפועל?

הבלוקצ'יין והמטבעות הדיגיטליים יצרו כלים שלא היו בידי האדם הפשוט בעבר, כך שאפשר ורצוי לראות בהם סדר עולמי חדש. אנחנו עדים לתהליך שבו מרכזי כוח שהיו ועדיין נמצאים מחוץ לשליטתנו מאבדים מחשיבותם, והכוח לשלוט בפעולותינו ובמידע אודותיהן נשאר בידינו. אנחנו נהיה אלה שנחזיק במידע הרפואי שלנו, נחליט איזה מידע אנחנו מעבירים לרופא, מתי ולאיזה צורך, ונוודא שהתרופות שאנחנו נוטלים מקוריות ולא מסכנות את חיינו. אנחנו נהיה הבעלים של זהותנו הדיגיטלית ובעזרתה נשתתף בקבלת החלטות; נרכוש את החשמל שאנחנו משתמשים בו; נבחר (למעט הטבעוניים שבינינו) לאכול בהמבורגר שלנו רק בקר שגדל בתנאים שאנחנו מאשרים, ולרכוש רק מוצרים שיוצרו במפעלים המצייתים לכללי התעסוקה והאתיקה שבהם אנחנו מאמינים; ננהל את תהליך ההכשרה וההשכלה שלנו ואת כספנו; נצרוך שירותי תרבות ישירות מיצרני התוכן, ונתרום להם תוכן; נשלוט במכוניות האוטונומיות שלנו, בבתינו החכמים וברחפנים; נוכל לתרום לפעולות פילנתרופיות ולעקוב אחר יישומן; ואף לתרום לניהול יעיל של משאבי טבע ופתרון משברים סביבתיים. את כל אלה ננהל בפרטיות ובחסיון של פרטינו האישיים, תוך צמצום הבירוקרטיה, והרחבת השקיפות והאמון במרחב הציבורי, ברשת של עמיתים ובקהילות בהם הוא פעיל ותורם. מהפכה כבר אמרתי?

הדרך של היחיד למנף את המהפכה היא להשתתף בה. כל אדם יחליט על הזמן, האנרגיה והכסף שישקיע כדי לקחת בה חלק. השתתפות האזרח תעביר את הכוח לידיו – לא רק כסיסמה ריקה מתוכן, אלא כמראה של מהפכת מידע צרכנית אמיתית, שמתרחשת בזכות טכנולוגיית הבלוקצ'יין. ניקטו עמדה, קחו בה חלק.

הכותבת היא יו"רית BUG Blockchain University Global, ומנהלת תחום בלוקצ'יין – אסטרטגיה, מדיניות וממשל במכון הבלוקצ'יין על שם חוגג בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת תל אביב.

הבלוקצ'יין כפילוסופיית חיים, או: דיווחים משדה הקרב של המידע Reviewed by on . אחת ההתפתחויות הבולטות של התקופה האחרונה היא הבלוקצ'יין. האסוציאציה הראשונה שעולה במוחו של השומע הסביר למשמע המילה הזאת היא טכנולוגית. אלא שהבלוקצ'יין הוא הרבה אחת ההתפתחויות הבולטות של התקופה האחרונה היא הבלוקצ'יין. האסוציאציה הראשונה שעולה במוחו של השומע הסביר למשמע המילה הזאת היא טכנולוגית. אלא שהבלוקצ'יין הוא הרבה Rating: 0

תגובות (2)

  • Avatar

    יחיאל

    אני בתחום כבר הרבה דנים. לא כמתכנת, הייתי רוצה לקחת חלק גדול יותר בכדי להפיץ הבשורה.

  • Avatar

    הדס רוזן

    speechless ….

הגיבו