ארה"ב: סנאטורים תובעים לחקור האם Google Play מפרה זכויות ילדים

עקב תלונות ארגונים להגנת הצרכן, שלושה מחוקקים מצטרפים ומפעילים לחץ בדרישה לחקירה ממשלתית מטעם הרגולטורים בארה"ב, שמטרתה לבדוק אם חנות Google Play מפיצה כעת אפליקציות לנייד ששמות את המידע האישי של הילדים בסיכון

גוגל נתבעת בגלל ניהולה. ה-Play Store. אילוסטרציה: BigStock

האם גוגל בצרות? שלושה סנאטורים אמריקנים וארגוני זכויות דורשים מהענקית תשובות בכל הקשור באפליקציות שהיא מציעה דרך ה-Google Play Store.

תלונה שהוגשה ביום ג' לוועדה הפדרלית האמריקנית למסחר, ה-FTC, על ידי המכון לייצוג פומבי של החוק בג'ורג'טאון (Institute for Public Representation at Georgetown Law), מטעמם של יותר מ-20 ארגונים להגנת הצרכן והפרטיות וקבוצות לבריאות הציבור, טוענת כי גוגל מאפשרת ליישומים המפרים את חוקי הפרטיות להיות מורדים על ידי ילדים, כך על פי סוכנות הידיעות AP. לדבריהם, הילדים מקבלים מגוגל גישה לתוכן למבוגרים וחשופים לשיטות פרסום מניפולטיביות.

החשדות נחשפו והורחבו במכתב ששלחו הסנאטורים ריצ'רד בלומנטל, טום אודאל ואד מארקי הדמוקרטים ביום ד' אל יו"ר ה-FTC ולנציגים נוספים של הסנאט. השלושה, שהם חברים בכירים בוועדת הסחר של הסנאט, הצטרפו למעשה לקריאת הארגונים לוועדה לחקור את ה"ראיות", שלטענתם מעידות כי גוגל מפרה את חוק הגנת הפרטיות המקוונת של ילדים, ה-COPPA (ר"ת Children's Online Privacy Protection Act). מארקי, שמגלה עניין קבוע באי-ציות לתקנות ההגנה על ילדים הוא המחבר הראשי של החוק.

בין היתר רוצים התובעים שה-FTC תוודא כי גוגל אכן שומרת על מחויבותה שהמדור לכל המשפחה (Designed for Families) שמופיע בחנות האפליקציות שלה הוא אכן כזה המתאים לילדים, וזאת לנוכח הממצאים של ארגוני הגנת הפרטיות שקבעו שזהו אינו המקרה. לדבריהם, בניגוד לכללי ה-FTC, אפשר שגוגל מהפרה את ה-COPPA וכן מציגה את השירותים שלה בצורה שגויה.

"לפתוח בחקירה לגבי החששות האמורים בהקדם האפשרי"

הסנאטורים דורשים גם הם שה-FTC תבדוק את הטענות של פרקטיקות לא הוגנות ומטעות בחנות האפליקציות Google Play בכל הקשור להצעותיה לילדים. בין השאר עלו תהיות בנוגע לשיתוף מידע על מיקום המשתמש, לחשיפת המשתמשים הצעירים לתוכן ולמודעות לא הולמים והיעדר שיטות אבטחה "סבירות" להגנתם של ילדים.

"ה-FTC מחויבת באופן חוקי לאכוף את ה-COPPA ולהגן על הצרכנים האמריקנים מפני שיטות לא הוגנות ומרמה", כתבו הסנאטורים, "הבאנו לידיעתך מספר חששות דחופים, המעמידים בסימן שאלה את ההתאמה מטעם גוגל לחוק הקיים, ואנו מעודדים אותך לפתוח בחקירה לגבי החששות האמורים בהקדם האפשרי".

המכתב מגיע אחרי פניות קודמות שנשלחו ל-FTC מגבעת הקפיטול בתהייה האם אפליקציות ב-Google Play אוספות פרטי מיקום גיאוגרפיים של ילדים, וזאת בניגוד לכתוב ב-COPPA.

דובר מטעם גוגל אמר בתגובה לתלונה של קבוצת ההגנה על הפרטיות כי "ההורים רוצים שילדיהם יהיו בטוחים באינטרנט ואנחנו עובדים קשה כדי להגן עליהם. אפליקציות בתכנית המותאמת למשפחות חייבות לציית למדיניות קפדנית בנוגע לתוכן, לפרטיות ולפרסום, ואנו נוקטים בפעולה בנוגע להפרות של מדיניות שאנו מוצאים. אנחנו לוקחים את הבעיות האלו ברצינות רבה וממשיכים לעבוד קשה כדי להסיר כל תוכן שמכוון בצורה לא נכונה לילדים דרך הפלטפורמה שלנו".

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים