תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » "ממשלות וראשי ערים מבינים שהטכנולוגיה אינה העיקר בפרויקטי עיר חכמה"
אורי בן ארי, נשיא ומייסד קרן אתנה. צילום: יח"צ

"ממשלות וראשי ערים מבינים שהטכנולוגיה אינה העיקר בפרויקטי עיר חכמה"

אורי בן ארי, יועץ בכיר לערים חכמות, קרין כהן ממכון הייצוא וסרג'יו ויניצקי, נציג מרכז הירידים Fira בישראל, מסכמים את כנס ותערוכת הערים החכמות, שננעלו בסוף השבוע בברצלונה

מאת 18 בנובמבר 2018, 14:09 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

"כנס הערים החכמות Smart Cities, שננעל ביום ה' בברצלונה, היה הגדול ביותר מאז שהחלו הכנסים הללו לפני שש שנים. התצוגות הרבות והיפות מהמדינות השונות הוכיחו את המגמה החדשה, שלפיה ממשלות וראשי רשויות מקומיות מבינים שעיר חכמה היא פוטנציאל לשינוי ומימוש כל האתגרים שעומדים בפני הרשות, בכל מה שקשור לשירות לאזרח, וכי הטכנולוגיה אינה העיקר בפרויקטי עיר חכמה, כי אם המאפשרת אותם", כך אמר אורי בן ארי, יועץ בכיר לרשויות מקומיות בתחום הערים החכמות. בן ארי מלווה את Smart Cities זו השנה החמישית ברציפות.

לדבריו, "אפשר היה לראות בתערוכה כיצד הטכנולוגיה הקשורה לעיר החכמה משתלבת היטב בתחומים כמו תשתיות, חינוך, תחבורה וביטחון". הוא ציין כי "החידוש הבולט הינו שיש הבנה עקרונית שעיר חכמה היא לא טכנולוגיה, אלא קודם כל האסטרטגיה ותכניות האב, ושהמחשוב הוא הכלי שבעזרתו ניתן לממש את התכניות. הדבר הזה לא היה ברור בשנים קודמות".

תופעה אחרת עליה הצביע בן ארי היא הנוכחות הבולטת של הסינים בכנס ובתערוכה. "אי אפשר היה להתעלם מהתצוגות של הביתנים הסיניים, כולל של וואווי, שהציגה פתרונות מעניינים כמעט לכל תחום בנושא העיר החכמה. אני מרשה לעצמי להעריך שבשנה הבאה, שטחים ניכרים מהתערוכה יהיו של ערים ונציגויות סיניות", הוסיף.

"תצוגות מעניינות היו גם של החברות הרב לאומיות הגדולות, כגון סיסקו, ששוב הוכיחה שהיא שולטת בכל תחומי תשתיות התקשורת", אמר בן ארי. "תחום אחר שבלט הוא המובייל, שזכה השנה לתערוכת עצמאית משלו, ליד התערוכה הגדולה. אין ספק שמה שראינו שם השנה הוא קדימון לשנים הבאות, והתחום הזה יוסיף ויתפתח. אי אפשר כמובן להתעלם ממובילאיי הישראלית, שהציגה הפעם באופן עצמאי ושהביתן שלה היה מוקד עלייה לרגל".

אשר לתצוגות הישראליות, בן ארי ציין שגם השנה הציגו החברות כחול לבן פתרונות חדשניים, שעניינו נציגים של חברות ומדינות שונות. זאת, לצד תצוגה של כמה ערים בארץ, ביניהן של עיריות אשדוד, שבן ארי היה שותף לכתיבת התכנית שלה בתחום העיר החכמה, שקורמת עור וגידים וזכתה להתעניינות רבה בתערוכה, רמת גן ותל אביב-יפו.

"גם בישראל מורגש שינוי בהתייחסות של ראשי ערים לעיר חכמה", סיכם בן ארי. "האתגר הגדול כעת הוא כיצד ראשי הערים החדשים, שנבחרו בבחירות האחרונות, יתייחסו לנושא, ובאיזה אופן הם יקדמו יוזמות חדשות וכאלה שכבר החלו".

מכון היצוא: המשלחות הזרות גילו התעניינות

קרין חן, מתאמת תחום אוטומוטיב לערים חכמות במכון היצוא, סיכמה את הכנס מבחינת המכון ואמרה כי "גם השנה נתנו תשומת לב לנושא עיר חכמה, כחלק ממגמה הולכת וגוברת של גידול מתמיד במספר הסטארט-אפים שרוצים להיכנס לתחום".

כהן ניהלה את הביתן הישראלי של מכון היצוא, שאירח הפעם 14 חברות ישראלית. "אנחנו מעריכים שיש כיום בישראל כמה מאות חברות סטארט-אפ שעיסוקן הוא ערים חכמות, במגוון התחומים הקשורים בנושא זה", אמרה. בין התחומים שבלטו השנה בביתן היו עיר בטוחה, ניהול כלי רכב, אופטימיזציה של תהליכים ותאורה חכמה. לאור הביקוש הגדול, כהן אמרה שהמכון ישקול בחיוב את הגדלת מספר החברות שיופיעו במסגרת הביתן, אם התנאים יאפשרו זאת.

קרין כהן, מנהלת תחום האוטומוטיב לערים חכמות, בתערוכה בברצלונה

קרין חן, מנהלת תחום האוטומוטיב לערים חכמות, בתערוכה בברצלונה

לדעת כהן, הערך המוסף בפעילות המכון בתערוכה בברצלונה הוא הקשר שהוא עשה בין המציגים למתעניינים פוטנציאליים, בהם משלחות של ערים ומדינות ממקומות שונים בעולם. את הפעילות הזו היא ביצעה בעצמה, לאחר עבודת הכנה קפדנית בשיתוף הנספחים המסחריים של ישראל בחו"ל, גורמים נוספים במכון ועוד. "המשלחות שהגיעו בתיאום מראש לביתן קיבלו ממני הסבר קצר על מכון היצוא ואחר כך יצאתי עם חבריהן לביקור אצל החברות הישראליות. שם הם קיבלו הסבר על פעילות החברה ואלה שרצו, חזרו אחר כך באופן פרטני", אמרה כהן. היא ציינה שלא מעט נציגי משלחות אמנם חזרו אחר כך לחברות הישראליות ונוצרו קשרים מעניינים.

בנוסף, אמרה כהן, "אנחנו רואים קשרים יותר הדוקים בין חברות הסטארט-אפ הישראליות לשוק המקומי בישראל, כמו רשויות מקומיות, וזו תופעה חיובית, שאנחנו מעודדים אותה".

"העיר החכמה על המפה"

סרג'יו ויניצקי, נציג התערוכה (ו-Fira ברצלונה בכלל) בישראל, ציין כי הנתונים הסופיים שהנהלת הכנס והתערוכה שחררה בסוף השבוע תואמים את הציפיות, ומעידים על כך שהם היו הגדולים ביותר של Smart Cities מאז שהוועידה נוסדה.

על פי ויניצקי, לכנס השנה הגיעו 21,331 אלף מבקרים מ-700 ערים בעולם ועל הבמה עלו 400 דוברים. בתערוכה הציגו 844 חברות מ-146 מדינות. מספר האירועים שהתקיימו במסגרת התערוכה והכנס הגיע ליותר מ-50. השנה גם היו שתי תערוכות צד, בנושאי מובייל ומים, שריכזו אליהן לא מעט משתתפים.

סרג'יו ויניצקי, נציג הכנס והתערוכה Smart Cities בישראל. צילום: פלי הנמר

סרג'יו ויניצקי, נציג הכנס והתערוכה Smart Cities בישראל. צילום: פלי הנמר

הוא הוסיף כי "הייתה באירוע נוכחות ישראלית מרשימה: השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, יו"ר ומנכ"ל מרכז השלטון המקומי, מנכ"ל החברה למשק ולכלכלה בשלטון המקומי, יו"ר איגוד התאגידים העירוניים, קונסול ישראל במדריד, ראשי ישובים מכל המגזרים, משלחות של מנמ"רים ושל גזברים , מבקרים רבים מחברות מובילות כגון אוטומציה החדשה, מילגם ומוריה, מפעל הפיס, המכון הישראלי לערים חכמות, יועצים בכירים, נציגי משרדי ממשלה ועוד. כל זאת, למרות הבחירות לרשויות המקומיות, שהתקיימו שבועיים לפני התערוכה ושהסיבוב השני שלהן התקיים ביום הפתיחה שלה. הדבר מוכיח את חשיבות ההגעה לשם".

ויניצקי ציין כי "החברות והעיריות מישראל שהציגו בתערוכה הביעו שביעות רצון רבה מהפעילות, הפגישות והלידים שנוצרו להן במהלכה. לשמחתי הרבה, בכל פעם שהסתובבתי בתערוכה ראיתי את כל המציגים מישראל בעבודה".

"גם בכנס הייתה נציגות מכובדת – מהשרה גמליאל במושב הפתיחה ועד לחמישה דוברים ופאנליסטים מהארץ", אמר.

"ממשלות וראשי ערים מבינים שהטכנולוגיה אינה העיקר בפרויקטי עיר חכמה" Reviewed by on . "כנס הערים החכמות Smart Cities, שננעל ביום ה' בברצלונה, היה הגדול ביותר מאז שהחלו הכנסים הללו לפני שש שנים. התצוגות הרבות והיפות מהמדינות השונות הוכיחו את המגמה "כנס הערים החכמות Smart Cities, שננעל ביום ה' בברצלונה, היה הגדול ביותר מאז שהחלו הכנסים הללו לפני שש שנים. התצוגות הרבות והיפות מהמדינות השונות הוכיחו את המגמה Rating: 0

הגיבו