פייסבוק מודה: שיתפנו נתונים עם יצרניות טכנולוגיה סיניות

בין החברות הסיניות שקיבלו מהענקית ממאנלו פארק גישה לנתונים צוין שמן של וואווי, לנובו, Oppo, ו-TCL, שחלק מהן נחשדות כמקיימות קשרים רצופים עם הממשל בסין ● לפי הודאתה, החברה שלטה ואישרה כל שימוש בנתוניה על מכשירי החברות "מההתחלה"

פייסבוק. אילוסטרציה: Pe3check, Bigstock

חברת פייסבוק (Facebook) ממשיכה להסתבך כשעוד ועוד "מנהגים" שלה הקשורים להתנהלותה עם המידע האישי של משתמשיה נחשפים.

ביום ג' אישרה הענקית ממאנלו פארק כי יצרנית הטלפונים הסינית וואווי (Huawei), הנחשבת לאיום ביטחוני לאומי בעיניי הממשל הארצות הברית, היא בין החברות שקיבלו ממנה גישה לנתונים על המשתמשים. וואווי הצליחה לגשת לנתוני פייסבוק בכדי שיישומיה המובילים של הרשת החברתית יופעלו על הטלפונים החכמים מתוצרתה, כך טוענת החברה מקליפורניה.

הכל החל בתחקיר של הניו יורק טיימס (The New York Times) שחשף כי עד כה נהגו אפליקציות שמוצאן מכל מקום ברחבי הגלובוס לאפשר ולהנגיש את חוויית המדיה החברתית של פייסבוק בסמארטפונים שלהן, כש-60 יצרניות מכשירים, ביניהן HTC, Blackberry, אמזון (Amazon), אפל (Apple), מיקרוסופט (Microsoft) וסמסונג (Samsung) נהגו לעבוד מול פייסבוק בכדי להתאים ממשקים בעבור אתר הרשת החברתית לטלפונים שלהן.

הדיווח טוען כי פייסבוק העניקה גישה של צד שלישי לחברות אלו, על מנת להוציא אליהן נתונים אישיים של משתמשים, בזמן שלפני שהיישומים שלה היו זמינים בעבור מכשירי iOS ואנדרואיד. עסקאות אלו נחשדות כהפרה של צו הסכמת הסחר הפדרלי לשנת 2011, כך על פי העיתון, עניין שפייסבוק הכחישה מכל וכל.

הטיימס קבע בתחקיר שלו כי ניתן היה לגשת לנתונים של חברי הרשת החברתית הדומיננטית בעולם ללא הסכמתם המפורשת. פייסבוק הכחישה זאת ואמרה כי הגישה לנתונים נועדה רק כדי לאפשר למשתמשים שלה לגשת לתכונות שלה באמצעות מכשירים ניידים.

עקב הפרסום של הניו יורק טיימס, שחשף גם את הקשרים "הבעייתיים" עם החברות הסיניות, הביעו חברי קונגרס דאגה גדולה.

מודה בקשרים אך טוענת להגנתה "כך עושות כולן"

"פייסבוק, כמו גם חברות טכנולוגיה רבות אחרות בארה"ב, עבדו איתם (עם וואווי – ג"פ) ועם יצרניות סיניות אחרות בכדי לשלב את השירותים שלהם על גבי טלפונים אלה", צוטט פרנסיסקו וארלה, נשיא שיתופי פעולה לתחום המובייל בפייסבוק, בהצהרה שפרסמה החברה. "לאור העניין מהקונגרס, רצינו להבהיר כי כל המידע מהאינטגרציות הללו עם וואווי מאוחסן במכשיר, לא בשרתים של וואווי".

וארלה אמר לטיימס לאחר חשיפת התחקיר כי "הן (החברות הסיניות – ג"פ) היו בשליטה מההתחלה ופייסבוק אישרה כל מה שנבנה".

לפייסבוק היו גם עסקאות גישה לנתונים עם החברות הסיניות OPPO, TCL ולנובו (Lenovo), כך על פי דבריו של וארלה. לטענת החברה, יותר ממחצית השותפויות הללו כבר הופסקו, והיא הבטיחה אתמול (ג') כי תסיים את הסכם שלה עם ווואווי מאוחר יותר השבוע, כמו גם את שלושת השותפויות האחרות שלה עם החברות הסיניות האחרות שבשמן נקבה במפורש.

יצוין כי בפברואר האחרון הזהירו שישה ראשי יחידות המודיעין האמריקניות המובילות – ביניהם ראשי ה-CIA, ה-FBI, ה-NSA ומנהל המודיעין הלאומי – מפני שימוש במכשירים ניידים של וואווי, כמו גם של ZTE, שתיהן בעלות קשרים עם הממשל בסין, כיוון שלדבריהם אינם סומכים על רמת האבטחה שלהם.

פייסבוק אמרה כי אינה יודעת על כל פגיעה בפרטיות מטעם יצרניות הטלפונים הניידים, שכבר לפני שנים היו מסוגלות לקבל גישה לנתונים אישיים על משתמשים וחבריהם.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים