תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » משרד הפנים: רבע ממקבלי תעודות הזהות הביומטריות לא הפעילו אותן
אילוסטרציה: BigStock

משרד הפנים: רבע ממקבלי תעודות הזהות הביומטריות לא הפעילו אותן

ברשות האוכלוסין טוענים שמדובר באדישות ● בישיבה בכנסת הוזכר שמי שלא מפעיל את התעודה הביומטרית שלו עלול שלא לקבל שירות במקומות מסוימים, ואף להיקנס

מאת 18 בדצמבר 2017, 16:14 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

26% מהאזרחים שקיבלו עד כה תעודות זהות ביומטריות כלל לא הפעילו אותן – פעולה המהווה תנאי לכך שהן ייכנסו לתוקף. לטענת רשות האוכלוסין, מדובר באדישות.

הנתון נחשף בישיבת ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת, שאישרה היום (ב') את התקנות הנוגעות לאופן המסירה של התעודות, כך שניתן יהיה לקבל אותן גם באמצעות שליח של הדואר. בתחילה אושרו התקנות כהוראת שעה עד סוף השנה, מאחר שבוועדה הביעו חשש ממסירה באמצעות הדואר, ועתה הן נכנסו לתוקף באופן סופי.

מנתונים שהעביר משרד הפנים לוועדה על פרויקט מסירת תעודות הזהות, שנקרא פרויקט מזור, עולה כי בין סוף ינואר לסוף אוקטובר השנה, מתוך 388,111 תעודות נמסרו לתושבים 353,185, שהן 91% מהכמות שדוורה. כ-5% נוספים היו בדרכם לתושבים ו-17,687 תעודות, שהן 4.56%, הוחזרו ללשכת האוכלוסין בשל אי דרישה או בקשה למסירה בלשכה. מהנתונים עולה כי מרבית התעודות נמסרו בתוך 10 ימים וכי כ-70 תעודות אבדו.

ואולם, רק 74% מהתעודות הופעלו על ידי התושבים – למרות פניות חוזרות של הלשכה לתושב. כלומר, התושבים קיבלו את התעודות לידיהם, אך לא הפעילו אותן כנדרש באמצעות SMS או הודעה קולית (עבור אלה שאין להם טלפון נייד או שבבעלותם טלפון כשר). 3%, שהם 8,601 אזרחים, חזרו ללשכות על מנת להפעיל את התעודה מחדש.

"אין תעודה ששוכבת לה אי שם"

מוטי נונברג, מנהל פרויקט טכנולוגיות וביומטריה במשרד הפנים, אמר כי "הנתונים מראים שהדואר עומד בכל הקריטריונים שקבענו. אין תעודה ששוכבת לה אי שם".

לדברי ח"כ יעל גרמן, שניהלה את הישיבה, "מצב שבו אזרח לא צריך לכתת רגליו הוא טוב יותר ויש בזה שיפור השירות, אבל הנתונים אינם מזהירים, אם בין 80 ל-90 אלף איש לא הפעילו את התעודות".

עו"ד עירית וייסבלום, יועצת משפטית לרשות האוכלוסין, ציינה ש-"מי שלא מאתחל ומפעיל את תעודת הזהות שלו – בכל מקום שבו יבקש שירות לא תופיע במחשב אינדיקציה לכך שיש לו תעודת זהות". ח"כ גרמן הביעה חשש ממצב שבו אדם יינזק מאחר שלא הפעיל את תעודת הזהות הביומטרית, למשל על ידי כך שיקבל קנס משוטר. "אני רוצה שיהיה ברור שאדם שיש לו תעודה ולא עשה פעולה טכנית – לא ייקנס", ציינה.

בנוסף, נקבע כי הוועדה תקבל אחת לשנה דיווח מרשות האוכלוסין על יישום התקנות וכן כי משרד הפנים ייצא בקמפיין ליידוע הציבור אודות הליך ההפעלה של התעודות הביומטריות.

משרד הפנים: רבע ממקבלי תעודות הזהות הביומטריות לא הפעילו אותן Reviewed by on . 26% מהאזרחים שקיבלו עד כה תעודות זהות ביומטריות כלל לא הפעילו אותן - פעולה המהווה תנאי לכך שהן ייכנסו לתוקף. לטענת רשות האוכלוסין, מדובר באדישות. הנתון נחשף ביש 26% מהאזרחים שקיבלו עד כה תעודות זהות ביומטריות כלל לא הפעילו אותן - פעולה המהווה תנאי לכך שהן ייכנסו לתוקף. לטענת רשות האוכלוסין, מדובר באדישות. הנתון נחשף ביש Rating: 0

תגובות (22)

 • Avatar

  רנין

  מה דעתכם?

 • Avatar

  זאב

  איש לא אמר לי בזמן קבלת התעודה הביאומטרית שהתעודה חייבת הפעלה ! רק היום לאחר חדשים רבים הסתבר לי במיקרה כאשר נזקקתי בכרטיס אשראי חדש שהתעודה דורשת תיפעול ! מעיין חייב הייתי לדעת זאת? באתר זה לא מצאתי את התשובה מה עלי לעשות !!!

 • Avatar

  גלינה

  איך הפשר לבדוק שתאודת זאהות ביומטרי שלי מופעל?

 • Avatar

  ניצנה בכור

  איך מפעילים אותה?

 • Avatar

  מור

  כי כשרוצים לאתחל אותה ומתקשרים למשרד הפנים – כרגיל אין מענה..

 • Avatar

  אמיר דארי

  קבלתי תעודת זהות בלו אפעלתי אותה כל יום מתקשיר אפ אחד לא עונה

 • Avatar

  אמיר דארי

  צריך לפעיל תעודת זהות דחופ

 • Avatar

  מ מ ר

  כנראה שהם לא רוצים שנפעיל את זה כי אין בנאדם אחד שיודע איך עושים את זה

 • Avatar

  דוד

  גם אני מנסה להפעיל אין מענה לא יודע מה לעשות
  חלם של מדינה

 • Avatar

  אריק

  גם אני באותה בעיה…
  25% זה המון תעודות שלא מופעלות.
  ההוראות לא ברורות ומוסברות כך שכל!! אחד יבין בקלות כל פעולה שצריך לעשות עד להפעלת התעודה.

 • Avatar

  אבו פנה רמאח

  מה דעתכם?

 • Avatar

  דדי

  כמבון שהם יאשימו את האזרחים, אבל פשוט כדאי לחברי הועדה לנסות זאת בעצמם, ואז הם יגלו מדוע אנשים כה רבים לא מצליחים להפעיל את התעודה. חלם של שירות!

 • Avatar

  אז מה עושים ? למי צריך לפנות כדי להפעיל את התעודה ?

  לא נאמר לנו שצריך להפעיל את התעודה .לא קיבלתי מסרונים כלשהם. וכעת לא מסבירים מה לעשות ולמי לפנות כדי להפעיל את התעודה שלא הופעלה עם קבלתה .

 • Avatar

  אלין אלימלך

  אני קיבלצי עבורה הבת שלי תעודת זהות ביומטרית בפעם הראשונה הפקידה שמילאה את הטפסים בלשכה טעצה במספר הטלפון ולמרות שנמסרה על ידי הדואר והם תיקנו את המספר לא קיבלנו מסרון כדי להפעילה ואין מענה בלשכה באיקאה בחיפה ובאיקאה שלחתי מייל וגם לא ענו לי איך אדע שהיא מופעלת? אין התייחסות ואתם לא זמינים בטלפון השארצי מייל בתקווה שסופסוף תגיבו

 • Avatar

  שם*

  אז מה עושים ? למי צריך לפנות כדי להפעיל את התעודה ?

  לא נאמר לנו שצריך להפעיל את התעודה .לא קיבלתי מסרונים כלשהם. וכעת לא מסבירים מה לעשות ולמי לפנות כדי להפעיל את התעודה שלא הופעלה עם קבלתה

  אם אפשר לעזור לי בזה?!

  תודה

 • Avatar

  שדה צבי

  שולחים מייל ל- [email protected]
  והם עוזרים בענין השאירו ת ז ומס' טלפון

 • Avatar

  בתאל

  מכירה המון אנשים (וגם אני!) ששלחו את ההודעה להפעלה וזה פשוט לא הפעיל. יש תקלה בsms האלו…

 • Avatar

  פנינה

  גם אני החלפתי תעודת זהות בשנה שעברה ולא הודיעו לנו מה אני עושה למי אני פונה?

 • Avatar

  ישראל

  הבעיה היא שגם אם יש לך את הקודים אני לא מוצא איך מפעילים את זה דרך האינטרנט…

 • Avatar

  חגי

  אף אחד לא אמר לי שצריך להפעיל את התעודת זהות
  ועכשיו אני תקוע בלי תעודת זהות

 • Avatar

  ליאורה

  למה בשביל להפעיל תעודת זהות זה מלווה בפרצדורה כ"כ מסובכת???
  למה א"א לעשות זאת באתר????
  ואח"כ מתפלאים למה אנשים לא הפעילו
  כי המערכת הזאת לא לעניין!!!!
  וגם הרבה אנשים כלל לא יודעים שהם צריכים להפעיל את תעודת הזהות הביומטרית

 • Avatar

  ישראל

  גם אני מצטרךף לכל הנל
  אין למדינה אלא להלין על עצמה
  אין לי במכשיר אס אמ אס

  ובאינטרנט ניסיתי ואין דרך להפעיל דרך האינטרנרט
  אז הבעייה בהחלט של המדינה

הגיבו