תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » מחקר: שעונים חכמים יכולים לזהות בעיות בריאותיות
תורם לבריאות. Apple Watch. צילום: הארדיאן, BigStock

מחקר: שעונים חכמים יכולים לזהות בעיות בריאותיות

האם בקרוב ישמשו השעונים החכמים ככלי לאבחון מחלות? ● חוקרים קיבלו תוצאות מדויקות מאוד בנוגע לדום נשימה בשינה ויתר לחץ דם, לאחר שליקטו נתונים ממכשירים כמו ה-Apple Watch בכדי לזהות את התופעות הבריאותיות המסוכנות

מאת 15 בנובמבר 2017, 16:57 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

שעונים חכמים יכולים לשמש בהצלחה לזיהוי כמעט מדויק של יתר לחץ דם ודום נשימה בשינה – כך מצא מחקר שנערך בשיתוף פעולה בין סטארט-אפ הבריאות קרדיוגרם (Cardiogram) לאוניברסיטת קליפורניה שבסן פרנסיסקו (UCSF).

תוצאות המחקר מעידות על כך שהשעון של אפל (Apple Watch) ושעונים אחרים, כגון זה של Fitbit, יכולים לזהות במדויק בעיות בריאותיות נפוצות אך רציניות. ה-Apple Watch ששימש לצורך הניסויים היה מסוגל לזהות קצב לב חריג בדיוק של עד 97% ודום נשימה בשינה בדיוק של 90%. באופן דומה, יתר לחץ דם זוהה על ידי השעון החכם בדיוק של 82% – כך לפי דיווח של TechCrunch.

כ-22 מיליון אמריקנים בגירים סובלים מדום נשימה בשינה. על פי האגודה האמריקנית העוסקת בתחום, ל-80% מהם קרו מקרים מתונים עד חמורים של דום נשימה בשינה שלא אובחנו. התופעה עלולה להיות קטלנית ולגרום למוות של אדם שהפסיק לנשום בזמן שנתו. כמו כן, לדברי המרכז האמריקני לשליטה במחלות, ה-CDC, יותר מ-75 מיליון מבוגרים בארצות הברית סובלים מלחץ דם גבוה. משמעות הדבר היא שאותו היקף של אנשים נמצא בסיכון למחלת לב ולשבץ מוחי.

במחקר הנוכחי השתתפו 6,115 איש, שהשתמשו באפליקציה של קרדיוגרם בשעוני האפל שלהם במשך תקופה. דום נשימה בשינה אובחן בקרב 1,016 משתתפים ויתר לחץ דם – בקרב 2,230. הנתונים שנאספו משעוני אפל פורשו על ידי הרשת העצבית העמוקה של DeepHeart, שזיהתה את יתר לחץ הדם ואת דום הנשימה.

תוצאות המחקר מעלות אפשרות לדרך חדשה לאבחון בעיות בריאות חמורות אצל אנשים שאולי לא מודעים בכלל לכך שהם סובלים מתופעות אלה.

האם המכשור הלביש יהפוך לאמצעי לאבחון מחלות ולריפוי?

"מה היה קורה אילו היינו יכולים לשנות את המכשירים הלבישים שכבר נמצאים ברשותם של אנשים – Apple Watch, Android Wears, Garmins ו-Fitbit – לכדי כלי בחינה יומיומיים זולים שמשתמשים באינטליגנציה מלאכותית?", כתב מייסד קרדיוגרם, ברנדון בלינגר, בפוסט שפרסם.

בלינגר חתם את הפוסט שלו בדברים: "במהלך החודשים הקרובים תראו אותנו מתחילים לתרגם את תוצאות המחקר לטיפול בפועל, כמו גם מתרחבים למצבים חדשים, בהם טרום סוכרת וסוכרת. התכונות הבאות של קרדיוגרם יסייעו להנחות אתכם למסלולים קליניים המתאימים לאבחון, טיפול ובריאות משופרת".

מנכ"ל אפל, טים קוק, התייחס לנושא באוגוסט. הוא אמר בראיון שהעניק לפורצ'ן (Fortune) כי "אחד הדברים שלמדנו ושהיינו באמת מופתעים ושמחים לגלות בנוגע למכשיר הזה (ה-Apple Watch – ג"פ) הוא שהוא התריע בפני אנשים, באמצעות איסוף הנתונים, שיש להם בעיה. זה דחף אותם ללכת לרופא ולומר: 'תראו את נתוני קצב הלב שלי. משהו לא בסדר?' כך, מספר לא מבוטל של אנשים גילו שאם הם לא היו מגיעים לרופא – הם היו מתים".

בראיון שנתן ל-The Verge באותו החודש, בנוגע לפיתוחים בתחום דום נשימה בשינה שעורכת Fitbit, אמר מנכ"ל החברה, ג'יימס פארק, כי היא תצטרך לבצע ניסויים קליניים רבים בכדי לקבל את האישור לטכנולוגיה לאבחון. לדבריו, "אבחון הוא מונח מסובך, אבל עם הזמן אנחנו מקווים להתקדם ממחקר בשיתוף גורמים רפואיים מקצועיים לעבר אבחון או טיפול".

מחקר: שעונים חכמים יכולים לזהות בעיות בריאותיות Reviewed by on . שעונים חכמים יכולים לשמש בהצלחה לזיהוי כמעט מדויק של יתר לחץ דם ודום נשימה בשינה - כך מצא מחקר שנערך בשיתוף פעולה בין סטארט-אפ הבריאות קרדיוגרם (Cardiogram) לאו שעונים חכמים יכולים לשמש בהצלחה לזיהוי כמעט מדויק של יתר לחץ דם ודום נשימה בשינה - כך מצא מחקר שנערך בשיתוף פעולה בין סטארט-אפ הבריאות קרדיוגרם (Cardiogram) לאו Rating: 0

תגובות (1)

  • Avatar

    אילן

    נראה להדר השאלה עד כמה הדיוק הוא נכון ואם יש אותו גם בעברית אז אני קונה…

הגיבו