הממשל האמריקני יפסיק להשתמש בתוכנות קספרסקי – עקב פחד מריגול

הרשויות בארה"ב יחדלו משימוש במוצרי חברת קספרסקי הרוסית מחשש שזו משתפת פעולה עם רוסיה ● בתגובה להנחיית הממשל האמריקני קבע הקרמלין כי ההחלטה מערערת על התחרות ההוגנת ופוגעת ביחסי המדינות

יוג'ין קספרסקי, מנכ"ל קספרסקי. צילום: פלי הנמר

בשבוע שעבר (ד') הודיעה ארצות הברית כי היא תפסיק בקרוב כל שימוש ממשלתי בתוכנות מחשב שסופקו על ידי מעבדת קספרסקי (Kaspersky Lab), בשל חששות מקשרים של החברה עם הקרמלין ועם הממשל הרוסי.

ההנחיה החדשה, שאותה הוציאה הממונה על ביטחון המולדת, השרה איליין דיוק, באה בזמן שרשויות שונות של אכיפת החוק והסוכנויות האמריקניות, כמו גם כמה ועדות קונגרס, בודקות את ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות בשנת 2016, ונובעת מהצבעה שנערכה בקונגרס האמריקני בנושא.

בהצהרה שהוציא הקרמלין עקב החלטת ארה"ב נכתב כי ההוראה החדשה גם "שמה בספק את האמינות של ארצות הברית כשותפה". רוסיה הוסיפה כי האיסור מערער את מעמדן התחרותי של חברות רוסיות ברחבי העולם.

תגובה זאת מטעם הרוסים באה בעקבות הודעה מוקדמת יותר של שגרירות רוסיה בניו יורק, שבה נכתב כי המהלך יאריך את המחלוקת הדיפלומטית המתמשכת בין שני העמים. "צעדים אלה יכולים רק לעורר חרטות. הם רק יסיגו לאחור את הסיכויים להתאוששות היחסים בין שתי המדינות", נאמר בתגובה זו.

חברת קספרסקי הוציאה ההצהרה לתקשורת בעקבות הבשורה על החרם, ואמרה כי היא מאוכזבת מההוראה ועומדת על כך ש"אין לנו קשרים לא אתיים או השתייכות לאף ממשלה, כולל לזו של רוסיה".

להפסיק השימוש כליל בתוך 90 יום

השרה דיוק הנחתה את כל הסוכנויות הפדרליות בארה"ב, ואת מחלקותיהן, להפסיק להשתמש במוצרים או בשירותים המסופקים במישרין או בעקיפין על ידי החברה שנמצאת בבעלותה של רוסיה ומתופעלת על ידה. ההוראה מספקת לסוכנויות הממשל 30 יום בכדי לברר האם הן משתמשות כיום במוצרי קספרסקי, ואז עליהן להסיר את התוכנה מכל מערכות המידע בתוך 90 יום.

"המחלקה מודאגת מהקשרים שמתקיימים בין בכירי קספרסקי מסוימים לבין המודיעין הרוסי וסוכנויות ממשלתיות אחרות", נאמר בהוראה שצוין בה גם כי המחלקה מודאגת בנוסף מחוקים רוסיים שיאפשרו לסוכנויות הריגול הרוסיות לחייב את קספרסקי לספק סיוע או ליירט את התקשורת לרשתות הרוסיות.

"הסיכון שהממשלה הרוסית – בין אם תפעל על דעת עצמה ובין אם בשיתוף פעולה עם קספרסקי – תוכל לנצל את הגישה שמספקים מוצרי קספרסקי כדי להגיע למידע ולמערכות מידע פדרליות, באופן המשפיע ישירות על הביטחון הלאומי של ארה"ב", נכתב בהוראה.

קספרסקי: האשמות מבוססות על טענות שווא

ההוראה סיפקה לקספרסקי הזדמנות להגיב או להקטין את חששות המחלקה לביטחון המולדת. קספרסקי מצידה אמרה כי היא שמחה לקבל הזדמנות לספק מידע בכדי להדגים ולהוכיח שההאשמות אינן מבוססות.

"לא הוצגו בפומבי כל ראיות אמינות על ידי מישהו או כל ארגון, בזמן שהאשמות מבוססות על טענות שווא ועל הנחות לא מדויקות, כולל טענות על ההשפעה של התקנות והמדיניות הרוסית על החברה", אמרה קספרסקי, והוסיפה וקבעה כי היא אינה כפופה לחוקים הרוסיים שצוינו בהוראה, וכי המידע שהתקבל על ידי החברה מוגן בהתאם לדרישות החוק ולתקני התעשייה המחמירים, לרבות הצפנה.

בתגובת שרשרת להודעת המדינה, הודיעה גם הקמעונאית אמריקאית בסט ביי (Best Buy) כי היא לא תמכור עוד מוצרים של קספרסקי בחנויותיה.

 

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים