ראש הממשלה, בנימין נתניהו: "ישראל תהיה מעצמת סייבר עולמית"

"הסייבר הוא תחום בעל יכולת לפתח תעשיות שונות ברחבי העולם, ויש לישראל פוטנציאל להשתלב בו", אמר ראש הממשלה בנאום מוקלט שהכין עבור כנס הסייבר הבינלאומי השנתי ● לדבריו, "הכוונה שלנו היא לשלב את הגורמים השונים - הממשלה, התעשיה, האקדמיה, על מנת להפוך את ישראל לכוח סייבר עולמי"

"הצבנו לעצמינו יעד, והוא שישראל תהיה מעצמת סייבר עולמית. אני משוכנע שהיעד הזה יושג על בסיס הכישרונות והיכולות שיש במדינה", כך אמר בנימין נתניהו, ראש הממשלה. נתניהו אמור היה להופיע בכנס הסייבר הבינלאומי השנתי, שמתקיים היום (ד') במסגרת סדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה וביטחון, באוניברסיטת תל אביב. אולם, ראש הממשלה לא הגיע, בשל ההתפתחויות הקשורות לפינוי הבתים באולפנה בבית אל, ודבריו שודרו בהקלטה.

על פי נתניהו, "אנו ואתם, באי הכנס, עוסקים בתחום המיחשוב – תחום אשר הפך להיות מרתק. המדובר בתחום בעל חשיבות כלכלית ביטחונית ואקדמית". הוא הוסיף, כי "החלטתי להקים את מטה הסייבר הלאומי ולשלב את התחומים למען הגנת ישראל". המדינה, אמר נתניהו, "חשופה בפני מתקפות שונות, ברמת התשתיות הלאומיות, ברמת מערכות תקשורת ועוד. יש להגן על כלל המערכות והתשתיות, ונעסוק בכך לא מעט".

הסייבר, אמר ראש הממשלה, "הוא תחום בעל יכולת לפתח תעשיות שונות ברחבי העולם, ויש לישראל פוטנציאל להשתלב בו. היעד שהצבתי הוא לפתח את התחום בצורה נרחבת, תוך שילוב האקדמיה, האוניברסיטאות ובתי הספר. הכוונה שלנו היא לשלב את הגורמים השונים – הממשלה, התעשיה, האקדמיה, על מנת להפוך את ישראל לכוח סייבר עולמי. אתנסח בזהירות: נהיה מעצמת סייבר עולמית".

היעד הזה, אמר נתניהו, "מחייב אותנו להשקעות. עלינו להיות כל הזמן בחזית הפיתוח והחדשנות. למזלנו אנו לא צריכים להיות גדולים בשטח או במשאבים, אלא להיות מעצמת מוח. אנו מבורכים בכישרונות אלו. היעד שהצבתי – אני משוכנע שהוא יושג".

הצהרות לחוד – ומעשים לחוד
בעת ההכרזה על הקמת מטה הסייבר, במאי שנה שעברה, הדגיש ראש הממשלה נתניהו, את החשיבות הרבה בהשקעה בתשתיות בתחום הקיברנטי: "אנו מתכוונים להצעיד את ישראל לחוד החנית של תחום הסייבר בעולם. לצד החשיבות הביטחונית, יש כאן גם הזדמנות כלכלית גדולה".

חודש לאחר מכן אמר נתניהו באוניברסיטת תל אביב, כי "ישראל חייבת להיות גורם משמעותי בתחום הסייבר העולמי. צריך לעשות זאת לא רק כי זה חשוב לביטחון המדינה, אלא גם כי זה חשוב למיצובה של ישראל כמדינה מובילה במאה ה-21. אנחנו מתארגנים לשם כך, אף על פי שהתחום עדיין מעורפל, כדי להיערך ולאפשר את השינויים שיקרו".

אלא שבחלוף חודשים ספורים נחשף בלעדית באנשים ומחשבים, כי למרות הצהרות ונאומים של ראש הממשלה נתניהו, תקציב הסייבר הלאומי ב-2011-2012 יעמוד על עשרות מיליוני שקלים בלבד, ולא מיליארד או מאות מיליוני שקלים – כמובטח. לאנשים ומחשבים נודע עוד, כי כמה סכומים לטובת תקציב הסייבר האזרחי נדונו בסביבת ראש הממשלה. האחד, 400-500 מיליוני שקלים, עליהם הצהיר נתניהו במסיבת עיתונאים בחודש מאי 2011. הסכומים האחרים נדונו בחדרי חדרים, בדיונים עם גורמי ביטחון אזרחיים ועם יועצים שונים לתחום – והם היו גבוהים בהרבה.

בסוף 2010 ובתחילת 2011 דובר על סכום של 1.8 מיליארד שקלים לחמש השנים הקרובות שיוקצה לטובת הסייבר הלאומי האזרחי, ולאחר המחאה החברתית של הקיץ שעבר, ירד הסכום הנדון ל-1.4 מיליארד שקלים. אלא שבפועל, כך נודע לאנשים ומחשבים, הסכומים שהגיעו לשטח עמדו על עשרות מיליוני שקלים בלבד, והפעילות בתחום מתבצעת ברמה שלדית בלבד.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים