האם נתניהו יטרפד את התוכנית שמביאה חיילים משוחררים להיי-טק?

אם תוכנית ממדים ללימודים לא תאושר, ייפגע משמעותית הסיכוי של חיילים משוחררים רבים להשתלב בהיי-טק, וייפגע גם הענף ● האם נתניהו, שעשה למען ההיי-טק כראש ממשלה, רוצה להיות חתום על כך?

ראש הממשלה לשעבר ויו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו.

הצעת החוק ממדים ללימודים, שהממשלה אמורה להעלות להצבעה במליאת הכנסת מחר (ב'), ובעיקר ההחלטה של האופוזיציה שלא להצביע בעדה, משיקולים פוליטיים, מעוררות סערה ציבורית.

מדובר בהצעת חוק צודקת, צודקת מאוד, ולו כי מדובר בחיילים משוחררים שכבר נרשמו ללימודים אקדמיים, התחייבו לשכר לימוד על בסיס ההסדר שצה"ל מעניק לחייליו, ואם ההצעה, שמעבירה שני שלישים מהמימון לתקציב המדינה, לא תאושר, הם לא יוכלו לשלם אותו.

בימים האחרונים דובר רבות על ההשלכות של אי אישור החוק, ועל הוויכוח הפוליטי שנוצר סביב ההצעה בין הקואליציה לאופוזיציה ובתוך הליכוד. האמתלה לכוונת הליכוד להתנגד להצעה היא שהם רוצים שהמדינה תממן 100% מהתוכנית ולא רק שני שלישים, כהצעת הממשלה, אבל באקלים הפוליטי הנוכחי, ברור שזה רק תירוץ ולא הסיבה האמיתית. כך או כך, מה שלא הושם הדגש עליו בדיבורים סביב התוכנית, ומשמעותי מאוד למשק הישראלי, הוא שאי אישור שלה משמעו העמדת מחסום ופגיעה בסיכוייהם של החיילים המשוחררים הללו להשתלב בהיי-טק.

חלק לא מבוטל מהחיילים המשוחררים, שאמורים ליהנות מהמימון של המדינה, מתכננים ללמוד באקדמיה את מקצועות המחשבים, ההנדסה והטכנולוגיה. סביר להניח שחלק מהם, שנרשמו ללימודים אלה, עשו הכנות, עברו מבחני מיון או שיפרו את ציוני הבגרות שלהם כדי לעמוד בתנאי הקבלה הגבוהים. והנה, אם הצעת החוק לא תעבור, חלילה, חלק לא מבוטל מהם ייאלץ לוותר על מקומו באקדמיה. וידוע הוא שהאקדמיה היא אחד המקורות המרכזיים לכוח אדם בתעשיית ההיי-טק.

אי אישור התוכנית ישפיע לרעה גם על הענף

לפני כמה חודשים עורר הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי, סערה בנאום שלו בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1, שבו הוא התלונן על הטרנד של הטובים להיי-טק, שבצבא בא לידי ביטוי ביחידות הטכנולוגיות. במקום זאת, הוא הילל את הלוחמים שלנו (מה שלא סותר, משום שהניסיונות להתקבל ליחידות הטכנולוגיות לא באים על חשבון החילות הקרביים). בעקבות השיח שהתפתח הודיע הרמטכ"ל שצה"ל יעודד לוחמים להשתלבות בתעשיית ההיי-טק, בין היתר על ידי מתן אפשרות לשרת חלק מהזמן ביחידות הטכנולוגיות, וגם לקבל הכשרה בקורסים ייעודיים. עד שהתוכנית הזו תצא לפועל יכולים חלק מהחיילים הללו להירשם ללימודים באקדמיה ולשלם על זה מהכסף שהם יקבלו במסגרת תוכנית ממדים ללימודים, אם זו תאושר. אבל אם היא לא תאושר – זה, כאמור, לא יקרה.

העובדה שעושים מתוכנית מדים ללימודים סלע מחלוקת מזיקה למדינה ומעמידה באור מאוד לא מחמיא את מי שעושה זאת, במיוחד שמדובר באדם כמו בנימין נתניהו, שמבין את חשיבות ההיי-טק למשק הישראלי ועשה רבות למענו כשהיה ראש הממשלה

ולא רק החיילים: אי אישור התוכנית ממדים ללימודים ישפיע לרעה גם על הענף עצמו, משום שאותם חיילים משוחררים, שלא יוכלו, או לפחות יתקשו, ללמוד את מקצועות ההיי-טק ללא ההטבה המשמעותית, יכולים לצמצם במשהו את המחסור הכרוני בכוח אדם שתעשיית הטכנולוגיה העלית הישראלית סובלת ממנו. הייצוג של צעירים אחרי צבא בהיי-טק לוקה בחסר – אלא אם הם מגיעים מיחידות טכנולוגיות. ואם הם לא יוכלו ללמוד את המקצועות הרלוונטיים באקדמיה, הסיכוי שלהם להתקבל לחברות ההיי-טק נמוך עד אפסי. שלא לדבר על כך שאי אישור יעכב מגמה חשובה נוספת בהיי-טק: גיוס עובדים מאוכלוסיות גיוון.

ענף ההיי-טק מהווה אחד ממנועי הצמיחה של המשק כולו, אחראי לכמעט מחצית מכלל היצוא של ישראל, מזרים דולרים (וגם שקלים) רבים וחשובים לקופת המדינה, ומעניק תעסוקה לאקו-סיסטם נרחב. אם לא יגדילו את מספר הסטודנטים שמסיימים מקצועות מדעיים, לא תהיה אפשרות לצמצם את המחסור החמור בכוח אדם כאן, וחברות יעבירו את הייצור והפיתוח למדינות שכנות ואף רחוקות יותר. זה קורה כבר כיום, ויקרה ביתר שאת אם המחסור בהון האנושי לא יצומצם.

השורה התחתונה: הצעת החוק ממדים ללימודים צריכה לעבור, ולו כי היא צודקת, והיא לא אמורה להוות סלע מחלוקת. העובדה שעושים ממנה סלע מחלוקת מזיקה למדינה ומעמידה באור מאוד לא מחמיא את מי שעושה זאת, במיוחד כשמדובר באדם כמו בנימין נתניהו, שמבין את חשיבות ההיי-טק למשק הישראלי ועשה לא מעט למענו כשהיה ראש הממשלה. יש לקוות שבסופו של דבר, יו"ר האופוזיציה יתעשת, כי אם התוכנית הזאת לא תעבור, לא יהיה מדובר רק בפגיעה בחיילים המשוחררים ובסיכוי של רבים מהם להגיע להיי-טק, אלא גם בענף עצמו, בתעשיית החדשנות, שמשפיעה על כל החברה הישראלית.

תגובות

(6)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

 1. ניר

  את ביבי של השנים האחרונות מעניין רק מה שטוב לביבי.
  החיילים שנפגעים הם נזק משני לשאיפותיו

  1
  1

 2. נאוה

  כל העניין, שאין צורך בחקיקה. הנושא מתוקצב והוא יכול לעבור בהחלטה בדיוק כפי מועברים כספים לרשויות ללא חקיקה. זה ספין. אין צורך לשתף עם כל דבר פעולה.

 3. יהודה, אל תכניס פוליטיקה לאתר!

  אתה סתם מהונדס תודעה
  בושה!

 4. אושרית

  זה לא פוליטי זה מה שצריך כדי להפיל ממשלת ערבים לא צריך לתמוך בשום הצעה שלהם ואז להפיל אותם מהר

 5. חח

  מבלבלים את השכל, ביבי מציע שיתמוך ב100% מענק. אבל אין כסף כי הכל נותנים למחבלים מרע"ם.

 6. בן

  האופוזיציה כאופוזיציה תכליתה להתנגד לממשלה, והיא ממש לא חייבת להרתם לטובת הקואליציה גם אם מדובר בדבר ״צודק״, זה נשמע כמו חלום אבל תתפכחו לא ככה העולם עובד. הליכוד הציע להוסיף עוד 50 מיליון שקל למימון התכנית בשביל לתת מימון של 100%, מה שהחיילים שלנו באמת שווים, בואו ניראה עד כמה החיילים חשובים לקואליציה בזמן שנותנים מאות מיליונים לזועבי רק בשביל להציל את הכיסא שלהם.

אירועים קרובים