מטאברס בעולם האמיתי

מה היה קורה אם מציאות המטאברס הייתה קיימת כבר עכשיו במלוא מובן המילה? כדי לקבל טעימה מכך, בואו נדמה ישיבה של הממשלה, שממחישה את השפעתה על חיינו

29/11/2021 10:17
איך ישפיע המטאברס על חיינו?

כשם שהקורונה העמיקה את השימוש שלנו בזום, וגרמה לענפים מסוימים כמו ההיי-טק לעבור בהיקפים מוגברים לעבודה "היברידית", המשלבת עבודה מהמשרד עם עבודה מהבית, כך המטאברס יכול לעשות לכל תחום בחיינו – לטוב ולרע. כדי לקבל טעימה מכך, בואו נניח שהוא כבר קיים ונדמה באמצעות ישיבה דמיונית של הממשלה כיצד הוא משפיע על חיינו.

הישיבה יוצאת לדרך

ראש הממשלה: חברים, נא להשתיק רעשי בית, אנחנו מתחילים את ישיבת הממשלה במושבה הווירטואלי.  לאור הגידול בצריכת החשמל שהביא איתו המטאברס, אני מבקש לערוך כעת סקירה של השרים ולראות כיצד ניתן להעביר תקציבים למשרד האנרגיה במטרה לבנות תחנות כוח חדשות.

שרת התחבורה:  התנועה בכבישים ובתחב"צ פחתה מפני שאנשים מעדיפים להגיע הן למשרד והן להופעות וסרטים בצורה וירטואלית, ולכן משרדי יוכל לוותר על שניים מתוך שבעה מיליארד השקלים שהוקצו לו לאחרונה בתקציב.

שרת החינוך: משרדי דווקא צריך תקציב נוסף. מצד אחד אנחנו משאירים את בתי הספר פתוחים כדי לעודד מפגש פיזי בין התלמידים, אך מנגד אנחנו נדרשים לפיתוח תוכני לימוד חדשים לחלוטין בהיקפים שלא הכרנו. כל תלמיד מתקדם בקצב משלו, והמורה הוירטואלית שנמצאת עימו בכיתה הווירטואלית צריכה להיות מסוגלת להתאים את עצמה לקצב. בטווח הארוך, מערכת החינוך 2.0 תייצר לשוק העבודה עובדים טובים ויצירתיים יותר, אבל בטווח הקצר דרוש לנו תקציב נוסף להתאמת המערכת לעידן הנוכחי.

שר הבריאות: גם למשרדי דרוש תקציב נוסף. אמנם איכות שירותי הרפואה בקהילה עלתה, כי אנשים בכל מקום בארץ (ובעולם) יכולים להתייעץ עם כל רופא מבלי להגיע אליו פיזית, אבל כדי לאפשר גם ברחבי המדינה כולה אותה איכות שירות שבעבר ניתנה רק לאזור המרכז ניאלץ לבקש תקציב נוסף.

שר התיירות: הצלחנו להשאיר בארץ חלק מהתיירות היוצאת וליהנות מהוצאותיה. אנשים החליפו צפייה בנטפליקס בטיול בכל ערב במקום אחר בעולם בלי לשרוף שעות (ודלק) על מטוסים. בהיותנו ארץ הקודש, אנחנו כן מצליחים לשמר את רוב התיירות הנכנסת, כי אנשים מוכנים להשקיע את זמנם בטיסה למקומות הקדושים. בשורה התחתונה, למשרדנו תקציב קטן יחסית, אבל הוא הצליח להגדיל את עוגת תקציב המדינה כולה.

שרת הכלכלה: שוק התעסוקה מיטלטל כרגע לשני כיוונים מנוגדים – מצד אחד קטר ההיי-טק דוהר מהר יותר, כאשר המרחק הפיזי משוקי היעד ארה"ב, אירופה וסין כבר לא מהווה משקל, והחברות הישראליות מצליחות להתרחב במספרים הולכים וגדלים כתוצאה מתהליכי מכירות שהתקצרו ושאינם דורשים עוד טיסות מרובות. מנגד, כפי שקרה בעבר לענף הטקסטיל בארץ, אשר לא עמד בתחרות עם סין, מקצועות רבים איבדו כעת את הרלוונטיות שלהם. חלקם הועברו למדינות אחרות שמציעות כוח אדם זול יותר וחלקם אינם דרושים עוד באותה המידה – כמו נהגי תחב"צ אשר מוסבים לנהגי משלוחים. אנו עוסקים כעת בהסבות מקצועיות.

שר השיכון: בפן החיובי, אחרי שני עשורים הצלחנו להוריד את מחירי הדיור. מרגע שהציבור אינו לחוץ עוד לחיות במרכז הארץ – לא לצורכי עבודה, לא לצורכי הנאה ובידור ולא לצורכי רפואה ותוחלת חיים, יישוב הפריפריה הוריד את מחירי הדיור. מנגד, משרדי תורם כעת פחות לקופת המדינה והרשויות המקומיות.

שר החוץ: משרד החוץ מצליח להגיע להסכמי שלום ומסחר בהיקפים שהמדינה לא ידעה ב-73 שנותיה, והכול בעבודה מהבית. הורדנו גם את היקף הרילוקשיין של דיפלומטים, אשר מצליחים לעשות את עבודתם מהארץ. לחשוב שרק לא מזמן שלח העולם מאות מטוסים לגלגו כדי לדבר על הפחתת הפגיעה בכדור הארץ… בשורה התחתונה, משרדי מצליח להגדיל את עוגת התקציב כולה בשעה שאיננו זקוקים עוד לכלל התקציב ונוכל לתרום למשרד האנרגיה כדי שימשיך לעמוד בביקושי החשמל ולקיים את עולם המטטברס.

שר המשפטים: משרדי זקוק לתקציב נוסף במטרה לעגן בחקיקה את העולם החדש שבו אנו חיים כעת. 24 הכנסות הראשונות לא נדרשו לחוקק בהיקפים הדרושים כעת, כאשר אנשים חיים בכמה עולמות מקבילים ופועלים אחרת בכל אחד מהעולמות. עלינו להגדיר מחדש מה הציפייה בהיבטים המוסריים בכל אחד מהעולמות השונים ומה דין מעשה שנגדיר כעבירה בעולם מסוים בעולם אחר. כמו כן, עלינו לתאם זאת עם מדינות אחרות, כיוון שאנחנו חולקים איתן כעת אזורים וירטואליים, וגבולות המדינה בהקשר זה מטושטשים. לא נוכל לתת לחברה מסחרית ולאדם יחיד העומד בראשה להחליט בכלל הנושאים הללו.

שר התקשורת: התקשורת באמצעות המטאברס הקימה בעצם עולמות שלמים, שהמעקב אחריהם ואחרי הנעשה בהם מתופעל באמצעות החברות המפעילות את העולמות הללו. החברות מפעילות את העולמות בחינם ונהנות משוק פרסום אשר נסק לגבהים חדשים, שכן כל חברה שמספקת לאדם את הכניסה לעולמות יודעת למעשה במה הוא עובד, איזו תרבות הוא צורך, באיזו מסעדה הוא בחן מקרוב את התפריט וכן הלאה. הפרסום המדויק העלה משמעותית את הצריכה, וההחלטה למסות את המפעילות בגין שירותי הפרסום הוכיחה את עצמה והגדילה משמעותית את תקציב המדינה. אנחנו שמחים לסייע לשרת האנרגיה ובלבד שתמשיך לקיים את תשתית המטאברס שאליה התמכרנו כולנו.

דמיוני? בוודאי, שהרי המונח מטאברס הוטבע בספר המדע בדיוני "Snow Crash" (ניל סטיבנסון, 1992), אבל – וזה החלק החשוב – אם יתממש אפילו בחלקו על ידי חברה כזו או אחרת (לאו דווקא על ידיהחברה המכונה כעת מטה), תהיינה לכך השלכות רבות על כל תחומי החיים – לטוב ולרע.

 

הכותב הוא מייסד שותף ומנכ"ל StoreYa, מערכת בינה מלאכותית לשיווק מונחה ביצועים של חנויות מקוונות.

תגובות

(3)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים