תוכן פרסומי
ראשי » דעות וניתוחים » להגשים חלומות ולהכשיר את לוחמי הסייבר הבאים

להגשים חלומות ולהכשיר את לוחמי הסייבר הבאים

"הפוטנציאל של הצעירים בתחום הסייבר הוא עצום וצריך לדעת לאתר ולטפח אותם", אומר סא"ל שגיא בר, ראש ענף פיתוח הון אנושי במטה הסייבר הצבאי ● בראיון לאנשים ומחשבים הוא מספר על שתי תוכניות ייחודיות שעוסקות בכך

מאת 8 בפברואר 2015, 17:30 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

סא"ל בר: "צמצום הפער הדיגיטלי מהווה מרכיב חשוב בהפעלת התוכנית ומיון התלמידים, כאשר הדגש הוא על קבוצות שהנוכחות שלהן בעולם הסייבר נמוכה יותר - יוצאי אתיופיה, דרוזים וילדי הפריפריה"

הסייבר הפך לאחד התחומים האסטרטגיים שצה"ל ומערכת הביטחון מתמודדים איתו מזה כמה שנים. בראיונות פרידה שהעניק הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, לכלי התקשורת הוא הקפיד לציין את הסייבר כאחד האיומים האסטרטגיים עימם צה"ל מתמודד.

כמו בתחומי התקשוב האחרים, גם כאן צה"ל מתקשה לגייס את "הבחורים הטובים", הצעירים המוכשרים, כדי שיהוו את דור העתיד של לוחמי הסייבר. מתוך כ-100 אלף בני נוער שיש בכל מחזור גיוס, רק כ-6,500 לומדים חמש יחידות לימוד במחשבים וכ-3,500 לומדים 10 יחידות. אלא שגם מתוך קבוצה מצומצמת זו צה"ל מתקשה לגייס כמות סבירה של מומחים, כאשר הצורך האמיתי הוא מאות רבות של מומחים בשנה.

מצד שני, כמו בתחומי התקשוב, גם כאן הצבא לא יושב בחיבוק ידיים ונוקט ביוזמות כדי לאתר את המועמדים המחוננים, להכשיר אותם להיות מקצועני סייבר ברמה הכי גבוהה ולגייס אותם לשורותיו, ליחידות המתאימות.

את המשימה הזו מבצע בהצלחה כבר כמה שנים סא"ל שגיא בר, המשמש כראש ענף פיתוח הון אנושי במטה הסייבר הצבאי. בר נמצא בימים אלה על סף שחרור מצה"ל וביום ד' הקרוב, 11 בפברואר, ישתתף בכנס הסייבר של אנשים ומחשבים, שייערך במתחם yes Planet בראשון לציון.

"הסייבר הולך ומתרחב בכל העולם וגם בישראל, ועל פי כל התחזיות, זה שוק שמגלגל מיליארדי דולרים", אומר בר. הוא מציין כי "בהגדרה, סייבר מורכב משני אלמנטים: טכנולוגיה ואנשים. תפקידנו הוא להביא לשורות היחידות הצבאיות העוסקות בכך את האנשים הטובים ביותר כדי להשלים פערים חסרים".

בשיחה עם בר הוא מספר בהתלהבות רבה על שיתוף הפעולה שיזמו שר הביטחון ושר החינוך עם שני מיזמים שמטרתם לאתר את לוחמי הסייבר העתידיים, ובאותה מידה תורמים לצמצום הפערים החברתיים ונותנים הזדמנויות לצעירים מהפריפריה. מדובר בתוכנית מגשימים ובפרויקט גבהים.

תוכנית מגשימים נוסדה על ידי צה"ל וקרן רש"י ושותפים לה משרד החינוך, המטה הקיברנטי הלאומי, מפעל הפיס, המוסד, השב"כ וגורמים נוספים. "התוכנית פועלת בעיקר באזורי הפריפריה הגיאוגרפית והחברתית והיא נועדה להכשיר כוח אדם איכותי בתחומי הסייבר והמחשבים, מה שיאפשר לאותם צעירים להשתלב בתעשיית ההיי-טק", אומר בר . "כיום לומדים בה 650 תלמידים, מחוץ למסגרת שעות הלימוד הבית ספריות, פעמיים בשבוע. הם מגיעים מכיתות חטיבת הביניים והתיכון, ובעתיד יש כוונה להרחיב את התוכנית לכיתות נמוכות יותר. התכנים הם מעולם הסייבר ומועברים באמצעות הרצאות ופעילויות אינטגרטיביות".

תלמידים בתוכנית מגשימים

תלמידים בתוכנית מגשימים

הוא מספר כי "בקיץ מתקיים במסגרת התוכנית מחנה סייבר ש-'אורז' את כלל התכנים שנלמדו במהלך השנה ומייצר חוויה מגבשת, מחנכת ומעצימה".

"צמצום הפער הדיגיטלי מהווה מרכיב חשוב בהפעלת התוכנית ומיון התלמידים, כאשר הדגש הוא על קבוצות שהנוכחות שלהן בעולם הסייבר נמוכה יותר: יוצאי אתיופיה, דרוזים וילדי הפריפריה", הוא מוסיף.

בר מציין כי אחוז גדול מהבוגרים של תוכנית זו, שמעמידה בפניהם אתגרים לא פשוטים עם עומס לא קטן, מגויסים אחר כך ליחידות הסייבר, והוא מאשר שאחד משיקולי המיון לתוכנית הוא מידת התאמתו של המועמד לשירות ביחידות הללו. הוא מציין לשבח את הסיוע שהוא מקבל מגורמים שונים בתעשייה כמו ECI טלקום ולוקהיד מרטין (Lockheed Martin), שמסייעת בדרכים שונות, בהן השקעה לא מעטה לטיפוח הדור הבא של לוחמי הסייבר.

לגבהים בעולם הסייבר

התוכנית השנייה שמסייעת לצה"ל לגייס לשורותיו לוחמי סייבר היא פרויקט גבהים, שמבוצע בבתי ספר שש שנתיים, בעיקר במרכז הארץ, בשיתוף משרד החינוך. "התוכנית כוללת לימודי מחשבים בהיקף של 10 יחידות לימוד ביחד עם לימודי מתמטיקה ואנגלית מורחבים. היא כוללת עוזר הוראה מהתעשייה שמלווה את הכיתה ופעילות רבה לעידוד המוטיבציה של החניכים", מסביר בר.

לדבריו, "היעד של משרד החינוך הוא שב-2019 יהיו 100 מסלולי סייבר. היעד הזה יושג בוודאות. התוכנית פועלת כבר שלוש שנים בהצלחה לא קטנה והיא חלק בלתי נפרד ממבחני הבגרות של אותם ילדים", אומר שגיא בר.

גם כאן מסייעות לתוכנית חברות טכנולוגיות רב לאומיות כגון ECI טלקום ולוקהיד מרטין. האחרונה אף מסייעת בהדרכת מורים לתוכנית גבהים. לא מכבר הזמינה החברה 10 מורים מישראל להשתלמות ייחודית באוניברסיטת מרילנד, על חשבונה – עובדה שהעניקה למורים העשרה רבה מאוד וערך מוסף רב.

לסיכום, אומר בר, "התוכניות האלה מוכיחות את הצלחתן. אנחנו מתכננים להגדיל בשנים הבאות את מספר הצעירים שלומדים את הסייבר, לא רק כמקצוע אלא גם ללמד אותם לחשוב קדימה ולהתמודד עם אתגרים רבים. הפוטנציאל הוא עצום וצריך לדעת לאתר את אותם צעירים ולטפח אותם".

להגשים חלומות ולהכשיר את לוחמי הסייבר הבאים Reviewed by on . הסייבר הפך לאחד התחומים האסטרטגיים שצה"ל ומערכת הביטחון מתמודדים איתו מזה כמה שנים. בראיונות פרידה שהעניק הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, לכלי התקשורת הוא הקפיד לציין את הסייבר הפך לאחד התחומים האסטרטגיים שצה"ל ומערכת הביטחון מתמודדים איתו מזה כמה שנים. בראיונות פרידה שהעניק הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, לכלי התקשורת הוא הקפיד לציין את Rating: 0

תגובות (1)

  • רחל

    שלום, בני אמור ב״ה להתגייס ביולי 2015, מסיים עם תעודת הצטיינות במגמת מחמשבים 5 יח, ובכל זאת לא מויין ליחידות המחשב .. אודה אם מישהו יוכל לדאוג לכך שבכל זאת ימויין ליחדה המתאימה לכישוריו- 052-4073939 רחל

הגיבו