תוכן שיווקי

איך לעבור בחינות והסמכות בימי בידוד וסגרים?

07/09/2020 14:49
ענבר סלבקין, מנהלת אגף פיתוח עסקי, חטיבת BPO מקבוצת טלדור. צילום: ליאת מנדל

מאת: הילל יוסף

מזה כמה שנים, עוד הרבה לפני שמישהו חשב על סגר ביתי או שמע את המילה 'קורונה', בקבוצת טלדור כבר החלו בהטמעת תוכנה לבחינות ממוחשבות. "הלקוח הראשון שלנו היה משרד החינוך, ומאז – עשרות אלפי נבחנים נבחנו בהצלחה בדרך זו", אמרה ענבר סלבקין, מנהלת אגף פיתוח עסקי, חטיבת BPO  מקבוצת טלדור.

"החל מ-2015" אמרה סלבקין, "התחלנו לשווק בישראל את Assessment Master מבית SoNET, המשמש כפלטפורמה לניהול מבחנים ממוחשבים. קבוצת טלדור זכתה במכרז של משרד החינוך בהיקף 6 מיליון שקלים, וב-2017 התחלנו לבצע בחינות בגרות בפועל, כשאלפי תלמידים ערכו בחינות בגרות דרך התוכנה".

"בשנה שעברה", אמרה, "זכינו במכרז של משרד הבריאות לבחינות ממוחשבות לכלל מקצועות הרפואה, ביניהם רופאים וצוותי סיעוד. הגענו לשני שיאים: במבחן אחד נבחנו במקביל 2,650 אחים אחיות באולמות גדולים, כמו בנייני אומה וגני התערוכה, ובשני, נבחנו 1,700 רופאים ורופאות במקביל".

"אנו מספקים שירות זהה למשרד הכלכלה, הבוחן מדי שנה אלפי אדריכלים, מהנדסים, הנדסאים, טכנאים וחשמלאים. לקוח נוסף שלנו הוא רשות הטבע והגנים, הבוחן ומסמיך ציידים ולוכדי נחשים".

תפעול בחינה מקצה לקצה

"התועלות ללקוחות הממשלתיים והציבוריים הן בקבלת פתרון מקצה לקצה, הכולל שירותי תוכנה, שירותי תפעול ומחשוב וגם תשתיות וציוד הקמה וקצה", הסבירה סלבקין, "לכל מבחן, קבוצת טלדור מעסיקה מאות טכנאים הנמצאים בשטח ותומכים בתקלות IT או תקשורת"

לדבריה, "הלקוח לא צריך לעשות דבר, הוא מקבל את החומרה, ציוד מחשבים ושירותי התוכנה הכוללים גם את בניית הבחינה ובדיקת הבחינות. כל נבחן מקבל מחשב מתקדם עם מעבדים טובים, עמדה מסודרת ותוכנה התומכת במצבי אונליין ואוף-ליין, לפי דרישת הלקוח".

"תוכנת Assessment Master של SoNET מתקדמת באלפי שנות אור לעומת התוכנות האחרות הקיימות בשוק", הדגישה, "היא שולטת בשוק הבחינות באוסטרליה ולה הטמעות נרחבות באירופה, עם עשרות אלפי משתמשים הנבחנים בו-זמנית. התוכנה אינטראקטיבית, עם שילוב סרטונים, תמונות, גרפים ומאמרים, קטעי סאונד ועוד. הנבחן יכול 'למרקר' משפטים, אינו זקוק למחשבון, לדפי נוסחאות ולמפות. הכל שתול בבחינה עצמה. התוכנה בעלת תקן האבטחה 27001 ומאוחסנת על שרתי AWS".

מענה לבעלי מוגבלויות ולקויות

"התוכנה", ציינה סלבקין, "מותאמת לבעלי מוגבלויות ולקויות. כך, למשל – אנשים עם מוגבלות ראייה, יכולים להאזין לבחינה מוקלטת, להשיב בדיבור ולא בכתב, והתוכנה מתמללת אוטומטית את התשובות.

בעלי לקויות יקבלו הארכות זמן, בהתאם לזמן שהוקצב להם. התוכנה מספקת מבחר נרחב של הנגשות. אנו עונים לאתגר האתיקה ושמירה על טוהר הבחינות באמצעים שונים, עם שמירה על שוויוניות בין הנבחנים, עם מניעת העתקות מהבית, באמצעות נעילת המחשב למצב של חיפוש ברשת, לצד מצלמה העוקבת אחר הנבחנים ומוודאת כי לא יביטו בטלפון הנייד שלהם".

לדבריה, "התוכנה מבצעת תהליכי אוטומציה ותומכת בדו"חות חכמים, החוסכים בזמן ועלויות בצורה ניכרת. כך, יש למשל, ציינון תשובות במבחן אמריקני באופן אוטומטי; מתן משקל שונה לחלקים שונים במבחן; דו"חות סטטיסטיים חכמים – המסייעים ללקוח לעשות פקטור; חוויית שימוש טובה, ידידותית ומסודרת, עם תיקונים בשאלות תוך כדי המבחן; וכן, שיפור הליכי הערעור על הציונים".

מבחנים בימי קורונה

"אנו צופים כי בשנה הקרובה ייעשה יותר שימוש בתוכנה למבחנים נוספים", סיכמה, "המגזר הממשלתי-ציבורי, ובעקבותיו גם העסקי-פרטי, יעשו יותר שימוש בתוכנה ובאופצית המבחנים הממוחשבים, בשל מגיפת הקורונה והצורך בפתרונות דיגיטליים מתקדמים. פתרונות אלו מאפשרים המשך שגרת לימודים, קיום מבחנים והסמכות, באופן שאינו מצריך התקהלות ואינו מסכן את ציבור הנבחנים והבוחנים. הצורך לתפעול כולל של המהלך, אשר מצריך ניהול לוגיסטי מדוקדק ואבטחת מידע ברמה הגבוהה ביותר – יובילו את השוק לפתרונות מוסדרים ומבוססים, מחברות ותיקות ובעלות ניסיון מוכח בתחום".

אירועים קרובים