תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » תביעה נגד אמזון: "הפלתה אישה טרנסג'דרית ובן זוגה"
האם יש לאמזון מה ללמוד בקשר לטרנסג'נדרים/ות? סמל הקהילה הטרנסג'נדרית

תביעה נגד אמזון: "הפלתה אישה טרנסג'דרית ובן זוגה"

אישה טרנסג'נדרית ובן זוגה, שעבדו במחסני החברה בקנטקי, טוענים נגד ענקית הקמעונות שעובדיה התעללו בהם והטרידו אותם ● החברה, לדבריהם, לא פעלה כלל כדי לסייע להם, על אף שהיא מצטיירת כידידותית לקהילה הלהט"בית

מאת 10 באוגוסט 2017, 16:31 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר גוגל+ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

תביעה שהוגשה אתמול (ד') לבית המשפט המחוזי של ארצות הברית בקובינגטון, קנטקי, טוענת כי טרנסג'נדרית ובן זוגה חוו איומים, השמצות והטרדות מיניות מצד עמיתים רבים במקום העבודה שלהם, במחסן של אמזון (Amazon), על רקע זהות המגדר של האישה.

התובעים, דיין ליין ואלגרה שאו-ליין, עבדו במחסן סחורות של החברה. לדבריהם, תלונות לממונים הובילו לנקמה במקרים מסוימים, במקום לנקיטת צעדים יעילים על מנת לעצור את ההתעללות.

עורך דין שהיה בקשר עם בני הזוג אמר שהמקרה בולט בין היתר משום שלאמזון, אחת החברות הגדולות במדינה, יש תיעוד תומך חזק בהומואים ובטרנסג'נדרים.

התביעה תיוצג על ידי עורכי דין מטעם קרן ההגנה המשפטית והחינוכית הטרנסג'נדרית (Transgender Legal Defense & Education Fund) – ארגון לאומי לזכויות טרנסג'נדרים/ות הפועל בקנטקי. מנכ"לית הקרן, ג'יליאן וייס, ציינה שאמזון התערבה בתיקים אחרים בבית המשפט לתמיכה בזכויות הטרנסג'נדריות, וכי אולפני החברה אפילו הפיקו את סדרת הטלוויזיה טרנספרנט (Transparent), שבה הגיבורה המבוגרת, שהייתה בעברה זכר, הופכת לנקבה. וייס טענה שאמזון היא חברה שמשייכת לעצמה ידידות לטרנסג'נדרים/ות, "אבל בקנטקי, כשאדם טרנסג'נדרי בא ואומר 'תראו, מתנכלים לי', הוא לא מקבל שום עזרה".

כל הזמן קיוו שזו מתיחה

שאו-ליין אמרה שהיא חיפשה עבודה במיוחד באמזון בין השאר בשל המוניטין של החברה כידידותית ללהט"בים ומשום שהמדיניות הארגונית שלה אוסרת על אפליה על בסיס נטייה מינית וזהות מגדר.

"חשבתי שנהיה בטוחים ומקובלים", ציינה. "במקום זאת זה היה כמו חלום רע". היא סיפרה כי כל הזמן קיוותה שהיחס שבו זכתה הוא חלק מצילומי תוכנית מצלמה נסתרת ושמתישהו "מישהו יצוץ ויגיד שזאת בדיחה".

הזוג, שנשכר לעבודה על ידי אמזון באוקטובר 2014 ושהתפטר כעבור שנה, אמר כי שהתנאים במקום העבודה שלהם היו בלתי נסבלים. חודשיים לפני שהתפטרו, הגישו השניים תביעות בגין אפליה לוועדת שוויון ההזדמנויות בארצות הברית, ה-EEOC (ר"ת Equal Employment Opportunity Commission). ועדה זו הכריזה מוקדם יותר השנה שהראיות שבהן חזתה הוכיחו שמספר טענות של בני הזוג מוצדקות ושיש להם עילה לתביעה.

התביעה מבקשת הן פיצויים עונשיים והן פיצוי כספי, בסכום שייקבע על ידי חבר המושבעים. היא גם דורשת צו בית משפט המחייב את אמזון ליישם תוכניות במקום העבודה שיבטיחו טיפול מכובד בעובדים טרנסג'נדרים בעתיד.

מה קרה בתביעות אחרות בתחום?

תביעות נוספות נגד הפרת זכויות נגד טרנסג'נדריות שהוגשו בארצות הברית באחרונה הסתיימו בתוצאות מעורבות. במקרה הנוכחי בקנטקי, עורכי הדין טוענים כי ההתעללויות השונות שחוו התובעים הפרו את ההוראות של החוק האמריקני של קנטקי לזכויות האזרח, את חוקי המדינה ואת חוק העבודה הפדרלי. בנוסף, הם טוענים כי חלה במקרה הפרה של חוק ה-ADA (ר"ת and also the Americans With Disabilities Act), החוק המתייחס להפרת זכויות של בעלי מוגבלויות בארצות הברית. לדבריהם, ה-ADA נכנס לפעולה במקרה זה משום שמעמדה של שאו-ליין כאישה טרנסג'נדרית נתפש בעיניי מעסיקיה כמוגבלות.

בני הזוג אמרו שמלבד הניסיון הרע שלהם באמזון, הם בדרך כלל מרגישים מקובלים בקהילה שלהם, ושאין להם שום רצון לעזוב את קנטקי. עם זאת, הם ציינו ששניהם עוברים טיפול נפשיים הקשורים בטראומות שחוו במקום העבודה, וכי לעת עתה קיבלו עצה מהרופאים שלהם שלא להתחיל עבודה במקומות חדשים, מכיוון שהם עדיין אינם מוכנים לכך נפשית.

ענקית הקמעונות לא סיפקה תגובה לדברים.

תביעה נגד אמזון: "הפלתה אישה טרנסג'דרית ובן זוגה" Reviewed by on . תביעה שהוגשה אתמול (ד') לבית המשפט המחוזי של ארצות הברית בקובינגטון, קנטקי, טוענת כי טרנסג'נדרית ובן זוגה חוו איומים, השמצות והטרדות מיניות מצד עמיתים רבים במקו תביעה שהוגשה אתמול (ד') לבית המשפט המחוזי של ארצות הברית בקובינגטון, קנטקי, טוענת כי טרנסג'נדרית ובן זוגה חוו איומים, השמצות והטרדות מיניות מצד עמיתים רבים במקו Rating: 0

הגיבו