מחשש להעצמת חרדה בצעירים: סנאפצ'ט משנה את Solar System

התכונה - מעין מערכת דירוג לרמת הקרבה של משתמש לאחרים - אמנם הייתה גלויה רק למשתמש, אך סנאפצ'ט אישרה: "זה יכול גם להרגיש רע לדעת שאתה לא קרוב לחבר כמו שאתה רוצה להיות", וכעת הפיצ'ר ניתן להפעלה - או לאו

הפגינה רגישות לנפש המשתמשים הצעירים שלה. סנאפצ'ט.

הרשת החברתית סנאפצ'ט (Snapchat) הודיעה באחרונה כי היא מבצעת שינויים בתכונת Solar System החדשה יחסית שלה. מדובר בפונקציה שהוצעה למנויים בלבד, אשר מדמה את הקשרים של המשתמש עם החברים הקרובים ביותר שלו באפליקציה למערכת השמש, ומסדרת את ה"כוכבים" בהתאם למידת החברות שחש המשתמש כלפיהם.

המהלך מגיע לאחר שדיווח חדש של הוול סטריט ג'ורנל חשף כי התכונה עלולה להשפיע לרעה על משתמשים צעירים ולגרום להם לחרדות חברתיות מוגברות.

הפיצ'ר מסווג שמונה חברים ככוכבי לכת, בהתאם למידת התקשורת של המשתמש איתם בסנאפצ'ט, כשהשמש מייצגת את המשתמש עצמו. ככל שהמשתמש המסוים יוצר יותר אינטראקציה עם חבר מסוים – החבר ימוקם קרוב יותר לשמש.

כשסנאפ הציגה את התכונה, היא הסבירה איך Solar System עובדת וציינה כי "כמנוי +Snapchat, תראו תג 'חברים הכי טובים' או 'חברים' עם טבעת זהב סביבו". החברה המשיכה והסבירה כי "'החברים הכי טובים' פירושו שאתה אחד משמונת החברים הכי קרובים שלו, ו'חברים' פירושו שאתה אחד משמונת החברים שנחשבים כהכי קרובים שלהם, אבל הם לא אחד (מהחברים הכי טובים – ג"פ) שלך".

החברה הסבירה אז כי "הקשה על התג תראה לכם באיזה כוכב אתם נמצאים במערכת השמש שלהם (של המשתמשים האחרים – ג"פ), כאשר כל כוכב לכת מייצג מיקום אחר ברשימת החברים הכי טובים. לדוגמה, אם החבר שלך הוא השמש ואתה 'כדור הארץ' במערכת השמש שלהם, זה אומר שאתה החבר השלישי הכי קרוב שלהם".

מערכת השמש המדרגת קרבה בין משתמשים שהגבירה חרדות אצל צעירים. Solar System של סנאפצ'ט.

מערכת השמש המדרגת קרבה בין משתמשים שהגבירה חרדות אצל צעירים. Solar System של סנאפצ'ט. צילום: עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה. מקור: סנאפ

כולם רוצים להיות קרובים לשמש

אלא שעל אף שחלק מהמשתמשים נהנו מהתכונה והמ"קטע" שלה, של לראות את הקשרים הקרובים ביותר שלהם ברשת החברתית, אחרים מצאו את מערכת הדירוג מלחיצה. על פי הדיווח של הוול סטריט ג'ורנל, בני נוער, שהם קהל היעד המרכזי של סנאפצ'ט, הביעו דאגה שראיית מיקומם ב"מערכת השמש" עלולה להוביל אותם לחוות תחושות של חוסר התאמה או הדרה.

סנאפצ'ט הגיבה לפרסום ביום ו' והודתה כי אכן הפיצ'ר "יכול להחמיר את ההרגשה הזו", בפוסט שהעלתה ל'חדר החדשות' של הפלטפורמה. החברה הוסיפה כי ברצונה "להימנע מכך" ואישרה כי "למרות שזה יכול להרגיש טוב לדעת שאתה קרוב למישהו, זה יכול גם להרגיש רע לדעת שאתה לא קרוב לחבר כמו שאתה רוצה להיות".

ועל אף ש-סנאפצ'ט דיווחה כי קיבלה "משוב חיובי באופן מוחלט" על התכונה מאחוז קטן מהמשתמשים, בחברה החליטו לתת עדיפות לרווחת המשתמשים, ולכן הודיעו כי מעכשיו, במקום להסיר את התכונה, הם הופכים את Solar System לתכונת שאפשר להדליק – או לכבות – לפי בחירה. המשמעות היא שמנויי +Snapchat שמוצאים את התכונה בעלת ערך עדיין יוכלו להפעיל אותה, אבל מי שלא רוצה לראות את דירוג החברים שלו לא ייחשף אליו כברירת מחדל.

החלטה זו משקפת מגמה גוברת ברשתות החברתיות של מתן עדיפות לבריאות הנפש של המשתמשים. חששות דומים הועלו לגבי תכונות בפלטפורמות אחרות, שמדגישות השוואה חברתית או תחרות בין בני האדם המשתמשים בהן, בעיקר אם הם צעירים. סנאפ, החברה האם של סנאפצ'ט, בחרה לנקוט בגישה זהירה לגבי העניין העדין הזה, ולפי התגובות במדיה החברתית למהלך – הוא נתפש כפשרה מתחשבת וראויה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים