הושק מאגר זיכרון לאומי לשימור אירועי ה-7 באוקטובר

מוקד ערב"ה השיק את מאגר העדויות הלאומי המקוון, שיאפשר לניצולי הטבח במסיבת "נובה" ב-7 באוקטובר לתת עדות מכל מקום ומתי שיבחרו באמצעות מערכת הקלטה פורצת דרך בפיתוח חברת ריברסייד

נועה קירל התנדבה לפנות אל העדים בסרטון אישי, שמסביר על החשיבות במתן עדות ומספר על המערכת שפותחה והאפשרויות העומדות בפני העדים אם יבחרו לעשות בה שימוש

השבוע השיק מוקד ערב"ה (מוקד טכנולוגי של חברות ההיי-טק בישראל בשיתוף מערך הדיגיטל הלאומי) מיזם חדשני ליצירת מאגר עדויות דיגיטלי שנועד לשמר את אירועי ה-7 באוקטובר כזיכרון לאומי, ולצד זאת לסייע למשטרת ישראל במסגרת הליכים פליליים כנגד פעילי הטרור.

המערכת הינה פרי שיתוף פעולה חסר תקדים בין חברות ההיי-טק בישראל, בתיאום עם יחידת להב 433 ובתמיכת הספרייה הלאומית. ייחודו בכך שמתן העדות נעשה בצורה דיגיטלית ונגישה מכל מקום ובכל זמן. במאמצי החיבורים בין השותפים השונים ליצירת המערכת, סייעה חה"כ אורית פרקש הכהן, אשר פעילותה מול חברות ההיי-טק ומול יחידת להב 433 תרמה לעליית המיזם.

המערכת, שפותחה בהתנדבות על ידי ריברסייד, מאפשרת הקלטה עצמית באיכות גבוהה מהטלפון הנייד או מהמחשב באופן נגיש ונח. לאחר תהליך ההקלטה והשמירה של העדות, יבוצע תמלול באמצעות טכנולוגית "Voice to text" של גוגל. כמו כן, המערכת מאפשרת לעדים לצרף קבצים ותמונות לחיזוק העדות, אם יחפצו בכך.

תהליך מתן העדות פותח בשיתוף גורמי מקצוע, בהם מומחים במשפט פלילי, פסיכולוגים ומטפלים, כך שהעדות המוקלטת תיעשה באופן נגיש ומוגן. הטכנולוגיה החדשנית מאפשרת לעדים לעבור את תהליך מתן העדות לצד אהוביהם התומכים, בסביבה אינטימית ומוכרת. המערכת אף תוכננה כך שהיא תצמצם את מספר הפעמים שהעדים צריכים לעבור את התהליך הקשה של מתן עדות, שכן היא תאפשר לעד לבחור להעביר את עדותו בלחיצת כפתור גם למשטרה וגם לספרייה הלאומית, שתשמור אותו לטובת ארכיון לאומי.

בשלב הראשון, המערכת נועדה לאפשר לניצולי הטבח שהתקיים במסיבת "נובה" להקליט את עדותם (ההערכות עומדות על כ-5,000 עדים) ובשלבים הבאים תיבחן האפשרות להרחיב את השימוש בה על ידי השותפים.

ממשטרת ישראל נמסר, כי "אנו מודים למוקד ערב"ה ולחברות ההיי-טק שיזמו ופיתחו את המערכת החדשנית. אנו שמחים להודיע כי מעבר לשימוש שיעשה בעדויות לצורך מאגר הזיכרון הלאומי, תינתן בידי המשתמשים אפשרות הבחירה, כי עדותם, שתיגבה באופן עצמאי, זמין ונוח, תשמש גם את משטרת ישראל, שאמונה על חקר הפשעים שאירעו והעמדתם לדין של האחראים להם. אנו מברכים על כך שהמיזם פותח לאחר התייעצות שנערכה עם המשטרה ותוך מתן מענה לצרכיה".

מהספרייה הלאומית נמסר: "בשבועות האחרונים פועלת הספרייה הלאומית – כמי שאמונה על איסוף, שימור והנגשת הזיכרון הקולקטיבי של העם היהודי ומדינת ישראל ובשיתוף משרד המורשת – לרכז מאמצים רבים לתיעוד. במסגרת פעילותנו, אנו עומלים על איסוף כל תיעוד קיים של האירועים על מנת לייצר מאגר גדול ואמין, שיקיף את מירב העדויות, התיעוד, הסיקור התקשורתי ופעולות ההסברה לטובת זיכרון האומה, המחקר ההיסטורי והנגשת העדויות לטווח הארוך. תחת הפלטפורמה שיצרה הספרייה פועלים עשרות מיזמי תיעוד שונים ברחבי הארץ ואף בעולם היהודי. אנו שמחים שיכולנו לתמוך גם ביוזמה חדשנית זו של חברות ההיי-טק, שהינה יוצאת דופן הן בזכות הטכנולוגיה פורצת הדרך שהיא מציעה והן בזכות התיאום שנעשה עם משטרת ישראל, שיאפשר לעדויות לסייע בשימור הזיכרון הלאומי, אך לא פחות חשוב מכך – במיצוי ההליכים הפליליים".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים