אגף התקשוב בצה"ל: האקתון מצא פתרונות תוכנה לאנשים עם מוגבלויות

הקבוצה הזוכה פיתחה פלטפורמה אשר תכין אנשים על הרצף האוטיסטי לקראת מצבים חברתיים חדשים, כגון יציאה למספרה, סופר או קניון, ואשר יחוו את הסיטואציה בצורה וירטואלית לפני שיחוו אותה במציאות

תמונת הזוכים באקטון של אגף התקשוב בצה"ל.

מסלול הקצונה של אגף התקשוב בצה"ל ערך האקתון למציאת פתרונות תוכנה לעמותות וארגונים המטפלים באנשים עם מוגבלויות וכאלו הנמצאים על הרצף האוטיסטי. ההאקתון נערך בחברת דל טכנולוגיות (Dell Technologies), אשר אירחה את קבוצות הפיתוח ולקחה חלק בצוות השיפוט.

בהאקתון  – אשר נערך בתאריכים ה-11-12 במאי, ובמשך 26 שעות רצוף – השתתפו 11 צוותים של צוערים, אשר באים מרקע של עתודה (מהנדסי תוכנה, מחשבים, חשמל, תעשייה וניהול), מתחום הסייבר, DevOps, תכניתנים ומיישמי ERP. 

כל צוות קיבל בעיה מעמותה או ארגון אשר מטפלים באנשים עם מוגבלויות שונות ממגוון דיסציפלינות; כנפיים של קרמבו, בית ספר לחינוך מיוחד על שם רונה רמון בנהריה, אקים, עמותת דגש, האקוטיזם, צהר הלב, יד לילד המיוחד ו-Rainbow League. הפרויקט פותח בהתאם לאפיון שנדרש ולאחרי ההאקתון, במידה שימצא מתאים, ישולב הפתרון הטכנולוגי בגוף או בעמותה אשר הציבו את הבעיה.

הכנה להתמודדות עם סיטואציות "רגילות"

הקבוצה הזוכה, שאת שמות המפתחים בה לא ניתן לחשוף, פיתחה פלטפורמה להדרכה והנגשה קוגנטיבית של מצבים חברתיים או חדשים לאוטיסטים, באמצעות סוגי מדיה מתקדמים כמו מציאות מדומה, סרטוני 360, ספרים דיגיטלים ועוד.

הפלטפורמה בשם Prepared נועדה לתת מענה על הצורך של אנשים (מבוגרים וילדים) על הרצף האוטיסטי להתכונן למצבים יומיומיים המכילים קשיים לא צפויים, באמצעות פתרונות טכנולוגיים חדשניים המאפשרים ממש כמעט לחוות את הסיטואציה לפני שחווים אותה באמת, וגם לקבל ליווי בדרך.

הפלטפורמה פתוחה למשתמשים – עמותות, פרטיים ובתי עסק – המעוניינים להפוך נגישים ולשתף בעצמם תכנים באתר, כמו גם לצרוך תוכן בחינם.

המוצר פותח בעקבות דרישה שעלתה מהורים לילדים אוטיסטים שמתקשים להתמודד עם סיטואציות "רגילות", כמו ביקור במספרה, בסופר או בקניון, ומעוניינים להכין אותם בצורה סיפורית-הדרכתית לקראתן. כמו כן הפיתוח יכול לסייע גם למבוגרים אוטיסטים, שכן הצורך להנגשת מצבים חוצה גילים.

בהאקתון בנתה הקבוצה אתר ומשתתפיה ערכו סרטון לדוגמה, הממחיש את החוויה הקולית והוויזואלית  של של יציאה לסופר, אותה יחוו אנשים על הרצף.

ליאור פוני, מנכ''ל דל טכנולוגיות ישראל.

ליאור פוני, מנכ"ל דל טכנולוגיות ישראל. צילום: ניב קנטור

שאר הפרויקטים שפותחו

Jesta – אפליקציה לאנשים עם מוגבלות שמיעה – מתממשקת עם השעון החכם, תזהה כאשר האדם עם המוגבלות מעלה את קולו בלי לשים לב ותיצור רטט על מנת להעיר לו.

Wide – הורים לילדים על הרצף מתקשים למצוא מסגרות חברתיות עבורם, אשר מתאימים למגבלותם. עמותות רבות מנהלות הרשמות ידניות לחוגים במקרים אלו. היישומון מייעל טכנולוגית את התהליך ומאפשר הזנת אפיון הילדים, שיקלול הפרטים והצגת החוגים המתאימים והרלוונטיים ביותר לילד.ה.

אתר לפתרון בעיית הבדידות והחוסר מעש של הילדים – אתר צ'אטים להכרת חברים על סמך תחומי עניין משותפים. האתר מאפשר לאדם על הספקטרום להוסיף מלווה שקט לשיחה שלו, שיוכל לוודא שהוא לא חווה ניצול וגם לייעץ לו איך להתנהל בשיחה.

בלב שקט – אפליקציה שיודעת לזהות התקף מתקרב, בעזרת דופק (באמצעות קריאת דופק משעון) בקרב ילד או נער אוטיסט, ויודעת להקפיץ התרעה לאחראי עליהם וכן לילד עצמו. בתוך האפליקציה ישנם כמה סוגי תכנים כדי להרגיע את הילד/בן נוער לפני או בזמן התפרצות, וכן אופציה להתקשר מהר לאחראי.

Feelingo – פלטפורמה גנרית ליצירת תוכן למשחק, שמטרתו ללמד ילדים על הספקטרום האוטיסטי להבין רגשות בצורה טובה יותר.

Gamebo – פלטפורמת משחקים מכוונת המיועדת לתת שיפור ביכולות המוטוריקה העדינה והיכולות הקוגניטיביות אצל אנשים עם מוגבלויות. בעלת מבחר שונה של משחקים מסוגות שונות בפיתוח עצמי, מבוססת על מחקרים בתחום מדעי המוח והפסיכולוגיה, בשביל התפתחות מותאמת לרמת המוגבלות.

בצוות השיפוט השתתפו בין היתר ליאור פוני, מנכ"ל דל טכנולוגיות; סתיו פרי, סמנכ"ל מכירות למגזר הציבורי ב-דל, בכירים וקצינים בצה"ל; קצינת חינוך לוטם – חטיבה להתעצמות ותקשוב טכנולוגי מבצעי באגף התקשוב וההגנה בסייבר, והמעצבת את הפעולה המבצעית של צה"ל בעידן הדיגיטלי, ועוד.

רימון טובין (משמאל) עם בנו, יובל, ואשתו, מיכל. צילום: באדיבות המשפחה

רימון טובין (משמאל) עם בנו, יובל, ואשתו, מיכל. צילום: באדיבות המשפחה

כמו כן השתתף בהאקתון רימון טובין, סמנכ"ל הטכנולוגיות והחדשנות בפנגאה, שמסייעת לארגונים ממשלתיים ולחברות בכל העולם בתהליכי טרנספורמציה דיגיטלית והיזם של האקוטיזם – האקתונים טכנולוגיים שנועדו לייצר פתרונות לאתגרים איתם מתמודדים ילדים ובוגרים על הרצף. רימון הוא אבא של יובל אשר נמצא על הרצף האוטיסטי.

טובין: "לטכנולוגיה בעידן הנוכחי יש כוח ויכולת להצעיד את העולם למקום טוב יותר, קשוב יותר ומקבל יותר. אנחנו בטוחים כי פתרונות טכנולוגיים לאנשים עם מוגבלויות ישלבו אותם טוב יותר בחברה ויסייעו לפתור את מרבית האתגרים איתם הם מתמודדים".

פוני, מנכ"ל דל טכנולוגיות: "גאים לקחת חלק חשוב בפיתוח פתרונות טכנולוגיים שיסייעו בשילוב אנשים עם מוגבלויות בחברה. זהו גם נדבך חשוב בחזונה של דל בארץ ובעולם. מתוקף תפקידנו כמובילים טכנולוגיים, מחובתנו לנצל את הידע והמומחיות שלנו ולפעול עבור עולם מקבל יותר".

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים