מכה לענקיות הטק: הסנאט אישר חקיקות לריסון שליטתן בשוק

גוגל ואפל נלחמו בעקשות בהצעות חוקי ההגבלים העסקיים, שלדבריהן, אם יאושרו יפגעו בסופו של דבר בפרטיות ובבטיחות המשתמשים, משום שינטרלו את פועלן לשמירה עליהן ● עדיין נדרש רוב בסנאט כדי שהחוקים יעברו בפועל

קידם בצעד נוסף את חקיקות ההגבלים העסקיים לענקיות הטק. הסנאט האמריקני. עיבוד ממוחשב כאילוסטרציה.

חבילת חוקים שמטרתה לצמצם את השפעתן של חברות הביג טק על השוק האמריקני עברה בוועדה בסנאט האמריקני ביום ה' האחרון.

למעשה מדובר בשני חוקים – חוק חדש ששמו "חוק שוק האפליקציות הפתוח" (OAMA – ר"ת The Open App Markets Act) וחוק נוסף המכונה "חוק החדשנות האמריקנית והבחירה אונליין" (AICO – ר"ת American Innovation and Choice Online Act), ואלו עברו ברוב של 16 נגד 6 בוועדת המשפט של הסנאט. החקיקה נועדה בעיקר כדי לרסן את שלטונן הבלתי מעורער של אפל וגוגל על תחום חנויות היישומים, כמו גם את הדומיננטיות שלהן באינטרנט בכלל.

קנסות של עד 15% מההכנסות לחברות שיפרו את הנהלים

אחרי שהצעות החוק עברו בוועדה, כעת חבילה החוקים המוצעת תתחיל את השלב האחרון של תהליך החקיקה. אם או כשיעברו החקיקות סופית, העונשים שיוטלו על ענקיות הטכנולוגיה בגין הפרתן יהיו חמורים, כולל קנסות של עד 15% מהכנסות החברה בתקופה שבה היא עברה על החוק.

לפי Engadget, הסנטורים שהריצו את החקיקה, איימי קלובשר הדמוקרטית וצ'אק גראסלי הרפובליקני, אפיינו את AICO כמודרניזציה של חוק ההגבלים העסקיים. לפי קלובשר, הוא מתמודד עם "ההדרה" שהמשתמשים רואים בפלטפורמות מובילות.

חקיקה לריסון כוחן העצום. ענקיות הטכנולוגיה האמריקניות.

חקיקה לריסון כוחן העצום. ענקיות הטכנולוגיה האמריקניות. צילום: BigStock

באופן ספציפי, ה-AICOA ו-OAMA קובעים איסור על שיטות עבודה בלתי הוגנות, כגון שימוש לא נכון בנתונים האישיים של המשתמשים כדי להשיג יתרון תחרותי, תשלום של שירותים נוספים כדי להשיג מיקום גבוה יותר בפלטפורמות מסחר אלקטרוני, כמו גם קידום עקיף של שירותים באמצעות מניפולציה בתוצאות החיפוש. לדוגמה, הכללים יחייבו את אפל לקבל מערכות תשלום אחרות מלבד Apple Pay. גם חברת אמזון עתידה להיות מושפעת מחקיקה אם תעבור סופית, משום שהיא תמנע ממנה, למשל, לגבות תשלום נוסף מהמוכרים כדי לגרום לסחורה שלהם לבלוט על פני אחרים.

קבוצות צרכנים ותומכים בחקיקה בנושא הגבלים עסקיים בתחום הטכנולוגי בירכו על ההצבעה כצעד ראשון לקראת ריסון הכוח הכלכלי ודומיננטיות השוק של קומץ ענקיות טכנולוגיה, הכוללות גם את מטא, החברה האם של פייסבוק, ומיקרוסופט.

בינתיים המלחמה והלובינג המאסיבי לא הספיקו

כפי שדיווחנו באחרונה, הענקיות מעמק הסיליקון הביעו את התנגדותן לשני הצעדים והפעילו לובינג איתן לסיכולן. אפילו טים קוק, מנכ"ל אפל בכבודו ובעצמו לקח חלק במאמצים האינטנסיביים לשכנע את המחוקקים שהמהלך רק ירע את מצב המשתמשים, ולא להיפך.

במכתב ששלחה אפל לוועדה, ושעליו דיווח בלומברג, צוטט המנהל הבכיר לענייני ממשלה של החברה, טים פאודרלי, שהביע דאגה מיוחדת מכך שהעברת חוק שוק האפליקציות הפתוחות עלולה להסב למשתמשים נזקי סייבר שאפל, כך לטענתה, מגינה עליהם מפניהם בכל הכרוך ביישומים שמורידים מחנותה.

"אחרי שנה סוערת בסימן מחלוקות מרובות לגבי מדיה חברתית… זה יהיה אירוני אם הקונגרס יגיב בכך שיקשה הרבה יותר על ההגנה על הפרטיות והאבטחה של המכשירים האישיים של האמריקנים", ציין פאודרלי במכתב.

גם גוגל נאבקה קשות ברוע גזירה. במכתב שפרסמה בשבוע שעבר (ג'), שעליו חתום קנט ווקר, נשיא החברה לעניינים גלובליים והמנהל המשפטי הראשי שלה, עולה טיעון דומה מאוד לזה שבו עשתה שימוש אפל.

"גוגל מסוגלת להגן על מיליארדי אנשים ברחבי העולם מפני התקפות סייבר, מכיוון שאנו מפתחים הגנות אבטחה ופרטיות בשירותים שלנו", נאמר במכתב. לדברי ווקר, החקיקה תכפה על גוגל "לבטל תכונות שימושיות, לחשוף אנשים לסיכוני פרטיות ואבטחה חדשים ותחליש את ההנהגה הטכנולוגית האמריקנית".

כאמור, השידול לא שכנע את חברי הוועדה. כעת נותר לגלות אם החוקים יעברו בשלב הבא שלהם, מול כלל המחוקקים בסנאט, שם הם אמורים לזכות בתמיכה של 60 סנאטורים או יותר כדי להפוך למציאות.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים