הפרויקט המרכזי בעולם ה-IT – בכנס פורום C3 בליסבון

אביתר פרץ, ראש פרויקט נימבוס באגף החשב הכללי במשרד האוצר, סקר את הפרויקט המדובר בדבריו בכנס - על האתגרים והיתרונות שהוא מביא אתו

28/11/2021 15:00
אביתר פרץ, ראש פרויקט נימבוס באגף החשב הכללי במשרד האוצר.

הפרויקט המרכזי בימים אלה בעולם ה-IT בארץ, פרויקט נימבוס, עמד במרכז הרצאתו של אביתר פרץ, ראש הפרויקט באגף החשב הכללי במשרד האוצר, שפתח את כנס פורום המנמ"רים והמנכ"לים C3 מבית אנשים ומחשבים, שהתקיים בסוף השבוע בליסבון, בירת פורטוגל.

נימבוס הוא פרויקט הענן הממשלתי והצבאי, שבמסגרתו עתידות מערכות המחשוב של גופים אלה להיות מועברות לענן. על הפרויקט התמודדו ארבע מהחברות המובילות בתחום הענן בעולם: AWS וגוגל, שזכו בו, וכן מיקרוסופט ואורקל (שהגישה עתירה לפסילת תוצאות המכרז – שנדחתה). כחלק מהיערכותן למכרז, כל אחת מהחברות הכריזה (ואורקל כבר פתחה) על הקמת אזור ענן ציבורי ודטה סנטר ייעודיים בישראל, מה שיביא אליהן לקוחות רבים, בהם כאלה שבגלל הרגולציה, מוכרחים שהנתונים שלהם יאוחסנו בתוך גבולות המדינה.

אביתר פרץ בכנס בליסבון.

אביתר פרץ בכנס בליסבון. צילום: פלי הנמר

בכנס בליסבון השתתפו חברי הפורום, בהם מנמ"רים מגופים עסקיים וציבוריים, לצד מנהלים בכירים מיצרנים מרכזיים בשוק. באופן טבעי, ההרצאה שפתחה אותו עסקה בפרויקט שהוא, כאמור, המדובר ביותר בתעשייה – נימבוס. לדברי פרץ, "פרויקט נימבוס הוא פורץ דרך בהשוואה עולמית, והוא נקודה לגאווה. זו הפעם הראשונה בעולם שבה יצא מכרז פומבי מלא של הממשלה, שבו יכולים היו להתמודד, בניגוד למקובל במדינות אחרות, כל ספקי הענן הציבורי. התנאי המרכזי במכרז הוא שהחברות הזוכות יספקו את השירותים מאדמת מדינת ישראל, בהשקעה של מיליארדי דולרים".

פרץ נותן מבט על אודות פרויקט נימבוס.

פרץ נותן מבט על אודות פרויקט נימבוס. צילום: פלי הנמר

האתגרים הייחודיים בבניית הפרויקט

פרץ מיקד את דבריו באתגרים הייחודיים בבניית הפרויקט במישור העסקי – מול היצרנים, ובמישור הממשלתי – בתוך הבית, בגיבוש דרישות והנחיות תוך תיאום עם הגורמים הרבים בממשלה. לצד זאת, הוא דיבר, עד כמה שניתן, על הדרישות הייחודיות של פרויקט נימבוס, מה שנקרא בעולם התוכנה תנאי שימוש. בנימבוס, מעבר לעובדה שהשירותים יסופקו, כאמור, מאזורי ענן ציבוריים שיוקמו בישראל, הדגש היה על תנאי שימוש שמאפשרים לממשלה לשים את המידע בקלאוד. לדברי פרץ, "במכרז ניתן מענה לסוגיות הפרטיות, הגורמים המורשים לגשת למידע הממשלתי, סוגיות משפט בינלאומי ולפתרונות יצירתיים שנבנו כדי להתמודד עם סוגיות אבטחת מידע".

הקמת אזורי ענן ציבוריים - תנאי מרכזי במכרז.

הקמת אזורי ענן ציבוריים – תנאי מרכזי במכרז. צילום: פלי הנמר

"פרק שלם בנימבוס הוקדש לסוגיית עיבוד המידע", אמר. יש לציין שתכולת הפרק הזה רגישה, ולכן – רק הגורמים שהיו שותפים לפרויקט מצד הממשלה והיצרנים נחשפו אליו ופרטיו נשמרים בקנאות.

עוד ציין פרץ שבמישור המסחרי, "מעבר להנחות הייחודיות שהממשלה קיבלה, מינהל הרכש דרש וקיבל התחייבות של היצרנים למכור שירותי ענן בתנאי נימבוס, לרבות תנאי השימוש, לכל הגופים הציבוריים במדינה, בכפוף להתאמות רלוונטיות". בדרישה הזו של הממשלה יש אמירה משמעותית לגופים הציבוריים במשק, והיא תיתן לאלה מהם שיעשו שימוש בנימבוס אפשרות להגן על המידע בענן ציבורי בסטנדרט הגבוה שהממשלה קבעה.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים