תוכן פרסומי
ראשי » בראש הכותרות » אירופה: גוגל תכניס בחינם מנועי חיפוש נוספים למכשירי אנדרואיד
פחות דומיננטיות במנועי חיפוש? אירופה מגמישה את גוגל. צילום: BigStock

אירופה: גוגל תכניס בחינם מנועי חיפוש נוספים למכשירי אנדרואיד

עד כה הוכנסו מספר מנועים, מלבד המנוע הדומיננטי של גוגל, למכשירי האנדרואיד, אבל בעבור תשלום ולאחר מעין מכירה פומבית על הזכות הזו ● כעת - ולאחר שנים של התדיינויות מול הנציבות האירופית - יבוטל ההליך הלא הוגן

מאת 9 ביוני 2021, 13:09 א+ / א- הדפסה הדפסה
פייסבוק טוויטר ווטסאפ פינטרסט לינקדאין דוא״ל

החל מספטמבר הקרוב, כל מנועי החיפוש שרוצים בכך יוכלו להופיע במסך הבחירה במכשירי אנדרואיד, וזאת – מבלי לשלם לגוגל (Google) בעבור כך. לפי הדיווחים, מסתמן כי הנציבות האירופית הפעילה לחץ על ענקית החיפוש, שאחראית גם על מערכת ההפעלה אנדרואיד, וזה מה שגרם לשינוי המדיניות.

עד כה נאלצו ספקים אחרים של מנועי חיפוש להציע סכומים במכירות פומביות, כדי שהמוצר שלהם יוצג בתפריט הבחירה המסוים, כשכמובן שמנוע החיפוש הדומיננטי של גוגל הוא ברירת המחדל המובילה תמיד במכשירי האנדרואיד. נוהל זה של מכירות פומביות נקרא לשלם-כדי-לשחק (pay-to-play) כשרק ארבעת ההצעות הגבוהות ביותר קיבלו מקום בתפריט המדובר.

המכירה הפומבית – ניצול של כוח רב

ההליך במכירות הפומביות היווה בעיה עבור המתחרים, וגם הנציבות לא אהבה זאת. בנוסף, נלוותה למצב ההאשמה כי גוגל מנצלת לרעה את מערכת ההפעלה שבבעלותה, כדי להעדיף את מנוע החיפוש שלה, שהפך לשמה הנרדף. לדברי גוגל עם זאת, תהליך המכירות הפומביות היווה בעצם דרך להיפתח לספקיות מנועי חיפוש אחרות.

נפגע מהדומיננטיות של גוגל חיפוש. מנוע החיפוש דקדקגו

נפגע מהדומיננטיות של גוגל חיפוש. מנוע החיפוש דקדקגו

את התלונה המקורית לנציבות התחרות של האיחוד האירופי, שבראשה עומדת מרגרט וסטגר, הובילו כמה גופים בעלי עניין, ביניהם: אקוסיה (Ecosia) – מנוע החיפוש שתורם לייעור העולם מחדש; לילו (Lilo) מנוע חיפוש-חברתי צרפתי; דקדקגו (DuckDuckGo) – מנוע חיפוש שמתחייב לשמירת פרטיות המשתמשים; ועוד מנוע באותה אוריינטציה, העונה לשם Qwant; כמו גם מנוע Seznam הצ'כי. גופים אלו פנו לרגולטור האירופי כבר ב-2018 בתלונה על חוסר ההוגנות במצב הקיים.

כעת, ובחלוף זמן ניכר של התדיינויות, בישרה גוגל בפוסט שהעלתה לבלוג שלה, שהשיגה סופסוף הסכם עם הנציבות, וזה יבטיח את השינוי במכשירי האנדרואיד, לטובת ספקיות מנועי החיפוש שהתריעו חזור והתרע שהמצב הקודם "אינו הוגן" בעבורן.

"אנשים בוחרים בגוגל כי היא מועילה, לא בגלל שאין חלופות"

בפתיחת הפוסט מציין כותבו, אוליבר בת'ל, מנהל תחום התחרות המשפטית בגוגל, כי "אנדרואיד מספקת לאנשים יותר אפשרויות מכל פלטפורמה ניידת אחרת. אנשים יכולים לבחור באופן חופשי באילו אפליקציות הם משתמשים, להוריד ולהגדיר כברירת מחדל – ומחקר מראה שאירופאים מבינים כיצד להחליף מנועי חיפוש בקלות אם הם רוצים. אנדרואיד מאפשרת גם לאלפי מפתחים ויצרנים לבנות עסקים מצליחים".

"בעקבות משוב נוסף מהנציבות, אנו מבצעים כעת שינויים אחרונים במסך הבחירה, כולל הפיכת השתתפות לספקי חיפוש זכאים לחינמית. אנו גם מגדילים את מספר ספקי החיפוש המוצגים על גבי המסך".

עוד מוסיף בת'ל לסיכום כי "תמיד האמנו בהצעה לאנשים ולעסקים של בחירה ותחרות בזכות על השירותים שלנו. ואנחנו יודעים שאנשים בוחרים בגוגל כי היא מועילה, לא בגלל שאין חלופות. זו הסיבה שנמשיך להשקיע בחיפוש בגוגל ובאנדרואיד, כדי להפוך אותם למוצרים המועילים ביותר שיש, ואנו מעריכים את הדיאלוג הפתוח עם הנציבות האירופית בתחומים אלה".

אירופה: גוגל תכניס בחינם מנועי חיפוש נוספים למכשירי אנדרואיד Reviewed by on . החל מספטמבר הקרוב, כל מנועי החיפוש שרוצים בכך יוכלו להופיע במסך הבחירה במכשירי אנדרואיד, וזאת - מבלי לשלם לגוגל (Google) בעבור כך. לפי הדיווחים, מסתמן כי הנציבו החל מספטמבר הקרוב, כל מנועי החיפוש שרוצים בכך יוכלו להופיע במסך הבחירה במכשירי אנדרואיד, וזאת - מבלי לשלם לגוגל (Google) בעבור כך. לפי הדיווחים, מסתמן כי הנציבו Rating: 0

הגיבו