מיהן חברות הטכנולוגיה הישראליות שעומדות לכבוש את העולם?

ענקית הייעוץ בוסטון קונסלטינג גרופ מסמנת את 100 חברות הטכנולוגיה המניעות את הדור הבא של חדשנות וצמיחה בעולם, בהן תשע חברות מתוצרת הארץ - מיהן ובמה הן מתמחות?

זקוק לחיזוק דחוף. ההיי-טק הישראלי. אילוסטרציה: BigStock

ענקית הייעוץ הגלובלית בוסטון קונסלטינג גרופ (BCG) מפרסמת היום (ג') את רשימת 100 החברות הטכנולוגיה המבטיחות ביותר שצמחו בשווקים מתעוררים. חברות אלו הפכו לכוחות רבי עוצמה בתעשיית הטכנולוגיה ובתעשיות אחרות, והן משפיעות באופן מהותי על תעשיות שונות ברמה הגלובלית. חברות אלו צלחו גם את מגיפת הקורונה ורבות מהן מפגינות גידול במספר הלקוחות שלהן ובתדירות השימוש במוצר שמציעות.

הרשימה היוקרתית כוללת גם אלמנט של גאווה ישראלית בדמות תשע חברות מקומיות שאותן מסמנת BCG כהבטחה לעתיד לבוא. החברות הישראלית שברשימה הן: מאנדיי (Monday.com) – המספקת פתרונות לניהול פרויקטים ליותר מ-100,000 ארגונים; אורקם (OrCam) – העוסקת בפיתוח טכנולוגיות לבישות מבוססות בינה מלאכותית ובשיווקן בכל העולם, ובעיקר מתמקדת בפתרונות חכמים לכבדי ראייה ועיוורים; וויקס (Wix) – שמציעה פלטפורמה לבניית אתרים מהירה וידידותית לכל משתמש; פיוניר (Payoneer) – חברה העוסקת בפינטק; סייברארק (CyberArk) חברת אבטחת מידע והגנת סייבר; איירון סורס (IronSource) – חברת האינטרנט הפועלת בתחום הפרסום; לנדא פרינטינג (LDP) – חברת מכונות הדפוס הדיגיטליות; פלייטיקה (Playtika) – חברת המשחקים אונליין; וסולאראדג' (Solaredge) – חברה שפיתחה מערכת סולארית מתקדמת.

ת 100 חברות הטכנולוגיה המניעות את הדור הבא של חדשנות וצמיחה בעולם של בוסטון קונסלטינג גרופ. איור: BCG

ת 100 חברות הטכנולוגיה המניעות את הדור הבא של חדשנות וצמיחה בעולם של בוסטון קונסלטינג גרופ. איור: BCG

ישראל נמצאת במקום ה-3 אחרי סין והודו במספר האבסולוטי של חברות טכנולוגיה מבטיחות, ובמקום הראשון מבחינת מספר חברות לנפש. בדו"ח של חברת BCG מצוין כי "ישראל רשמה הצלחות רבות במשיכת מדענים מהשורה הראשונה ובעידוד שיתוף פעולה הדוק בין הממשלה והתעשייה בטיפוח פיתוח טכנולוגי". בשל גודלו המוגבל של השוק המקומי, החברות הישראליות נוטות להיות גלובליות מראשיתן.

חברות הטכנולוגיה המבטיחות המצוינות בדו"ח של BCG מגיעות מ-14 מדינות ופועלות במגזרים רבים. שני שליש מהן מתמקדות באפליקציות או שירותים לצרכנים C2B ושליש מספקות שירותים לעסקים B2B, בפרט כאלו המשמשים להובלת שינויים מהותיים באופן העבודה של ארגונים וחברות. כמעט חצי מתוך 100 מאתגרות הטכנולוגיה פועלות בעיקר בשווקי הבית שלהן, כאשר 16 מהן משכפלות את הצלחתן בשווקים מתעוררים ו-39 חודרות לשווקים בוגרים ומפותחים.

"חברות אלו ממציאות מחדש את התעשיות שלהן ומתוות מסלול משלהן להתרחבות והצלחה", אמר ניקולאוס לאנג, שותף מנהל בכיר ב-BCG שלקח חלק בכתיבת הדו"ח. "בנוסף הן לוכדות את תשומת לבן של החברות המבוססות והגדולות בתעשייה, בין אם במגזר הטכנולוגיה עצמו או בתעשיות אחרות. אותן חברות מבוססות נדרשות כעת להחליט מהי הדרך הטובה ביותר להתמודד עם עלייתן של היריבות ובנות הברית הפוטנציאליות החדשות".

הערכת השווי הממוצעת של חברות הטכנולוגיה המבטיחות עומדת על ממוצע של 6.3 מיליארד דולר – נתון המציב את רובן הרבה מעל רף היוניקורן המקובל. היקף ההכנסות הממוצע של החברות ברשימה עומד על 2 מיליארד דולר, ולמרות זאת הן עדיין צומחות בקצב שנתי ממוצע של קרוב ל-70%, פי שישה מהר יותר ממגזר הטכנולוגיה בשווקים מפותחים.

מאז פרוץ מגפת ה-COVID-19, קטגוריות הטכנולוגיה שגשגו ברובן כשהן מפגינות גידול במספר המשתמשים ובהיקף השימוש. מגזרים מסוימים, כגון אד-טק (edtech), גיימינג ווידיאו סטרימינג אף האיצו את צמיחתם, כשהם ממנפים לטובתם את השינויים בהרגלי הצרכנים.

שווקים מתעוררים. אילוסטרציה: BigStock

שווקים מתעוררים. אילוסטרציה: BigStock

הפעילות העיקרית עוברת לשווקים המתעוררים

בסיכום מחקר מאתגרות הטכנולוגיה של BCG מציינים החוקרים כי "מגזר הטכנולוגיה היה אחד המניעים הגדולים ביותר לצמיחה וליצירת ערך מזה שנים, אם לא עשרות שנים. הפעילות התמקדה בשני 'חופי זהב' – החוף המערבי של ארה"ב והחוף המזרחי של סין – אשר נכון למאי 2020 היו ביתן של שבע מתוך עשר החברות המובילות בעולם לפי שווי שוק, כמו גם לחברות המובילות בחיפוש אונליין, מדיה חברתית ומסחר אלקטרוני. חופי הזהב צברו ערך עצום, עושר ועוצמה, על ידי ניצול כלכלת המנצח-לוקח-הכל השולטת במודלים עסקיים דיגיטליים רבים. אך תעשיית הטכנולוגיה העולמית היא מגזר דינמי ומגוון הרבה יותר ממה שאולי נראה מהנתח שנלכד בשני האזורים בעלי ההספק הגבוה. בעוד שחברות טכנולוגיה מאפריקה, אסיה, ישראל, אמריקה הלטינית, רוסיה, טורקיה ואיחוד האמירויות טרם השיגו את הנפח העולמי של אפל (Apple) או עליבאבא (Alibaba), הן מביאות כעת מוצרים ושירותים מרתקים לשוק, לרוב בדרכים חדשות, וגדלות מהר, גם בגודל וגם במספרים. הן ממציאות מחדש את הענפים שלהן ומשרטטות את דרכן בקנה מידה והצלחה. הן גם זוכות לתשומת לבם של בעלי התפקידים הגדולים בתעשייה – בתעשיית הטכנולוגיה עצמה ובתעשיות אחרות – שעליהם לקבוע כיצד להתמודד בצורה הטובה ביותר עם עלייתם של יריבים ובעלי ברית פוטנציאליים חדשים אלה".

את 100 החברות המבטיחות ביותר שצמחו בשווקים מתעוררים בחרה BCG על פי שישה קריטריונים מרכזיים: חברה המבוססת היטב (בעלת שווי ארגוני של לפחות 500 מיליון דולר) ונמצאת עדיין בשלבי פיתוח מוקדמים יחסית, חברה בעלת שאיפה ופוטנציאל להמציא ולעצב מחדש תעשיות שלמות, הממוקדת טכנולוגית ומחזיקה במודל עסקי מבטיח, שהוכיחה יכולת לפתח את השוק. על החברות הבטיחות החברות המבטיחות להגיע משווקים מתעוררים, אולם BCG שילבה גם מספר חברות המגיעות משווקים בוגרים יותר, כמו למשל סינגפור, זאת בשל היותן מוקדם אזורי טכנולוגי משמעותי. חברות הטכנולוגיה המבטיחות בוחרות מסלולים שונים לצמיחה והצלחה. רבות מהן מנצלות את יכולותיהן כדי לפתור בעיות ספציפיות לשווקים מתעוררים, כגון הכלה פיננסית מוגבלת וגישה מוגבלת להשכלה. בדרך זאת, הן עוקפות לעתים קרובות שווקים בוגרים יותר, כמו למשל כאשר הן מעבירות אוכלוסיות שלא השתמשו מעולם בשירותי בנקאות היישר לבנקאות דיגיטלית. מעבר לכך הן מדמיינות מחדש את שרשרות הערך בתעשיות שונות, ממציאות דרכים חדשות לשיתופי פעולה בין השחקנים, מטפלות במוקדי אי-יעילות ומספקות ללקוחות תוצאות טובות יותר.

"חברות אלו הן מתחרות חזקות המשבשות את כללי המשחק המוכרים. הן נכונות לתקוף מגזרים חדשים הנמצאים מעבר לעסקי הליבה שלהן," אמר מייקל מייר, שותף מנהל ב-BCG ושותף לכתיבת הדו"ח. "בה בעת, הנטייה שלהן לעבוד באמצעות האקוסיסטם הופכת אותן לנגישות יותר למודלים של שיתוף פעולה. החברות המבוססות צריכות לפתח אסטרטגיות כדי להתמודד עם מקור חדש של תחרות. האם הן מנסות להביס אותן או להצטרף אליהן?"

BCG פועלת בישראל משנת 2010. בשנה שעברה פתחה החברה את TLV TECH HUB, שנועד לחבר באופן יזום ואפקטיבי בין חברות הטכנולוגיה המבטיחות בישראל והטק אקוסיסטם המקומי ללקוחות החברה בחו"ל, במטרה להביא לשיתופי פעולה ולייצר ערך משמעותי לשני הצדדים. בראש הפעילות בארץ עומד אור קליר, שותף מנהל ב-BCG, שכיהן בעבר כמנהל אגף אסטרטגיה וחדשנות בבנק לאומי.

תגובות

(0)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, דיבה, וסגנון החורג מהטעם הטוב

אירועים קרובים